Десять майбутніх лідерів української економіки — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Десять майбутніх лідерів української економіки

Казна та Політика
14208
Україна продовжує бути заполітизованою країною. Замість стратегії ми, на жаль, часто вибираємо тактику. Зараз почалася нова популістська хвиля – деолігархізація країни. Ми боремося з олігархами або з великим бізнесом. Заради чого ця боротьба?
Мені здається, не всі розуміють різницю, і не всім зрозуміла користь від національного великого бізнесу.
Багато країн, відомі як “економічні тигри”, обрали підтримку великого бізнесу на зовнішніх ринках як ключову стратегію зростання.
Це Китай з його стратегією “50 глобальних лідерів”, і всі вже знають Huawey, Grate Wall, Baosleel.
Це Корея – Samsung, Hyundai, LG, це Японія – Toyota, Honda, Mitsubishi і це Штати – AOL, GM, Google.
Офіційні особи країн на прийомах і зустрічах крім політичних питань обов’язково обговорюють питання економічного співробітництва. По суті, вони просувають інтереси великих національних виробників.
Чому країни підтримують національні корпорації на зовнішніх ринках?
1. Вони, як правило, є найбільшими роботодавцями в своїх країнах і беруть на себе багато соціальних питань.
2. Вони не тільки найбільші платники податків, а й джерела іноземної валюти, яка поповнює золотовалютні резерви і робить країну багатшою.
3. Вони підтримують економічне зростання і репутацію країни у світі.
А що, крім сировини та зерна, може пред’явити світові Україна?
Великий бізнес в Україні – це або держкорпорації – “Южмаш”, “Енергоатом”, “Нафтогаз”, або приватний бізнес, що виріс на приватизації – “Метінвест”, “Приват”, VS Energy, Ferrexpo, або агрокомпанії, які орендують величезні угіддя українців, які не можуть скористатися правом власності на них.
Саме час включити до порядку денного питання стратегії України на зовнішніх ринках і визначити прагматичну роль у цій стратегії українських корпорацій.
Можливо, китайський сценарій 50 глобальних лідерів для України занадто амбітний, але почати можна з п’яти або десяти лідерів, збільшуючи цю кількість у міру можливостей. Причому починати потрібно з тих галузей, які вже мають базові передумови до глобального лідерства.
Виробництво продуктів харчування
За даними ООН Україна може забезпечити якісним продовольством понад 1 млрд осіб. 25% світового чорнозему знаходяться в Україні, і ми маємо всі шанси стати світовим супермаркетом органічно чистих продуктів.
Металургія
В Україні зосереджені найбільші запаси залізної руди у світі. Додавши до сировинного потенціалу сучасні технології, можна повернути втрачені зовнішні ринки і розвивати внутрішній ринок.
Транзит вантажів і логістика
Транзитний потенціал України величезний, це і “новий шовковий шлях” і “зв’язка” Балтики з Чорним морем. Ми маємо вихід до моря, судноплавні річки і розгалужену мережу залізниць. Інвестуючи в розвиток інфраструктури, Україна може стати центральним європейським транзитним хабом.
Електроенергетика
У той час як Європа розвиває дорогу “зелену” енергетику, Україна може зробити ставку на атомну – найдешевшу, що дасть конкурентні переваги українській економіці.
Україна має великі запаси уранових руд – перше місце в Європі. Створення свого виробництва ядерного палива зробить країну впливовим постачальником електроенергії в Європу і посилить можливості енергоємного бізнесу.
Нафтогазова галузь
Україна має значні запаси вуглеводнів – 22 трлн куб м газу і 1,5 млрд тонн нафти, але залежна від їх імпорту.
Галузі не вистачає стратегії, конкуренції – 80% це держсектор – і обігових коштів. Розрахунки показують, що при достатньому рівні інвестицій через шість років Україна перетвориться з імпортера газу в експортера.
Аерокосмічна галузь
Світ стає глобальнішим, і аерокосмічний транспорт допомагає йому в цьому. Україна тут ще може претендувати на помітність на світовому ринку. Однак конкуренція посилюється, з’являються нові технології. У гру включилися азіатські гравці, і Україні потрібно нарощувати підтримку галузі.
Хоча це в основному ресурсно-орієнтовані галузі, що вважається вчорашнім днем, нерозумно не використовувати їх потенціал. Втім, паралельним фронтом повинні йти галузі нової економіки.
Машинобудування і роботобудування
Українські машинобудівні активи морально застаріли, але ми ще не розгубили інтелектуальний капітал. У наших вчених є напрацювання в роботобудуванні і створенні систем штучного інтелекту. Українські НДІ мають тисячі прогресивних розробок, які просто зберігаються на полицях.
Маючи розвинену мережу електрозабезпечення, ми можемо стимулювати виробництво та експлуатацію електромобілів, а потім просувати їх на зовнішні ринки. Відносно низька собівартість виробництва такої продукції в Україні буде додатковою конкурентною перевагою.
Українські безпілотники – новий продукт, але вони в рази дешевші й не менш ефективні від західних зразків. Причому застосовуються вони не тільки у військових конфліктах, а й у сільському господарстві та протипожежних заходах.
Не втративши позиції на світовому ринку озброєння, ми можемо запропонувати нові зразки роботизованої техніки, можемо будувати бойові кораблі.
IT, зберігання і обробка даних
Ми займаємо провідні позиції в офшорному програмуванні. Однак це все той же старий ресурсний підхід, де ми, Україна, поставляємо інтелектуальний капітал, а додана вартість створюється в інших юрисдикціях.
Враховуючи вартість і швидкість інтернету в країні, яка конкурентна за світовими стандартами, IT-сервіс, впевнений, стане одним з флагманів української економіки, а за ним підтягнуться й інші галузі, включаючи освіту.
Виробництво електроніки
Це одна з швидкозростаючих галузей у світі – технології змінюються швидко. Тут України на світовій карті немає, але раніше там не було ні Китаю, ні Кореї. В обмін на пільгові умови ведення бізнесу ми можемо переконати провідних гравців перенести виробництво в Україні, створюючи СП з українськими фірмами.
Для нас це не лише робочі місця, але й технології, якими будуть користуватися українські компанії, а також розвиток дослідницьких центрів.
Наука та дослідницькі центри
Маючи інтелектуальний капітал, творчу свободу і великих виробників високотехнологічної продукції, Україна стане глобальним R&D центром.
Україна лідирує в Європі за кількістю людей з вищою освітою в процентному відношенні. Чимала частка – це люди з технічною освітою. Об’єднавши наукові інститути з технічними вузами і перебудувавши систему держфінансування науки, можна створювати власну Кремнієву долину.
Зростаюча кількість стартапів в Україні лише підтверджує це припущення. Наше завдання – створити компанії, що входять в п’ятірку глобального рейтингу в обраних галузях.
Що має зробити держава для розвитку своїх глобальних лідерів?
1. Почати потрібно зі стратегії. Вона має бути, і на її реалізацію мають бути спрямовані законодавчі зміни, що стимулюють розвиток бізнесу.
2. Необхідно відтворити мережу торгових представництв по світу, при цьому потрібно змінити систему. Торговий представник не повинен бути держслужбовцем.
Це найнятий за контрактом місцевий комерсант, що знає всі “входи-виходи” і отримує свою комісію за операції. Через таких представників на зовнішні ринки можуть виходити й інші українські компанії.
3. В обов’язковому порядку включати до порядку офіційних делегацій питання підтримки інтересів своїх національних компаній-лідерів.
4. Приватизація державних компаній. Приватний бізнес більш ефективний. У приватизації можуть взяти участь не тільки великі капітали, але й громадяни країни, які багатіють у міру розвитку приватизованих компаній.
5. Надавати своїм компаніям, орієнтованим на зовнішні ринки, дешевий довгий фінансовий ресурс для модернізації та розвитку.
6. Надавати податкові преференції, наприклад, податок на прибуток 0% на п’ять-сім років при створенні виробництва, орієнтованого на зовнішні ринки.
7. Україна повинна стати країною з вільною економікою. Потрібно зняти всі бар’єри на приплив капіталу і на переміщення фахівців з високою кваліфікацією. Варто створити просту систему оподаткування, що стимулюватиме перенесення бізнесу в Україну з інших країн.
Якщо ми підемо таким шляхом, то дуже скоро позиціонування України в світі зміниться. До нас не будуть ставитися з жалістю, обговорюючи новий транш “на підтримку штанів”. Нас будуть сприймати як сильну відкриту країну зі зростаючою економікою, креативними народом і сильним національним бізнесом.
Анатолій Амелін
За матеріалами:
Економічна Правда
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас