Війна з армією чиновників


Війна з армією чиновників

В Україні не так багато держслужбовців, як прийнято думати

В Україні стало менше держслужбовців. За даними Держслужби статистики, за минулий рік їх кількість скоротилася приблизно на 12%. Ця цифра оманлива. Якщо проаналізувати дані по регіонах і врахувати окуповані території, то вийде, що чиновників стало менше всього на 0,4%.

Такий стан справ, м’яко кажучи, йде в розріз із заявами уряду. Більше року тому прем’єр-міністр Арсеній Яценюк обіцяв звільнити 10% державних службовців. Цей обман, швидше за все, засмутить багатьох українців. Адже в нашій країні чиновник уособлює собою корупцію і неефективну роботу. Для цього є всі підстави. За даними Світового банку, ефективність державного управління у нас складає всього 30% з максимально можливих ста. У Європейському союзі цей показник – близько 70%.

Але чи можна стверджувати, що масові звільнення чиновників змінять ситуацію?

Чи багато в Україні держслужбовців

Думка про те, що в Україні величезна кількість державних службовців, – це міф. За даними Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD), частка чиновників у загальному числі працездатного населення нашої країни – 5,7%, тоді як у розвинених країнах – 16%. А в деяких – і 30%.

Низьке ж співвідношення держслужбовців до «робочої маси» – зовсім не ознака високого економічного розвитку країни. У Євросоюзі найменше чиновників на робочу душу – 7,9% – в Греції, яка на межі вильоту з єврозони.

Чиновники і корупція

Прямого зв’язку між кількістю чиновників і корупцією теж немає. Серед розвинених країн найвища щільність держслужбовців в скандинавських країнах. Наприклад, у Данії число людей, що обслуговують держава, зростає вже 10 років. І досягло 30% від працездатного населення.

При цьому проблем з професійною охайністю у данців немає: згідно з рейтингом Transparency International, в країні найнижчий рівень корупції у світі.

Якщо вірити Світовому банку, секрет успіху Данії криється, насамперед, в ефективності роботи чиновників. У рейтингу ефективності державного управління датські чиновники отримали 99,04%. Тобто працюють практично ідеально.

Зарплата та боротьба з корупцією

Незважаючи на те, що в Україні чиновників в п’ять разів менше, ніж у Данії, з корупцією справи у нас куди гірше. У тому ж рейтингу Transparency International ми знаходимося на 142 позиції нижче данців.

Статистика СБ ще цікавіше: в Україні ефективність контролю корупції – 12%. У Данії – 100%. Банк підрахував, що за роки правління Віктора Януковича цей показник у нас впав на 10 процентних пунктів – з 22,8%.

Саме корумпованість чиновників Світовий банк вважає головною причиною низької ефективності державного управління в Україні. Влада цього не заперечує. Для боротьби з «недугою» створили Національне антикорупційне бюро.

На зниження рівня корупції в Україні може вплинути і оплата праці. Сьогодні зарплати українських чиновників найнижчі в Європі. За даними OECD, в середньому в розвинених країнах місячна зарплата чиновника вищої керівної ланки – близько 9500 євро. Найбільш високооплачуваний держслужбовець в Україні – Президент. Зарплата Петра Порошенка – близько $1000 на місяць.

Віталій Ермаков

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Світ
Дивись також
Весь ринок:Світ
Все, що ми знаємо про:Держстат Кабмін АП
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua