Огляд усіх податкових реформ, які вплинуть на бізнес в 2015 році - частина 2


Огляд усіх податкових реформ, які вплинуть на бізнес в 2015 році - частина 2

Finance.UA Продовжує публікацію оглядів ключових змін у частині оподаткування і фіскального навантаження, прийнятих в 2014 році. У другій частині огляду ми розглянемо податок на прибуток, податок на нерухомість, новий податок на транспортні засоби та єдиний податок.

Податок на прибуток

З 01.01.2015 року, кардинально змінюється підхід у визначенні об’єкта оподаткування.

Згідно оновленого пп. 134.1.1 ПКУ, прибуток, що оподатковується, визначається за даними бухгалтерського обліку, який підприємства ведуть або за національними, або за міжнародними стандартами бухобліку.

При цьому, сума, що отримують, підлягає певним коригуванням – так званим, податковим різницям.

Для підприємств з річним доходом менше 20 млн. грн., об’єкт оподаткування може визначатися без застосування коригувань. Про таке рішення, платник повинен проінформувати податкову службу.

Переглянуто визначення “роялті” – з 01.01.2015 не рахуються роялті платежі, одержані як винагорода за використання комп’ютерної програми, тобто для цілей оподаткування будь-які програми для комп’ютерів (офісні, антивірусні, 1С, для розрахунку будівельних кошторисів) не є роялті.

Отже, вартість таких витрат визнається в первісній вартості НМА з подальшою амортизацією згідно з правилами пп. 138.3.4 ПКУ.

З 1 січня 2015 скасовані обмеження на включення до податкових витрат сум добових. Однак зазначені обмеження залишилися для цілей утримання ПДФО – тобто не включаються до оподатковуваного доходу платника ПДФО добові в межах 0,2 мінімальної ЗП при відрядженні по Україні і 0,75 мінімальної ЗП – за кордоном.

Податок на нерухомість

З 01.01.2015 податок на нерухомість охоплює як житлову площу, так і нежитлову.

Для фіз. осіб передбачена пільга для житлової нерухомості: для квартир – 60 кв. м.; для житлових будинків – 120 кв. м. для юридичних осіб пільг немає.

Фізичні особи сплачують податок на підставі повідомлень-рішень з податкової служби.

Юридичні особи самостійно, станом на 1 січня звітного року розраховують суму податку та подають до 20 лютого в податкову (за місцезнаходженням об’єкта нерухомості) декларацію з розбивкою суми податку рівними частинами поквартально (форма декларації поки ще не встановлена).

Юридичні особи оплачують податок самостійно – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Ставка податку встановлюється місцевими радами, з розрахунку не більше 2% мінімальної ЗП, встановленої на 1 січня звітного року, за 1 кв. м.

Новий податок на транспортні засоби

Набирає чинності новий податок на легкові автомобілі, які використовувалися менше 5 років і з об’ємом циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. (ст. 267 ПКУ).

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в т.ч. нерезиденти, які мають зареєстровані автомобілі, що відповідають вищезазначеним критеріям.

Ставка податку – 25 000 грн. за кожен автомобіль на рік.

Фізичні особи сплачують податок, на підставі повідомлення за місцем реєстрації від податкової служби, відправленого до 1 липня звітного року.

Юридичні особи самостійно, станом на 1 січня звітного року розраховують суму податку і подають до 20 лютого в податкову декларацію з розбивкою суми податку рівними частинами поквартально (форма декларації поки ще не встановлена).

Єдиний податок

Кількість груп скорочено з 6-ти до 4-х, їх класифікація виглядає наступним чином:

1 група*- ФОП,*що не використовують працю найманих осіб,
здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300 тисяч гривень (раніше – 150000 гривень).

2 групаФОП, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно * не перевищує 10 осіб*, а обсяг доходу не перевищує 1 500 000 грн. (раніше -1000000 грн.).

3 групаФОП і юр. особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, обсяг доходу, яких протягом календарного року* не повинен перевищувати 20 000 000 гривень.*

4 група – сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка с/г товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%.

Також змінено ставки єдиного податку для об’єднаної третьої групи:
2% доходу – у разі сплати податку на додану вартість;
4% доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Товари/послуги, придбані у платників єдиного податку, відображаються в обліку платників податку на прибуток в повному обсязі.

При виплаті дивідендів фіз. особам, юр. особи – платники єдиного податку утримують ПДФО за ставкою 20%.

Реєстратори розрахункових операцій обов’язкові:
для 2-ї групи – з 01.01.2016 року; для 3-групи – з 01.07.2015 року.

1-а група, а також платники 2-й і 3-й у випадку торгівлі на ринках або дрібнороздрібної торгівлі на пересувних засобах – не використовують РРО. Ті платники 2-й і 3-ї групи, які почнуть використовувати РРО до 30.06.2015 року, предмет використання РРО до 01.01.2017 року. (Примітка – про звільнення від штрафів у вказаний період нічого не сказано).

Дмитро Дешунін
Помічник Аудитора ТОВ «Аудиторська фірма «Норма»

З першою частиною огляду Ви можете озайомитись тут

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua