Як у Європі економлять на "комуналці" (інфографіка) — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Як у Європі економлять на "комуналці" (інфографіка)

Енергетика
9122
Підвищення вартості “комуналки” призведе до того, що ми почнемо споживати воду, газ і світло економніше, щоб менше за них платити. “Сегодня” з’ясувала, як користуються послугами цивілізації за кордоном, де ціни на ЖКП завжди були високими, і як можна зберегти гроші не в збиток комфорту та гігієні.
Володимир Шатровський (Каунас, Литва) живе в 2-кімнатній квартирі, платить за воду 13 євро на місяць і при цьому витрачає 3 куб. м гарячої, 5 куб. м холодної. Ціна кубометра – 1,3 євро або 36 грн за холодну, 2,18 євро або 60 грн – за гарячу. В Україні холодна коштує 7,5 грн куб. м, гаряча – 28. За опалення взимку він платить 50 євро, якщо немає морозів і до 200 євро в сильні холоди. При середній зарплаті в Литві приблизно в 530 євро (15 000 грн), він вважає, що це дорого. “На опаленні заощадити не вдається, тому що воно централізоване, показання будинкового лічильника ділять пропорційно площі квартири, в нього включають і площу під’їзду. Але там тепло, стоять склопакети. А ось світло в парадних горить тільки тоді, коли там хтось є – встановлені датчики руху та енергозберігаючі лампи”, – розповів нам Шатровський.
А Оксана Волкова з Німеччини розповіла, що знижує витрату води, використовуючи посудомийну машину. Вмивається і чистить зуби, набравши в раковину води, і потім її спускає: “Стежимо, щоб світло даремно не горіло, а прилади були вимкнені з розетки, якщо ними не користуємося. Купуємо енергозберігаючі лампочки”. За її словами, ці методи економії дозволяють знизити споживання ресурсів на 20% або до 20 євро на місяць. За воду і світло сім’я платить 60-62 євро на місяць при середній зарплаті в Німеччині в 3310 євро/міс.
У Бельгії тарифи високі: “ток” в середньому 11 євроцентів за кВт-год: вдень вдвічі дорожче, вночі – удвічі дешевше, а споживач може вибрати з декількох постачальників. Водопостачання – в середньому 1,3 євро за куб. м. Але люди, які отримують соцдопомогу, багатодітні сім’ї, сім’ї з низькими доходами та інваліди мають знижки до 70%. “Наша квартира в 50 кв. м обходиться в 95 євро на місяць: 25 – за електрику, 50 – за опалення та 20 – за воду, – розповіла нам Вікторія Розендаал. – Діє система передоплати: вираховується середня норма споживання на людину, наприкінці року повертається “недобір”. Торік нам повернули близько 400 євро (при середній з/п близько 3 тис. євро/міс. – Авт.). Для економії активно встановлюються сонячні панелі. Деякі миють посуд в тазиках. Посудомийні машини – теж економний спосіб. А зуби чистимо, набравши воду в склянку, вона не ллється з крана постійно”.
А в Японії створені спеціальні зливні бачки для унітазів, що працюють на воді, використаній для вмивання. У нас такі поки не продаються, але існуючі можна і вдосконалити. Витрачена вода з раковини потрапляє в цей бачок.
Як у Європі економлять на "комуналці" (інфографіка)
Експерти: “Бізнес повинен підвищувати зарплати”
Економісти згодні, що вартість компослуг треба підняти до економічно обґрунтованих. Але тільки за умови, що у людей виростуть і зарплати. “Ті, хто каже, що в Європі платять за “комуналку” 400 євро, забувають уточнити, що середня зарплата там – 2000 євро. А у нас – 120 євро”, – нагадав директор енергопрограмм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.
Схожу думку у президента Украналітцентру Олександра Охріменка: “Щоб працівники змогли оплатити компослуги, бізнес буде змушений підвищувати їм зарплати. У підсумку вони поступово дійдуть до рівня європейських”, – вважає він.
У інших експертів – свої аргументи: за словами президента консалтингової компанії East European Gas Analysis Михайла Корчемкіна, економити варто почати з обліку обсягів споживання газу: “Потрібно ставити лічильники. Можна використовувати досвід Естонії: там витрати газу в радянських багатоповерхівках скоротили за рахунок їх утеплення”.
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас