1534
Депозити можуть позбутися гарантій
— Кредит&Депозит
Судді просять Конституційний суд визнати неконституційною нинішню систему гарантування банківських вкладів фізосіб. Верховний суд вважає неправильним, що держава компенсує втрати тільки вкладникам з вкладами на суму до 200 тис. грн. Скасування гарантій завдало б сильного удару по банківській системі, попереджають експерти.
Спірні гарантії
Навіть найспокійніші вкладники банків зараз можуть почати переживати за збереження своїх коштів. Верховний суд звернувся до Конституційного суду з проханням визнати неконституційною нинішню модель гарантій депозитів. На думку суддів, закон № 4452-VI «Про систему гарантування вкладів фізосіб» суперечить Конституції. По-перше, Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) виконує функції нагляду за неплатоспроможними банками, хоча не є органом державної влади. По-друге, закон ставить вкладників у нерівні умови. Судді незадоволені тим, що спочатку компенсацію отримують фізособи – власники поточних рахунків і депозитів, термін яких вже завершився, і лише потім інші.
При цьому те, що держава гарантує в кожному банку суму вкладів лише до 200 тис. грн на людину, обурило суддів. Вони вважають, що права інших вкладників «обмежуються», в тому числі мають мільйони гривень, а права вкладників-юросіб і зовсім «скасовуються», так як їх кошти не гарантуються ФГВФО. «Кошти таких вкладників повертаються тільки після виведення неплатоспроможного банку з ринку, чим обмежуються їхні права. Право приватної власності на вклад де-юре зберігається, але де-факто проведені Фондом заходи можуть бути неефективними, а гроші – так і не повернені », – йдеться у поданні ВСУ. Тому голова ВСУ Ярослав Романюк попросив визнати весь закон таким, що не відповідає Конституції.
Формальною підставою для звернення стало розгляд позову вкладника ліквідованого з 2013 року банку «Таврика». Позивач заявив, що при укладанні договору з банком він не давав ФГВФО права розпоряджатися своїми грошима і не укладав з ним ніяких договорів.
Наслідки незаконності
Нацбанк і ФГВФО поки не виробили відповідну реакцію на дії ВСУ, але висунуті їм претензії викликають подив. «Фонд гарантування дає гарантії на вклади за дорученням держави. Держава несе відповідальність за зобов’язаннями Фонду, надаючи йому гроші. Держава не усунулася від цього процесу, – стверджує член ради НБУ Роман Шпек. – Але виникає питання, з яких це пір правосуддя так переживає про багатих людей? »
За останні півтора року з ринку виведені 53 банки, тому банкіри згодні з тим, що права багатьох вкладників були порушені – вони втратили мільярди гривень заощаджень. Але це не є причиною для відміни системи гарантування депозитів, яка покриває близько 99% всіх рахунків. «Через різкого стрибка курсу багато валютні вклади перевищили гарантовані 200 тис. грн і люди втратили свої гроші. Цю планку потрібно було підвищити півтора роки тому, але чомусь ніхто цього не зробив, – вважає директор Українського кредитно-банківського союзу Галина Оліфер. – Вкладників потрібно захищати, і я не думаю, що у влади є плани скасувати закон про гарантування депозитів. Це повністю зруйнує всю банківську систему».
Юридичні розбіжності
З одного боку, конституційне звернення виглядає аргументованим, кажуть юристи. «У 2012 році були змінені підходи до регулювання ринку фінпослуг і систему гарантування вкладів фізосіб. Частково повноваження НБУ перейшли до Фонду, що дозволило створити ще один регулятор, який не є держорганом і розпоряджається грошима від продажу власності банку, у тому числі грошима вкладників. Крім того, закон обмежує права вкладників, термін дії договорів яких на момент введення тимчасової адміністрації не закінчився », – говорить керуючий партнер правової групи «Домініон» Олександр Пінчук.
Але підняті питання є спірними. «Суд вказує, що закон порушує права вкладників, але не вказує конкретні факти порушень, крім фрази« вкладники можуть не отримати своїх вкладів». Можуть не отримати. Але точно так само, як і при банкрутстві компанії кредитори можуть не отримати своїх коштів. Насправді закон про систему гарантування вкладів не порушує прав вкладників, а лише обмежує їх, що ми, швидше за все, і почуємо від Конституційного суду», – прогнозує юрист юридично-консалтингової компанії «Де-юре» Андрій Павлишин.
Якщо раптом закон, що оспорюється, визнають неконституційним, автоматичного скасування гарантій не буде. «Це повинно привести до повернення порядку регулювання ринку фінпослуг до 2012 року (тоді також існував ФГВФО. – FinMaidan), поверненню функцій регулятора Нацбанку, а також рівняння прав всіх вкладників без винятку на законодавчому рівні», – вважає Олександр Пінчук. Але вкладники вже збанкрутілих банків не зможуть ні на що розраховувати. «Визнання закону неконституційним тягне його скасування на майбутнє і не має зворотної сили. Тому визнати дії Фонду незаконними в суді і відмотати відшкодування вкладів або введення тимчасової адміністрації в банк-банкрут не вийде», – говорить Андрій Павлишин.
Олена Губарь
За матеріалами: FinMaidan
Поділитися новиною