Чи можуть міжнародні компанії вирішити проблеми оцінки ринкової вартості застав в Україні? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чи можуть міжнародні компанії вирішити проблеми оцінки ринкової вартості застав в Україні?

Нерухомість
682
Про системну проблему завищення вартості заставного майна, яке знаходиться в банках, величезну кількість неякісних оцінок, виконаних сертифікованими оцінювачами, заговорили після кризи 2008 р…
Сьогодні ситуація кардинально не змінилася. Не секрет, що при формальній наявності Національних стандартів оцінки, оцінка одного і того ж активу на одну і ту ж дату, виконана різними локальними компаніями, може відрізнятися в рази. Висока конкуренція на ринку оціночних послуг, сильний тиск на оцінювачів з боку замовників і фактична відсутність відповідальності з боку оцінювачів часто приводить до того, що замовник знаходить оцінювача «готового» йти на його умови і завищувати вартість активів. Наприклад, дуже часто замовник просить виконати попередній розрахунок вартості об’єкта, і, якщо оцінювач не готовий завищити вартість, йде до іншого оцінювача.
Враховуючи відсутність в Україні дієвого правого механізму, що гарантує якість і достовірність оціночних робіт, кожен банк підходить до вирішення проблеми індивідуально, відбираючи оціночні компанії для співпраці через систему акредитацій.
Сьогодні перед регулятором стоїть вкрай складне завдання: в умовах нестабільної економічної і політичної ситуації в країні створити сприятливі умови для повернення банками кредитів, виданих їм НБУ для підтримки ліквідності. Один з важливих кроків на шляху до вирішення проблеми – посилення контролю над якістю застав в поточних умовах.
Як відомо, 25 вересня 2014 Національний банк України прийняв Постанову №602, що обмежує коло оцінювачів, які мають право проводити оцінку майна для передачі в заставу Національному банку. Відповідно до даного документа таку оцінку можуть проводити лише міжнародні аудиторсько-консалтингові компанії, або консультанти з нерухомості, які мають досвід роботи на ринку України не менше 5-ти років, і штат яких налічує не менше 4-х оцінювачів.
З першого погляду може здатися, що прийняття даного документа істотно обмежує вибір оцінювача фінансовою установою (при наявності на українському ринку близько 10 тисяч оцінювачів та 4 тис. суб’єктів оціночної діяльності). Але насправді він призначений удосконалити підхід до вибору оціночних компаній, результати оцінок яких будуть викликати довіру, і це дозволить мінімізувати ризики, пов’язані з непрофесійним підходом і використанням корупційних схем.
Причин на те кілька. По-перше, ризик отримати завищену оцінку від міжнародної компанії зводиться до мінімуму. У міжнародних компаніях оцінювачі в ході виконання оцінок повинні слідувати не тільки Національним та Міжнародним стандартам оцінки, але й суворим внутрішнім процедурам погоджень оцінок на локальному та регіональному рівні. Адже будь-яка непрофесійна оцінка для міжнародної компанії може призвести до репутаційних ризиків не тільки в Україні, але й у світі. Тому ці компанії дуже пильно стежать за своїми оцінювачами, контролюють ризики і страхують професійну відповідальність. Іноді комітет з ризикам може прийняти рішення відмовитися від виконання оцінки, якщо ризик для репутації компанії оцінюється дуже високо, що, найчастіше, не можуть собі дозволити локальні компанії.
По-друге, оцінювачі міжнародних компаній мають доступ не тільки до локальних ресурсів в ході виконання роботи, але і до процедур, методик та найкращого досвіду своїх закордонних колег. Так, наприклад, експерти департаменту оцінки й консалтингу Colliers International мають можливість залучення міжнародних фахівців як консультантів для проведення деяких оцінок.
По-третє, важливо брати до уваги, що компанія навіть мультинаціональна, яка здійснює оцінку, не може професійно безпомилково виконувати і оцінку нерухомості, і операційного бізнесу і, наприклад, транспортних засобів. Тільки у разі чіткої спеціалізації, оцінювачі мають можливість пильно стежити за окремо взятим ринком, грамотно використовувати всі вихідні дані для проведення оцінки, а значить тільки від такого оцінювача має сенс очікувати результат, на який варто покладатися. Зокрема, компанія, яка професійно займається оціночною, консалтинговою та агентською діяльністю безпосередньо в сфері нерухомості і має відповідний досвід роботи у всьому світі на різних ринках – саме такий вірний вибір для оцінки активів в секторі нерухомості.
Олександр Носаченко, керуючий директор Colliers International (Україна)
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас