Долар відкусив гривню


Долар відкусив гривню

Банкіри пояснюють, чому знову дорожчає долар

Гривня подешевшала ще на гривню. І це – не каламбур. Якщо 1 липня на міжбанку долар торгувався по 20,99-21,01 гривень, то вчора ринок закрився на рівні 22,05-22,15 гривень. Середньозважений курс – 22,01 гривень, Нацбанк виставив як орієнтир 21,96 гривень.

Банки торгують доларом по 22,5-23,9 гривень. Приват24 виставив курс – 24,04 гривень. На чорному ринку американська валюта ще дорожче – 24,1-24,35 гривень.

Hubs попросив банкірів розповісти, що відбувається на валютному ринку.

Станіслав Верхградський, начальник казначейства банку VTB (Україна)

Курс долара на міжбанку тримається в коридорі, встановленому НБУ, 21-23 грн/$. Тому НБУ буде втручатися в ринок тільки якщо буде ризик виходу за даний коридор. На даний момент ми бачимо деяку волатильність, зумовлену поточним переважанням попиту або пропозиції, в рамках, що влаштовують Національний банк.

Як і раніше серед основних факторів, що впливають на валютний ринок, – ситуація на Сході країни, динаміка співпраці України з МВФ та переговорів з іншими кредиторами про реструктуризацію зовнішнього комерційного боргу України.

У разі оголошення дефолту, з урахуванням поточної ситуації, серйозного впливу на реальну економіку ми не очікуємо. Деяке занепокоєння населення, безумовно, може підштовхнути курс долара вгору, але ця тенденція, швидше за все, буде мати короткостроковий характер і через деякий час ринок повернеться на колишній рівень.

Єгор Перелигін, начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank

Зміцнення долара США по відношенню до національної валюти відбувається з кількох причин:

- НБУ дозволив «Нафтогазу» виходити на міжбанківський ринок самостійно для задоволення своїх потреб. Раніше Нацбанк використовував адресні інтервенції для забезпечення валютою «Нафтогазу».

- Виплати Фонду гарантування вкладів щодо проблемних банків вносять корективи в валютний ринок, так як частина виплачених коштів йде на покупку валюти. Тільки по «Дельта Банку» було виплачено 3,5 мільярда гривень з 13,1 мільярда гривень загальної суми.

- Будь-які збройні сутички впливають на валютний ринок. Зараз таким тригером стала ситуація на Заході України.

- Переговори з реструктуризації суверенного боргу тривають – і в якійсь мірі затягуються. Ситуація складна, але на валютний ринок впливати серйозно не повинна. Основні іноземні партнери України – такі як МВФ, ЄС і США – продовжать програми фінансової допомоги навіть у разі застосування урядом мораторію на виплати за держборгом. Виходячи з цього можна сказати, що ключовими чинниками зростання долара на ринку є перші три.

Олександр Дуда, директор центру торгових казначейських операцій УкрСиббанку BNP Paribas Group

На сьогодні причина коливань курсу знаходиться навіть не стільки в економічній площині, скільки в ментально-психологічній. Тут свою роль відіграють і популістський закон про конвертацію валютних кредитів, і спекуляції на тему можливого дефолту, і бажання отримали компенсації ФГВ пошвидше запастися валютою «про всяк випадок».

Хоча потрібно відзначити, що всі коливання на міжбанку знаходяться в межах позначеного Нацбанком коридору 21-23 грн/$, і всі механізми для утримання такого курсу знаходяться у регулятора на руках. Тому особливих змін на валютному ринку не передбачається.

Безумовно, робити прогнози щодо курсу в нашій країні – справа невдячна, але, принаймні, всі основні фактори впливу на курс наявності: питання реструктуризації зовнішнього боргу України, продовження співпраці з МВФ, ескалація або деескалація конфлікту на Сході і вирішення проблеми з валютними позичальниками . По суті, найбільш реальний вплив на курс може надати паніка серед населення – ми це вже проходили минулого року, Нацбанк однозначно зробив висновки.

Що стосується ймовірної необхідності оголошення технічного дефолту в результаті неможливості здійснити виплати за євробондами, то це де-факто є не більш ніж інструментом тиску на кредиторів.

Максим Давлад, провідний експерт управління казначейства і фінансових установ ОТП Банку

Зростає готівковий ринок. В основному це відбувається через виплати вкладникам Дельти. І хоча прямого перетікання з міжбанку на готівковий ринок немає, певна кореляція все ж простежується. Наприклад, деякі компанії можуть використовувати різні схеми. Коли економічно більш виправдано купити на міжбанку (готівка занадто дорогою), вони роблять саме так.

До вересня Фонд гарантування планує виплатити понад 12 млрд гривень, і поки тривають виплати, готівковий курс буде перебувати під тиском. Якщо безготівкова оплата поки обмежена рівнем інтервенції НБУ – 23 грн/$, чорна готівка буде 25-26 грн/$ максимум, якщо не буде серйозного погіршення ситуації в країні в цілому.

Жорсткого дефолту, очевидно, не буде (не рахуючи боргу $3 млрд перед РФ), реструктуризація буде скоординована з МВФ, який продовжить програму фінансування.

Скарбник великого банку

НБУ минулого тижня не виходив на ринок. Регулятор дистанційно спостерігає за подіями. Негласно ми повернулися до валютного коридору 21/23. Як тільки буде необхідність, ми побачимо дії регулятора. НБУ зі свого боку бачить обсяги обов’язкового продажу і регулює суму купівлі валюти клієнтів банків.

На цьому тижні ми будемо знаходитися на колишніх рівнях. Говорити про різкі курсові коливання не варто, так як все дуже зарегульовано.

Леся Войтіцька

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua