В Україні підвищать ціни на м'ясо і яйця — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В Україні підвищать ціни на м'ясо і яйця

Особисті фінанси
3433
У березні ціни на продукти після лютневого зльоту теж не припиняли своє зростання. І це незважаючи на те, що курс долара в порівнянні з лютим знизився і був досить стабільним (у березні на міжбанку він рідко виходив з коридору 21-23 грн/$). Єдиний приємний виняток – бензин і інше паливо впали у вартості майже на 30%.
На думку експертів, цінники і в квітні не порадують українців хоча б стабільністю. Про зниження же цін мова взагалі не йде (хіба що приємно здивують гриби – обіцяють, що вони можуть стати ще більш доступними). Причому свій традиційний прогноз наші експерти робили на підставі припущення, що гривня в квітні буде триматися хоча б на нинішньому рівні. Тобто якщо вона знову впаде, а долар піде вгору, то ціни зметнуться вище тих, що вказані в нашій графіці.
З позитиву: є надія на те, що не будуть змінюватися цінники на овочі борщового набору (а морквина взагалі може подешевшати), імпортні фрукти, а також на бензин. З поганого: дуже відчутно подорожчають комунальні тарифи, а також автоцивілка. А ще варто очікувати традиційного підвищення цін перед Великоднем – на яйця, салатні овочі, червону рибу.
Що стосується буряка і моркви, вони теж подорожчали, але не так суттєво, – на 36-53%. «Зростання цін пояснюється збільшенням витрат виробників на зберігання продукції», – зазначають в «Інституті аграрної економіки». Ціни на буряк, за прогнозами експертів, мінятися не будуть, а от морква може навіть подешевшати за рахунок появи коренеплодів нового врожаю з теплиць.
Зате в березні подешевшали цибуля і картопля. Їх пропозиція на ринку залишається значною. Картопля, мабуть, єдиний продукт з нашого огляду, ціна на який в 2015 році на 14,7% нижче, ніж у лютому 2014 року. «У сховищах залишилося достатньо картоплі, і ціни на неї в квітні мінятися не повинні», – прогнозує директор фірми «Галицька картопля» Юрій Лупенко. За прогнозами експертів, не повинна дорожчати і цибуля.
Ціни на салатні овочі в березні росли. «Ціна на огірки виросла в середньому до 47,04 грн / кг, що на 40% вище показників лютого і на 144% дорожче, ніж у березні-2014. Зростання обумовлене девальвацією гривні, збільшенням витрат на опалення та освітлення теплиць, транспортування », – зазначає Юрій Лупенко. Овочі продовжать дорожчати і в квітні. Це пов’язано з Великоднем і тим, що наші тепличні овочі масово з’являться у продажу з запізненням (з середини травня) – господарі теплиць, економлячи газ, висаджували розсаду пізніше. Зате можуть подешевшати гриби. «Якщо після Великодня буде перевиробництво, ціни можуть впасти на 5-7 грн за кг, якщо не буде, – знизяться на пару гривень», – зазначають в Національному грибному агентстві.
НАВІТЬ ЯБЛУКА БІЛЬШЕ НЕ РАДУЮТЬ
За прогнозами експертів, імпортні фрукти, ціни на які прив’язані безпосередньо до курсу валюти, припинять своє зростання у випадку стабільності гривні. Але здешевлення очікувати не варто, навіть незважаючи на те, що очікується збільшення надходження імпортних фруктів в торговельні мережі.
ЗРОСТАННЯ ЦІН НА М’ЯСО ТРОХИ СТРИМАЄ НИЗЬКИЙ ПОПИТ
Також підвищаться ціни на свинину і яловичину. По-перше, це пов’язано з скороченням виробництва. «З початку року пропозиція свинини зменшилася на 7%, а яловичини – на 4%», – зазначає академік НААН Юрій Лупенко. По-друге, сприяють зростанню цін на м’ясо та підвищення оподаткування аграріїв, їх прагнення компенсувати зростання цін на енергоресурси, імпортні корми та засоби захисту тварин. По-третє, активізація експорту. «Зараз експортери активізувалися з Азербайджану та інших країн: приїжджають і скуповують яловичину в живій вазі. Через падіння гривні вони готові платити більше. І та ж яловичина могла б подорожчати для українців більш істотно. Але через скорочення споживання ціни в квітні виростуть всього на 2-3% », – зазначає експерт УКАБ Аліна Жарко.
Продовжує дорожчати і риба. Ціни на делікатесні сорти, на думку експертів, можуть підвищитися до свят. А на ходові сорти – будуть коливатися слідом за валютою. «Якщо будуть знижувати ціни постачальники, роблячи нові закупівлі за нижчим курсом, будуть знижуватися ціни і в магазинах», – зазначають в магазині «Дари моря».
В УКАБ також відзначають, що ціни будуть рости (на 3-7%), і пояснюють, що пропозиція молока на внутрішньому ринку скорочується за рахунок збільшення експорту сухого молока і масла за кордон (це вигідніше). Також експерти кажуть, що зростання цін на молочку стримує держрегулювання вартості соціально важливих продуктів, згідно з яким оптово-відпускні ціни не можна піднімати вище ніж на 1% одноразово. За словами аналітиків ринку, виробники мають намір клопотати про скасування або послаблення цих обмежень.
Самі ж учасники ринку обіцяють ціни не піднімати. «Не бачу передумов для зміни цін на молочну продукцію в квітні», – запевнив глава Ради директорів Союзу молочних підприємств Вадим Чагаровський.
ЯЙЦЯ ДО ВЕЛИКОДНЯ ОБІЙДУТЬСЯ ДОРОЖЧЕ НА 40%
Бакалія – найстабільніша група в ціновому відношенні: ціни на соняшникову олію і яйця в березні не росли. Подорожчав лише цукор. Зате в квітні яйця можуть піднятися в ціні до 40%.
«Чи позначиться ефект від подорожчання зерна (яке виросло в ціні через дорогий солярки). Вплине на вартість і Великдень, яка забезпечить високий попит на яйця, і сезонний фактор (у квітні кури ще погано несуться), але в травні яйця знову подешевшають, тому що на ринок вийде продукція приватних господарств », – зазначає президент Украналітцентра Олександр Охріменко.
За його словами, нажене березневий «простій» і соняшникова олія: «Це сезонний фактор, залишилося мало насіння для виробництва. Подорожчання буде на рівні 10-15% на місяць до появи нового врожаю (влітку) ».
ЗРОСТАННЯ ЦІН НА СОЛЯРКУ ЗАКЛАДУТЬ У ВАРТІСТЬ КРУП
«Не можна сказати, що це було підвищення, викликане ажіотажним попитом. Причина цілком реальна – подорожчання солярки. Аграрії закладають вже сьогодні в ціну товару вартість солярки, без якої їм не провести посівну. Є надія, що в квітні такого активного зростання цін, як в березні, ми не побачимо. Максимум крупи і борошно накинуть до 10% », – відзначає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
Правда, що стосується борошна, є шанс, що ціни на нього все ж не піднімуться, причому навіть напередодні Великодня, коли попит на цей продукт зросте. Причина – у здешевленні оптової ціни: так, якщо в лютому тонна борошна коштувала близько 5000 грн, то до кінця березня вона опустилася до 4000 грн.
Платіжки збільшаться
У квітні скорчити чергове шоковий підняття тарифів на комуналку. Виростуть рахунки за гарячу воду, газ та електроенергію. Піднімуться також тарифи на опалення, але українці в платіжках побачать це аж у листопаді. У середньому ж середньостатистичний українець заплатить за компослуги в 1,5-1,7 рази більше, ніж платить зараз. Такі платіжки споживачі отримають вже в травні.
Найбільш неприємними сюрпризами для людей стане подорожчання газу в теплу пору року майже в шість разів. Також турбуватимуться мешканці квартир з електроплитами – для них тепер не будуть діяти пільгові тарифи (0,24 грн за кВт * год). Всі користувачі ресурсу будуть платити за загальним тарифом, який буде залежати від кількості спожитого світла (див. Графіком).
АВТОЦИВІЛКА МОЖЕ ПОДОРОЖЧАТИ У ПІВТОРА РАЗИ
У квітні може подорожчати і автоцивілка (обов’язкове автострахування). Моторне страхове бюро України (МТСБУ) направило на розгляд до Нацкомфінпослуг пропозицію про підвищення лімітів відповідальності на цей вид страхування. Слідом за ними піднімуться і самі тарифи. За даними однієї із страхових компаній Харкова, за новими тарифами (якщо Нацкомфінпослуг схвалить ініціативу) платіж у Києві на легковий автомобіль з двигуном до 1,6 л складе 1520,64 грн в рік проти 1020,60 грн за чинним тарифом.
АПТЕКИ ПО-РІЗНОМУ БУДУТЬ РЕАГУВАТИ НА ЗМІЦНЕННЯ ГРИВНІ
СЕЗОН ЗНИЖОК МАГАЗИНИ ПОЧАЛИ РАНІШЕ
Цього року розпродажі весняних колекцій магазини не стали відкладати на кінець весни-початок літа: популярні мережі магазинів взуття та одягу вже оголошують розпродажі, скидаючи до 30%. Знижки оголошують і на меблі, і на побутову техніку. Експерти кажуть, що таку тенденцію можна пояснити стрибком долара в кінці лютого і відкат валюти в березні. Закупивши імпортну продукцію за цінами «на максимумі», підприємці зіткнулися з низьким попитом і тепер змушені скидати ціни.
Світлана Стрельцова
За матеріалами:
Вісті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас