Компанії України намагаються домовитися з іноземними кредиторами, - Financial Times


Компанії України намагаються домовитися з іноземними кредиторами, - Financial Times

Впевненість інвесторів у платоспроможності українських банків і компаній похитнулася – деякі великі емітенти відчувають проблеми з виплатою своїх боргових зобов’язань, пише Financial Times.

У той час як уряд отримав допомогу від МВФ і веде переговори з кредиторами, корпоративний сектор України був повністю відрізаним від міжнародних ринків капіталу.

Облігації, випущені деякими з найбільших компаній країни, торгуються на менше половини їх номінальної вартості.

“Макросередовище і військовий конфлікт мають величезний вплив”, – вважає трейдер української інвесткомпанії Dragon Capital Федір Багненко. “Всі емітенти за дуже рідкісним винятком намагаються якось управляти своїми борговими зобов’язаннями”.

Корпоративний сектор України намагається виграти час, поки іноземні власники облігацій коливаються, а падаюча національна валюта – гривня – посилює боргові зобов’язання, деноміновані в доларах США.

Деякі ключові галузеві гравці вже почали добровільну реструктуризацію своїх заборгованостей перед кредиторами, включаючи найбільшу компанію з видобутку руди Ferrexpo, і найбільшого виробника сталі групи “Метінвест”, контролюючу половину ринку металопродукції в Україні. Обидві компанії емітували облігації на 500 млн дол.

Найбільша приватна енергетична компанія ДТЕК намагається реструктурувати випуск облігацій на суму 200 млн дол. Після того як низка електростанцій і шахт цієї компанії, що знаходяться в зоні конфлікту на сході країни, постраждали і були зруйновані в результаті обстрілів.

За інформацією Forbes, статки власника ДТЕК – найбагатшого українця Ріната Ахметова – зменшились на 5,8 млрд дол. протягом минулого року.

“Два роки тому фактором торгівлі облігаціями був баланс компаній, – нагадав Багненко. – Але коли ситуація дійсно погіршилася, всі гравці ринку зайнялися геополітичним аналізом”.

За інформацією Moody’s, одного з провідних світових кредитних агентств, кілька українських компаній, включаючи сільськогосподарську Мрія Агро і VAB Bank, що торік збанкрутували. “Якщо загальна ситуація не почне поліпшуватися, підуть і подальші дефолти”, – підкреслює автор.

FT відзначає, що за останні шість місяців гривня втратила 50% і стала найменш привабливою валютою світу. Таким чином, боргові зобов’язання в доларах стали дуже дорогими для компаній із гривневою виручкою.

Одночасно посилення Києвом валютного контролю на початку березня, а також витік капіталу і слабкість банків залишило корпоративний сектор країни в ситуації стиснення ліквідності.

“У банківській системі кредитна криза, стався масовий відтік депозитів, а попит ніяк не повернеться і до низького рівня – навіть до початку цієї кризи, економіка була недорозвинена”, – говорить аналітик компанії Jefferies Річард Сегал.

Джейсон Трухільо, аналітик з ринків, що розвиваються в компанії Invesco, вважає, що середовище, в якому працюють українські компанії, за останні 12 місяців стало дуже тривожним.

“Можливо, однією з найбільших проблем є те, що в багатьох галузях працюють іноземні постачальники ключової сировини, наприклад, добрив, які вимагають передоплати до відвантаження своїх товарів. Це є істотним відхиленням стандартних умов про 60-денне відстрочення платежу”, – відзначає він .

Найбільші інвестори в корпоративні цінні папери українських компаній – Ashmore, британська компанія управляє фондами для інвестицій у ринки, і Franklin Templeton.

“З часом ринки навчаться жити паралельно замороженому конфлікту, що повільно розвивається, але поки існують ризики того, що конфлікт вийде з під контролю, ситуація буде нестабільною”, – підсумовує Багненко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua