10 трендів в експорті України
В картинках про те, як змінювалися напрямки, обсяги та структура українського експорту в 2014 року.
Європа – наш торговий партнер №1
Є гарна новина і погана. Порушимо традицію, і почнемо з поганої. Вона полягає в тому, що в 2014 році український експорт в СНД скоротився на 7%. Хороша новина: експорт в країни ЄС зріс на ті ж 7%. Це сталося завдяки вступу в силу автономних преференцій ЄС в рамках Угоди про зону вільної торгівлі. Переорієнтація на європейський ринок хоч повільно, але відбувається.
Асоціація з ЄС знижує виробництво української промисловості на 20%
Заяви про те, що девальвація гривні позитивно позначиться на зростанні українського експорту, не раз звучали з вуст високопоставлених чиновників і різних експертів. З точки зору економічної теорії, це абсолютно вірно. Однак економічна теорія, на жаль, не враховує політичних ризиків. З причини конфлікту на Сході, економічної і політичної нестабільності всередині країни, а також повільного проведення реформ, експорт в 2014 році впав на 14%, (або $9 млрд.) У порівнянні з 2013 роком. Найбільше зниження експорту припало на промисловість – 20%, і машинобудування – 17%. Більшість продукції цих галузей традиційно експортувалося в РФ, тому в найближчому майбутньому зростання цих галузей чекати не варто. З іншого боку, втрата російського ринку – це стимул для українських виробників модернізувати виробництво і освоювати нові ринки.
У 2014 Україна збільшила експорт залишків харчової промисловості
Поки металургія, хімпром, машинобудування переживають “брежнєвський застій”, у сфері сільського господарства повним ходом йде перебудова. Саме продукція даної галузі сьогодні є основним двигуном українського експорту і джерелом припливу іноземної валюти. У 2014 році експорт зернових культур збільшився на 3%, в той час як експорт залишків харчової промисловості та кормів для тварин, побив рекорд приросту в 2014 році, збільшившись на 20%. Розвитку даної галузі, навіть в період кризи, сприяють декілька факторів, серед яких основними є торгові преференції і квоти ЄС, а також активна діяльність Міністерства агрополітики щодо реформування сектора. Якщо подолати інші проблеми в агросекторі, такі як нерозвинена інфраструктура і відсутність вільного доступу аграріїв до фінансування, то він буде розвиватися ще динамічніше.
Сільське господарство – найбільший експортер
У 2014 металурги втратили не тільки ринок Росії (поставки скоротилися на 31%). Через нарощування експорту Китаєм українські підприємства також скоротили на третину експорт металопрокату в Азію і на 10% на Близький Схід. Крім того, знизилися продажі в країни Європи, які не входять до Євросоюзу (-12%). І хоча в минулому експорт металопрокату в Африку (+ 14%) і країни-члени ЄС (+ 3,5%) виріс, наздогнати сільське господарство цієї галузі, яка традиційно лідирує в українському експорті, так і не вдалося.
Валютна виручка від експорту чорних металів скоротилася на 9,7%
У 2014 році сільське господарство стало головним експортером країни (якщо рахувати разом продукцію рослинництва, а також продукти виробництва рослинної олії і харчової продукції (BUSINESSVIEWS). Так, у 2014 році продукції металургії було експортовано на $12,9 млрд, тоді як сукупний експорт продукції сільського господарства і харчової промисловості склав $13,6 млрд. У результаті невизначеності щодо подальшого розвитку конфлікту на сході країни і досить високої динаміки розвитку агросектору тенденція домінування сільського господарства і харчової промисловості буде визначальною для українського експорту в довгостроковій перспективі.
Все буде в олії
Чого-чого, а соняшникової олії в Україні достатньо. Олії у нас настільки багато, що ми щороку експортуємо його в більш ніж 109 країн світу. Серед основних імпортерів української продукції – країни Азії, включаючи Китай, а також країни ЄС, Близького Сходу, Африки та СНД. У 2014 році, наприклад, в Україні було вироблено 4480 тисяч т. Нерафінованої олії, що на 30,8% більше, ніж роком раніше. І це при тому, що значна частина сільськогосподарських земель в Криму і на Донбасі була втрачена для української економіки в ході конфлікту. Так що потенціал для зростання галузі дійсно величезний. Необхідно лише залучати інвесторів і забезпечити вільний доступ аграріїв до фінансування.
Повернення в 90-ті. Ви нам віники, а ми вам запальнички
Разом із сільським господарством в Україні розвивається і галузь виробництва готових товарів і виробів, що показала в 2014 році рекордний приріст в 1318% в порівнянні з 2013 роком. Експортна торгівля товарами особистої гігієни, біжутерією, кульковими ручками, олівцями, мітлами в 2014 році принесла країні $110, 7 млрд. В той же час імпорт тих же виробів збільшився на 292%.
У 2014 році експорт товарів і послуг з України знизився на 13,5% в порівнянні з 2013 роком
Якщо ще пару років тому обсяги експорту до країн ЄС і в Росії були приблизно однаковими, то на сьогоднішній день Україна експортує в Європейський союз в 2 рази більше продукції, ніж до Росії. І хоча дана тенденція говорить про певні позитивні перспективи розвитку української економіки, експортуємо ми в основному сировину, тобто продукцію з низькою доданою вартістю. Політичні та економічні події 2014 підштовхнули Україну до того, щоб перестати бути сировинним придатком Росії. Однак тепер для того, щоб повною мірою реалізувати експортний потенціал, нам необхідно перейти від сировинної моделі економіки до виробництва високоприбуткової продукції та послуг.
У 2015 році економіці України потрібно не менше 19 млрд дол. США зовнішніх запозичень
Як сказано вище, українському бізнесу і державі в цілому не вистачає доступу до інвестицій і фінансування. Масштабний розрив торгово-економічних зв’язків з РФ означає не тільки зниження залежності від російського імпорту (у 2014 році він скоротився на 52%), але і зменшення обсягів українського експорту, що негативно позначається на платіжному балансі країни. Так, за даними МВФ, у 2015 році дефіцит платіжного балансу України зросте до $11,5 млрд. Для того, щоб стабілізувати економічну ситуацію, країні знадобиться не менше $19 млрд. Однак прогнозувати, наскільки стабілізація буде успішною, досить складно через чинний конфлікт на сході.
Частка експорту України в ЄС до ВВП збільшилася до 13% в 2014 році
Поряд з експортними успіхами деяких галузей української економіки, проблем, на жаль, залишається набагато більше. Зокрема без проведення фундаментальних реформ регуляторного середовища та викорінення корупції Україна не зможе отримати максимум від торгово-економічних преференцій ЄС. Звичайно, якщо порівнювати з 37% падінням експорту на російський ринок, збільшення до 13% частки експорту в ЄС в структурі національного ВВП виглядає досить оптимістично. Однак безпосередньо сам показник ВВП в 2014 році впав на 6,5%, а в 2015 році аналітики МВФ прогнозують падіння ще на 5,5%.
Володимир Ломійчук, CEO представництва SalesCapital AG в Україні
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною