Як змінювалася вартість бензину з падінням цін на нафту і зростанням курсу долара (ІНФОГРАФІКА)


Як змінювалася вартість бензину з падінням цін на нафту і зростанням курсу долара (ІНФОГРАФІКА)

Різке падіння ціни на нафту на світових ринках, ймовірно, обернеться хорошою новиною для українських водіїв. Як відомо, за три місяці “чорне золото” подешевшало на третину: якщо на 1 вересня барель нафти (159 л) коштував $100,3, то на 1 грудня — $69,5 (див. інфографіку). Експерти кажуть, що вартість сирої нафти вплине на роздрібну ціну бензину в Україні.

“У кінцевій ціні нафтопродуктів вартість сировини становить приблизно 55%, тому якщо нафта подешевшала на третину, і ця тенденція збережеться хоч би до кінця року, то, з врахуванням тритижневого запізнення, необхідного на переробку нафти, оптовий продаж і транспортування отриманого палива, можемо отримати його здешевлення на 17—18% (третина від 55%. — Авт.), тобто звичайний А-95 до кінця місяця може подешевшати на 1 гривню (зараз середня ціна 16,77 грн/л. — Авт.)”, — вважає директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.

Якби в Україні не було таких стрибків курсу — ціна б знизилася значніше. Адже, за розрахунками експерта, 80% нафтопродуктів імпортується і лише 20% виробляється в Україні, а значить, трейдери купують паливо в доларах, а продають в гривнях. Але курс долара до гривні, як відомо, зріс з початку року майже удвічі (з 8,29 грн/$ до 15,62 грн/$, або на 88%. — Авт.), тому в гривнях “горючка” стала дорожча на 60%, або на 6 грн/л.

Заступник директора НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев вважає, що ціна може впасти не більше ніж на 70 коп./л тому, що трейдери не мають упевненості в завтрашньому дні. На його думку, якби гривня була стабільною, то А-95 сьогодні міг би коштувати приблизно 9 грн/л (1,09 $/л, адже в січні при ціні нафти 104,9 $/барель було 1,29 $/л), але насправді чере її падіння маємо сьогодні ціну в 1,07 $/л. Тобто в доларах пальне вже стало дешевше за 11 місяці на 20%, проте через стрибок курсу українці цього не відчули. Куюн і Рябцев не відкидають, що до кінця грудня може бути навіть $1 за літр А-95.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко обіцяє, що в грудні “катаклізмів” з валютою не буде: “Ринок визначив рівноважний курс, операції відбуваються в діапазоні 16—16,1 грн/$ і до кінця року може бути навіть невелике зниження через традиційне збільшення до кінця року припливу валюти в країну”.

НЕ КУПУЮТЬ. На думку Рябцева, ціну нафтопродуктів у роздрібі стримує ще і різке зниження їх споживання, приблизно на 20%. Передусім водії економлять на преміальних сортах бензину (спад на 30%), переходячи на звичайний А-95 або на А-92 або переобладнавши автомобілі на газ.

“Ціна питання 10 тис. грн., а після встановлення газобалонного обладнання я, проїжджаючи близько 2000 км. на місяць, плачу за пальне менше приблизно на 1500 грн., тобто розраховую окупити витрати за 7 місяців”, — розповів водій Максим Початун (“Тойота Корола”).

Олександр Панченко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Рейтинг популярності матеріалу «Як змінювалася вартість бензину з падінням цін на нафту і зростанням курсу долара (ІНФОГРАФІКА)» на Finance.ua - 5.0
В Контексті Finance.ua