1672
Чи є альтернатива платіжним терміналам?
— Фінтех і Картки
Популярность Платіжних терміналів важко переоцінити. Але у зв’язку зі збільшенням комісій на платежі, їх використання стає матеріально невигідним.
Finance.UA вирішив дослідити питання: чи існує альтернатива платіжним терміналам? І якщо так, то які її перспективи?
Ні для кого ні секрет, що в Україні вже понад 15 років існує таке поняття, як електронна система оплати платежів, що дозволяє користувачам, в режимі онлайн, купувати товари в інтернет-магазинах, оплачувати комунальні послуги, рахунки, купувати квитки на улюблений фільм, і здійснювати різного роду розрахунки та перекази. Для початку розглянемо, які основні платіжні системи онлайн працюють на території нашої країни.
Учасники електронних платежів
В даний час система електронних платежів в Україні розбита на дві частини: легалізовані і не легалізовані. На офіційному сайті Національного банку надано перелік офіційних внутрішньодержавних систем і міжнародних платіжних систем, платіжними організаціями яких є резиденти. Згідно з цим переліком, офіційний статус отримали системи, платіжними організаціями яких стали не банківські установи:
- “Поштовий переказ”.
- “ІнтерПейСервіс”.
- “24NONSTOP”.
- Платіжна система “Фінансовий світ”.
- “Розрахункова фондова система”.
- “ГлобалМані”.
- Платіжна система “ОМП”.
- “WebMoney.UA”.
- “УКРКАРТ”.
Також, НБУ виділив системи, платіжними організаціями яких є банки:
- “Welsend”, платіжною організацією виступає “Укргазбанк”.
- “Аваль-Експрес”, платіжною організацією виступає “Райффайзен Банк Аваль”.
- “СОФТ”, платіжною організацією виступає “УКРСОЦБАНК”.
- “PrivatMoney”, платіжною організацією виступає “ПРИВАТБАНК”.
- “FLASHPAY”, платіжною організацією виступає “Банк Фамільний”.
- “AVERS”, платіжною організацією виступає БАНК “ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ”.
- “The Money”, платіжною організацією виступає “ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА”.
Першим, хто зміг підкорити ринок електронних платежів, стала система WebMoney Transfer. Дана система встигла зарекомендувати себе не тільки серед українських користувачів, але і користувачів країн СНД. І не дивлячись на гучний скандал, який розгорівся влітку 2013 року навколо WebMoney Transfer, система продовжує успішно надавати свої послуги, скористатися якими може кожен.
Однією з найпоширеніших систем електронних платежів є “LiqPay”, що належить “ПриватБанку”. Дана система дозволяє убезпечити електронні платежі та операції з віртуальною валютою від зловмисників, а також надає можливість здійснювати оплату без повідомлення своєму одержувачу банківських та інших персональних даних. Ще одним популярним сервісом, який спеціалізується на операціях з електронною валютою, вважається знову-таки сервіс «ПриватБанку» – «Приват24». І хоча даний сервіс не можна назвати повноцінною платіжною системою, він володіє головним козирем у сформованих реаліях – державною підтримкою. Тому його діяльність цілком легальна і не є забороненою для громадян України.
У 2007 році нішу електронних платежів посів ще один платіжний сервіс, за допомогою якого користувачі в Україні зможуть оплачувати засоби зв’язку, квартплату, інтернет-сервіси, купувати і бронювати квитки. Крім того, програма дозволяє без клопотів вводити і виводити кошти по всій території України. Мова йде про електронний платіжному сервісі MoneXy, емітентом якого виступає “Фідобанк”.
Також, зайняти лідируючу позицію на ринку електронних платіжних систем зміг відомий міжнародний сервіс “Paypal”. За словами представника компанії Коррадо Томассон, Paypal дуже скоро з’явиться в Україні. Крім того, представник організації заявляють, що саме Україна стане другою державою після Росії, де дана організація планує організувати офіційне представництво і отримати ліцензію.
Однак ситуація склалася таким чином, що зараз в Україні для системи “Paypal” доступна тільки реєстрація, яка дозволяє учасникам отримувати неповний перелік послуг, пов’язаних з електронними платежами. Це означає, що користувачі з України поки не можуть переводити віртуальні гроші, що надійшли на електронний рахунок, і вихід “Paypal” в Україні офіційно не дозволений. Але зате вони можуть оплачувати покупки в мережі Інтернет, а також поповнювати свій рахунок за допомогою пластикових карт.
Лідером серед учасників електронних платежів також можна по праву назвати систему “Global Money”, яка підтримується “Ощадбанком”. Даний сервіс дозволяє клієнтам цієї платіжної системи здійснювати різні платежі, а також грошові перекази та інші розрахунки електронними грошима.
Плюси і мінуси електронних систем
Керівник українського дочірнього підприємства холдингу HowPeoplePay Platon Володимир Куянцев, вважає, що основним плюсом всіх електронних платіжних систем, є швидкість, зручність і цілодобова доступність, однак він заявляє, що даний вид електронних послуг не охоплює більшу частину території України.
“Онлайн платежі економлять наш час і дарують відчуття свободи. До умовних мінусів можна віднести відсутність стовідсоткового проникнення на всій території України. В даному випадку постачальники і споживачі платіжних сервісів обмежені проникненням інтернету. Але технології не стоять на місці, інтернет-охоплення територій розширюється, що, безсумнівно, позитивно позначиться на розвитку електронних платежів, – коментує Володимир Куянцев.
“Основною альтернативою готівці є платежі за допомогою банківських карт. Згідно зі статистикою Національного банку України в першому кварталі 2015 року кількість безготівкових транзакцій в торгових мережах та інтернеті перевищила кількість знять грошей з банкоматів. Це свідчить про постійно зростаючому рівні довіри населення до онлайн платежах”, – розповів експерт.
“Зараз в Україні за допомогою банківських карт можна оплатити найрізноманітніші товари і послуги в торгових точках як офлайн так і онлайн. Основним драйвером зростання в поточних кризових умовах є саме платежі в інтернеті. Найбільші інтернет-магазини впровадили на своїх сайтах можливість онлайн-платежів, що збільшує популярність оплати товарів і послуг банківськими картками в інтернеті. Ще одним трендом є відносно нова послуга з переказу коштів з картки на картку через інтернет. Українці за допомогою даного сервісу вирішують найрізноманітніші завдання: починаючи від погашення кредитів, закінчуючи поверненням боргу один одному за частування під час вчорашньої вечірки”, – підсумував він.
Чи стягується комісія при оплаті різного виду послуг?
Питання актуальне, бо якщо ми розбираємося в тому, чи можна назвати електронні платіжні системи альтернативою платіжним терміналам, нам необхідно розуміти, який відсоток ми заплатимо при оплаті необхідних нам послуг.
Володимир Куянцев пояснює: “Вартість перекладів залежить від типу платежу. Якщо ви оплачуєте товар або послугу в інтернеті, то, як правило, для платника дана транзакція є безкоштовною. При переказі з картки на картку зазвичай стягується комісія в розмірі 1%+5 грн”.
Але не треба забувати, що комісія стягується також при поповненні вашого електронного рахунку. Користуючись послугою електронних платежів, з метою економії часу і коштів, платіжний термінал все одно зніме необхідну комісійну суму грошей, яка може варіюватися від 2% до 3,5%, залежно від внесених коштів.
Виходить так, що електронні платіжні системи тісно пов’язані з роботою платіжних терміналів. Без звичних нам Ibox ми не будемо користувачами електронних систем, і навпаки.
Майбутнє за електронними платежами
“У розвинених країнах частка електронних платежів наближається до 70-80%, у Швеції наприклад, цей показник досягає 95%. Світ навколо нас оцифровується і наступним етапом еволюції грошей стануть або вже стали електронні платежі, які витіснять банкноти, які свого часу витіснили срібло і золото. Частка покупок в інтернеті зростає. Це зручно і сучасно. Однією з основних ланок покупки в інтернеті є саме онлайн оплата, відсутність якої викликає у покупця відчуття разочарування і відсутності цілісності циклу покупки. В цілому, є надія, що учасники ринку і регулятори докладуть максимум зусиль для розвитку індустрії електронних платежів, чим зроблять життя українців комфортніше і допоможуть заощадити більше часу для добрих справ”, – вважає Куянцев.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною