Експерти розповіли, чому дизель став дорожче бензину — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерти розповіли, чому дизель став дорожче бензину

Енергетика
8535
Головна причина подорожчання дизельного палива в Україні полягає у зростанні цін на цей вид пального на зовнішньому ринку. Про це повідомив експерт ринку нафти і нафтопродуктів Олександр Сіренко.
“Така кон’юнктура зараз. Маємо зміни по цінам на зовнішніх ринках. Там наприкінці лютого ціна на дизпальне зрівнялась з бензином. Така ситуація була на зовнішньому ринку, зараз ми бачимо її наслідки на внутрішньому, адже їздимо на тому пальному, яке купували в лютому. Така ситуація не буде довго тривати”, – розповів експерт.
“Дизель подорожчав, тому що навантаження нерівномірне у попиті. Це стереотип, що соляра завжди повинна бути дешевша за бензин. Ціна залежить від попиту. Взимку традиційно зростає попит на дизпаливо, влітку – на бензин”, – пояснив директор компанії “Консалтингова група А-95” Сергій Куюн.
Водночас Сіренко зазначив, що зовнішній ринок живе за власними правилами, однак на вартість пального також негативно впливають дії українського уряду і Національного банку.
Аналітик прогнозує, що наприкінці березня в Україні станеться дефіцит пального, якщо Нацбанк не скасує обмеження на купівлю валюти.
“З імпортом нафтопродуктів, який становить 80-85% українського ринку, в нас проблема: Нацбанк перешкоджає купувати трейдерам валюту для розрахування з закордонними постачальниками. Зараз заходять ті об’єми, за які було проплачено раніше, до того, коли НБУ свої постанови викинув. Працюємо на залишках, напрацьованих раніше. Сьогодні вже можна говорити про дефіцит. Можна очікувати його наприкінці березня, якщо терміново не буде вирішене питання з купівлею валюти.”, – розповів Сіренко.
Експерт зазначив, що загрозу дефіциту трейдери обговорювали на зустрічі з міністром палива та енергетики, а також з міністром економіки.
“Говорилось про те, що вже в середині березня розпочнеться посівна на півдні, в Одеській, Миколаївській області. Перше болюче питання було — спроможність вільно купувати валюту, тому що цей ринок, на жаль, працює по імпорту. Міністри ніби зрозуміли, що є така кризова ситуація, але минуло майже два тижні, і ніяких рішень немає з боку уряду”, – розповів він.
За словами Сергія Куюна, 40% ціни пального — це податкові відрахування. З січня цього року діє додатковий збір у 5% з роздрібного обороту підакцизних товарів, нафтопродуктів у тому числі.
Крім того, діє акциз на пальне: для бензину — 202 євро, для дизпального — від 100 до 130 євро за тонну.
Знизити ціни можна, стверджує Олександр Сіренко, якщо уряд зафіксує цей збір у гривні, а також за умови подальшого зміцнення гривні і скасування обмежень на валютному ринку.
За даними консалтингової групи “А-95”, середня вартість пального на автозаправках України у середу, 11 березня, продовжує зниження, що почалося на початку березня. Зокрема, з 27 лютого середня роздрібна ціна бензину А-80 знизилася на 4,33 грн – до 21,64 грн/л, А-92 – на 4,74 грн, до 21,94 грн/л, А-95 – на 4,55 грн, до 22,63 грн/л, ДП – на 2,84 грн, до 24,39 грн/л.
Нагадаємо, що задля стабілізації курсу з 24 лютого Нацбанк запровадив низку обмежень на валютному ринку, включаючи обов’язкову перевірку імпортних контрактів на суму понад 50 тис. дол., що передбачають попередню оплату, обов’язкове оформлення акредитиву для виконання імпортного контракту з попередньою оплатою на суму понад 500 тис. дол., а також заборону на операції з кредитування для купівлі валюти.
За матеріалами:
Газета по-Українськи
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас