Над ринками боргового капіталу навис дамоклів меч


Над ринками боргового капіталу навис дамоклів меч

Якщо курс долара продовжить рости, невдало підібрані валюти для фінансування перетворяться на гостру і очевидну проблему. Пару тижнів тому Клаудіо Боріо, економіст Банку міжнародних розрахунків, закликав інвесторів викинути рожеві окуляри і тверезо оцінити загрозу, пов’язану з валютними невідповідностями. За останні кілька років, Боріо, працюючи в Банку міжнародних розрахунків, з тривогою спостерігав за тим, як компанії з Росії, Китаю, Бразилії та Індії швидко нарощували обсяги доларових позик. До недавнього часу мало хто замислювався про тим, що станеться, коли курс долара несподівано виросте – ці величезні борги можуть спровокувати серйозні економічні потрясіння, оскільки їх левова частка обслуговується за рахунок виручки в національній валюті. «На жаль, у нас немає надійних даних про масштаби та локалізацію таких валютних невідповідностей», – зазначив Боріо. «Проте нам відомо, що вони можуть виявитися досить значними». Якщо долар продовжить зміцнюватися, невдало підібрана валюта фінансування призведе до зростання боргового навантаження.

Вельми своєчасне попередження. На цьому тижні звалилася вартість облігацій Газпрому, російського енергетичного гіганта, і одного з найбільших емітентів ринку, що розвивається; прибутковість за цими паперами підскочила з 6% на початок листопада до майже 10% на сьогоднішній день. Бізнес в Росії намагається впоратися з наслідками падіння цін на нафту і девальвацією рубля, тому багато хто стурбований тим, як компанії подібні Газпрому будуть розплачуватися за своїми зовнішніми боргами. За підрахунками, зовнішній борг російських компаній становить близько 600 млрд. доларів, проте західні санкції відрізали банки та нефінансові організації від світових ринків капіталу. І якщо Газпром хоча б отримує виручку у валюті, то багато інших компаній позбавлені такої переваги.

У четвер президент Росії Володимир Путін спробував розвіяти ці побоювання, пообіцявши підтримку компаніям і банкам. Це допомогло стабілізувати рубль, який скоректувався від глибоких мінімумів, досягнутих на початку тижня. Але в цілому ситуація не змінилася, ризики залишаються: Росія, можливо, крайній випадок, найбільш яскравий приклад проблем, які хвилюють аналітиків Банку міжнародних розрахунків. Але вона не самотня в цьому плані. Звернемося до статистики. За даними BIS, зовнішній непогашений борг позичальників на ринках, що розвиваються становить у сукупності 2.6 трлн. доларів, третя частина цієї суми деномінування в доларах. При цьому істотна частка цього боргу обслуговується за рахунок виручки, отриманої в національній валюті. Крім того, міжнародні банки позичальникам країн, що розвиваються, видали кредити в твердій валюті на суму 3.1 трлн. доларів – при цьому найбільш істотне зростання таких позик зафіксовано в Китаї.

За словами Фредеріка Ньюманна з HSBC, як не дивно, це означає, що корпоративна залежність від позикових коштів в таких регіонах як Азія зараз значно вище у відсотковому відношенні до внутрішнього валового продукту, ніж у 1998 році, в період Азіатської фінансової кризи. Гірше того, ці значення потенційно недооцінюють реальну загрозу, оскільки багато компаній країн, що розвиваються користуються офшорами для залучення фінансування – а ці потоки капіталу дуже складно відстежити. У Банку міжнародних розрахунків визнають, що близько половини боргових цінних паперів, випущених компаніями сегмента, що розвивається, в період з 2009 по 2013 роки, а також левова частка отриманих ними кредитів, пройшли через офшорні компанії в казну своїх материнських підприємств. Офшори, як правило, міняють отримані долари в національну валюту і репатріюють їх в головний офіс.

За деякими оцінками, бразильські, російські і китайські фірми тільки в першому кварталі 2013 року створили такі внутрішні потоки капіталу на суму близько 35 млрд. доларів. Однак у звітності ці суми найчастіше проходять як «прямі іноземні інвестиції», але зовсім не як борги. Це означає, що валютні невідповідності представляють для таких компаній серйозну загрозу, і наскільки вона висока досі до кінця не зрозуміло. Очевидно, що західним інвесторам потрібно ретельніше вивчати активи та зобов’язання компаній сегмента, що розвивається. Звучить як прописна істина. Проте нею часто нехтують в гонитві за високою прибутковістю, яку обіцяють ризикові активи.

І, нарешті, країнам Великої Двадцятки необхідно активніше вимагати від компаній прозорості офшорного фінансування. Для цього можна, наприклад, підтримати зусилля таких організацій як OpenCorporates, які збирають відомості в єдиний реєстр про взаємозв’язки компаній та їх афілійованих структур, навіть якщо у них зовсім різні назви. Ще один варіант – прискорити реалізацію ініціативи, запропонованої Американським бюро фінансових досліджень та іншими західними урядами по створенню бази даних «ідентифікаторів юридичних осіб». Як би там не було, цей струс повинен розбудити інвесторів. Будемо сподіватися, що все вляжеться до того, як Штати піднімуть ставку.

Джілліан Тетт, The Financial Times

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Рейтинг популярності матеріалу «Над ринками боргового капіталу навис дамоклів меч» на Finance.ua - 2.6
В Контексті Finance.ua