Помідори та огірки різко подорожчають до свят - попередження "тепличників"


Помідори та огірки різко подорожчають до свят - попередження "тепличників"

Наступного тижня почнуть дорожчати тепличні огірки та помідори, попередив заступник директора з економіки Уманського тепличного комбінату Віктор Гордій.

За його словами, зазвичай перший стрибок цін на свіжі огірки та помідори трапляється за два тижні до початку новорічних свят, а другий – за тиждень до Нового року через підвищений попит. «Новий рік і Великдень – це два свята в році, коли попит зростає в рази», – уточнив він.

Дійсно, рік тому в цей час огірки-помідори теж подорожчали в півтора-два рази. Наприклад, огірки виросли в ціні в опті з 17 грн/кг до 36 грн/кг, а помідори – з 9-10 грн/кг до 15-20 грн/кг.

У той же час, взимку в Україні представлена, в основному, імпортна продукція, вартість закупівлі якої визначають великооптові ціни. А вони, в свою чергу залежать від курсу гривні, тому в зимовому сезоні цього року ціни будуть приблизно в півтора рази вище. Тобто зараз імпортний огірок пропонується оптом по 21-25 грн/кг залежно від якості, а в торгових мережах його поки продають по 26-33 грн/кг.

І якщо в цьому році, на думку керівника проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Тетяни Гетьман, тенденція збережеться, то до новорічного столу свіжі огірки доведеться купувати по 50-60 грн/кг.

… і помідори теж

Аналогічним чином складається ситуація і з помідорами. Наприклад, якщо минулого року імпортний коктейльний помідор під новий рік в роздробі коштував 30-40 грн/кг, то тепер це вже оптова ціна, а в цивілізованому роздробі томати пропонують за 40-45 грн. Тобто святкові ціни складуть всі 60-70 грн/кг.

Конкуренцію імпорту з точки зору асортименту складають вітчизняні томати та огірки кількох тепличних комбінатів, які спеціалізуються на вирощуванні овочів на світлокультурі (використання, крім обігріву, ще й додаткового освітлення).

Але вони не роблять погоди на ринку в силу малих обсягів виробництва, тому теж орієнтуються на ціни імпортної продукції.

«Взимку ми вирощуємо тільки один вид огірків і два види томатів, які коштують дорожче і дозволяють більше заробити – рожевий і коктейльний томат, – сказав Віктор Гордій. – Крім того, зараз на ринку багато імпортних помідорів, які відносяться до менш якісних з споживчої точки зору сортів, а коштують приблизно стільки ж, скільки місцеві тепличні помідори». Поки що відпускна ціна комбінату на рожевий томат становить 45 грн/кг, але напевно буде вище ближче до середини зими.

Наскільки точно підвищаться ціни – залежатиме від платоспроможного попиту. Наприклад імпортери огірків вже намагалися заробити на дорогому імпорті, але прорахувалися.

«Вони привезли сюди відразу дуже багато і не врахували, що платоспроможний попит фактично впав удвічі. При собівартості імпорту 22-23 грн/кг цей товар доводилося реалізовувати по 15-17 грн/кг. У огірків термін реалізації максимум п’ять днів. Ось і торгували в збиток», – пояснює Тетяна Гетьман. Тому вони навряд чи допустять повторення такої ситуації.

При цьому експерти прогнозують, що після святкового піку ціни поступово почнуть відкочуватися до попереднього рівня в очікуванні нового врожаю, який вийде на ринок в кінці лютого-початку березня.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Що відбувається з цінами?
Рейтинг популярності матеріалу «Помідори та огірки різко подорожчають до свят - попередження "тепличників"» на Finance.ua - 2.7
В Контексті Finance.ua