Залишитися на вулиці: В Україні закрилося 25% хостелів


Залишитися на вулиці: В Україні закрилося 25% хостелів

З початку 2014 року по всій Україні закрилося 25% хостелів. Більшість з них не витримало удару економічної кризи і різкого падіння туристичних потоків. “Це в основному хостели, чиї власники спочатку створювали засоби розміщення для того, щоб” зрубати “швидкі гроші на футбольному чемпіонаті Євро-2012”, – пояснює президент Всеукраїнської молодіжної туристичної асоціації Олександр Файнін.

Через окупацію Криму та антитерористичної операції на Донбасі кількість вітчизняних хостелів скоротилося ще на 10%. “В одній з міні-готелів, яка входила в нашу асоціацію, терористи з ДНР розмістили військове міністерство”, – розповідає директор “Хостеллінг-Україна” Альона Іващенко. Кримські ж хостели були змушені пройти перереєстрацію відповідно до законодавства РФ.

Не змогла врятувати хостели навіть цінова боротьба за клієнта. Враховуючи той факт, що з початку року гривня девальвувала майже на 100%, ціни в доларах для іноземних туристів стали більш ніж привабливими. “Якщо торік місце в багатомісному номері коштувало в середньому $12, то зараз іноземець може приїхати до Києва чи Львова і оселитися за $6 в тому ж хостелі”, – зазначає Файнін. У національній валюті хостели все ж були змушені підняти вартість проживання на 10-20% через зростання тарифів на комунальні послуги.

Хто більше постраждав

Падіння в’їзного туризму в Україні в січні-листопаді 2014 склало 80% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Основні клієнти українських хостелів – туристи з Європи і США – бояться їхати в Україну через можливі загрози ескалації військового конфлікту і нестабільної політичної обстановки, а росіяни не їдуть в країну з цілком зрозумілих політичних причин.

Станом на листопад 2014 року в Україні працювало 84 офіційно зареєстрованих хостела. Згідно з даними системи HostelWorld, левова частка хостелів припадає на Київ і Львів, за ними слідують Одеса, Харків і Дніпропетровськ.

Найменше від кризи постраждали хостели на Західній Україні. Якщо на початку року їх завантаження впало до 50%, то вже навесні заповнюваність хостелів збільшилася до 80%, а восени практично в усі вихідні завантаження склало вже 100%. На руку Львову зіграли грамотна туристична політика міської влади, зростання внутрішнього туризму, а також спокійна атмосфера і віддаленість від зони військових дій. Крім того, до Львова приїжджає багато туристів з Польщі та Чехії, які, як правило, селяться в хостелах.

У Києві заповнюваність хостелів впала на 60%. “До серпня в моїх хостелах заповнюваність була близько 87%, зараз – 50%. Один хостел я вже закрив”, – розповідає Роман, власник “Хостел Київ”. За його словами, в нинішній економічній ситуації зможуть вижити тільки хостели економ сегменту, які будуть пропонувати мінімальні ціни на проживання – 25 грн на добу на околиці Києва. “У столицю їдуть ті, хто тут знайшов роботу. Знімати хостели в центрі міста вони не стануть – дорого, тому вибирають дешеве житло”, – продовжує Роман.

Учасники ринку вірять, що ситуація із заповнюваністю хостелів у столиці може змінитися до Нового року, коли до Києва приїдуть туристи з інших міст України на новорічні та різдвяні свята. “Ми намагаємося збільшити заповнюваність хостелів, проводячи всілякі фестивалі. Так, у вересні наша компанія провела Перший туристичний фестиваль на Андріївському узвозі. Планується проведення зимових фестивалів. Але, звичайно, поки не закінчиться війна, про розвиток туризму і хорошою заповнюваності хостелів говорити рано. А на довоєнні показники прибутку нам доведеться виходити ще мінімум 3-5 років після закінчення АТО”, – впевнена Олена Іващенко.

Новий клієнт

Падіння турпотоку внесло свої корективи в портрет середньостатистичного клієнта українських хостелів. Так, наприклад, в хостелі “Риба Андрій” у Дніпропетровську завантаження зросло вдвічі, і на сьогоднішній день становить близько 60%. “В основному до нас приїжджають з Луганська і Донецька, вони знімають кімнати як на короткий час, так і на довгостроковий період”, – зазначають в хостелі.

Згідно з даними Офісу з координації гуманітарних дій ООН, станом на початок грудня-2014 в Україні налічувалося близько 1 млн вимушених переселенців з Криму і Донбасу. І ті з них, хто не може зняти квартиру (через фінансові проблеми або через небажання орендодавців здавати нерухомість переселенцям), селяться в хостелах. “Іноді ми селимо людей, у яких немає грошей, безкоштовно. Ненадовго звичайно, але як можемо допомагаємо”, – каже власник одного львівського хостелу. Деякі йдуть назустріч і роблять знижки, які іноді доходять до 50% від вартості.

Збільшилася частка студентів-іноземців, щопроживають в хостелах, які раніше навчалися в університетах Донецька і Луганська, але були переведені до вузів в інших містах України.

ДОВІДКА

Готельний бізнес України зараз переживає найважчі часи за останні 20 років. Протягом 10 місяців ринок демонстрував постійний і стрімкий спад. Завантаження готелів в столиці досягло абсолютного мінімуму – 45%. У Києві працює близько 160 готелів із загальним номерним фондом 11 тис. номерів, з них 9 готелів (трохи більше 2,1 тис. номерів) представляють міжнародні бренди (Hyatt, InterContinental, Fairmont, Radisson, Hilton, Holiday Inn, Ramada і Ibis). Традиційно основна частина попиту на готельні послуги в Києві формується за рахунок представників бізнес-сегменту (близько 80% з яких приїжджають з-за кордону, решту 20% – з регіонів України). Їх частка складає в середньому 65-80%, решта формується за рахунок представників групового та індивідуального туризму.

Ольга Сороколєтова

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua