43296
Долар по 40 гривень – запорука ревальвації гривні?
— Валюта
Для того, щоб нарешті припинити знецінення гривні Нацбанк має “очолити девальвацію” та опустити гривню до 40 грн за долар США.
Причини девальвації гривні
Починаючи з осені 2014 р. на вітчизняному валютному ринку (зокрема на його чорному сегменті, який власне і є реальним валютним ринком) спостерігається стійкий девальваційний тренд. Іноземна валюта стає товаром, ціна якого щодня зростає.
Для імпортерів та експортерів це сприймається як стимули. Так, експортери намагаються мінімізувати продаж іноземної валюти, адже чим довше відтягнеться реалізація валюти, тим вищим буде курс її продажу. Прямопротилежно діють імпортери. Знаючи, що валюта завтра буде дорожчою ніж сьогодні, а після завтра – дорожчою ніж завтра, вони намагаються придбати її якомога більше.
Притримуючи валютну виручку експортери перекривають джерела поповнення пропозиції іноземної валюти, імпортери у свою чергу розкручують попит. Через це попит та пропозиція щоденно врівноважуються на нових історичних мінімумах.
Простий вихід з ситуації
Описана вище ситуація може тривати безкінечно довго. Тому Національний банк має зіграти на випередження. Для цього йому необхідно очолити девальвацію та встановити курс гривні до долара США на рівні 40 грн. Такий курс точно не відповідатиме ринку, гривня на ньому без будь-яких застережень вважатиметься недооціненою, а тому її курс прямуватиме до рівноважного (встановленого під впливом дії попиту та пропозиції). У результаті цього учасники зовнішньоторговельних відносин отримають нові стимули. Так, експортери зрозуміють, що ось він – пік курсової кульмінації після якого настає розворот тренду – ревальвація, та масово розпочнуть продавати свої нагромаджені запаси іноземної валюти. Зростання пропозиції іноземної валюти ще більше підсилить ревальваційний тиск.
Імпортери у свою чергу, бачачи, що курс іноземної валюти знижується, відкличуть свої заявки на придбання валюти, адже навіщо купляти сьогодні дорожче, якщо завтра це можна буде зробити дешевше. Крім того, для більшості з них 40 грн за долар США буде “непідйомним” курсом. Тим самим відбудеться зниження попиту на іноземну валюту, що, у свою чергу знову ж таки матиме ревальваційний вплив.
Також можуть активізуватися іноземні інвестори. Адже по-перше, при співвідношенні гривня/долар 40:1 цінова привабливість вітчизняних активів буде вкрай високою. По-друге, ревальваційний тренд дасть змогу отримати дохід навіть на малодохідних низькоризикових операціях. За рахунок цього також зросте пропозиція іноземної валюти, що гнатиме курс гривні вгору.
Необхідно зазначити, що неправильна організацій дій може призвести до інших крайнощів. Так розворот тренду може набрати настільки низхідну траєкторію, що ревальвація почне відбуватися занадто швидко та навіть може “перелетіти” реальний ринковий рівноважний курс. Це матиме несприятливі наслідки. Занадто швидке зміцнення гривні після девальвації посилюватиме можливість нового знецінення національної валюти, позаяк цільовий курс буде завищеним. Тому Нацбанку не потрібно поспішати викупляти надлишкову валюту, якщо така з’явиться.
Вкрай динамічний розвиток подій на валютному ринку не дає часу на роздуми, тому таку девальвацію потрібно здійснити у найкоротший строк. Якщо ж зволікати, то гривня може сама докотитися до 40 грн за долар і вже назад не повернутися.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною