Банки перестають кредитувати українців — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Банки перестають кредитувати українців

Кредит&Депозит
5790
Обсяги роздрібного кредитування в банківській системі значно знизилися з початку року. За даними НБУ, обсяг роздрібних кредитів в національній валюті на 1 жовтня становив 113, 503 млрд грн, тоді як на початок року ця сума була на 8,3 млрд грн більше. Серед найбільших банків роздрібний кредитний портфель знизився у 13 з 15 фінустанов.
Брак ресурсу
Зниження обсягів роздрібного кредитування пов’язано відразу з цілою низкою чинників, вважають експерти. «Основною причиною різкого скорочення роздрібного кредитування стало погіршення показників ліквідності та фінансового стану банків. Багатьом фінустановам попросту було нічим кредитувати», – зазначив керуючий проектами фінансової компанії «Плати Пізніше» Юрій Деревко. Дійсно, за три квартали цього року помітно погіршилися фінансові результати банків. За даними НБУ, в січні-вересні збиток банків склав 10,6 млрд грн, тоді як за підсумками дев’яти місяців минулого року був зафіксований прибуток 1,7 млрд грн. Підвищення витрат фінустанов за дев’ять місяців 2014 перевищило зростання доходів на 10,8 п.п., тоді як ще за результатами серпня цей розрив становив 8,3 п.п. Причина – збільшення відрахувань в резерви – тільки у вересні вони зросли на 8,8 млрд грн, до 53,6 млрд грн. Також з початку року спостерігається відтік вкладів населення, із за чого банки відчувають нестачу ліквідності.
Крім того, складні економічні та соціальні умови в країні, стрімке зростання курсу долара, зростаюче безробіття, затримки виплат заробітної плати, зростання цін, а також тривожний східний регіон стали причиною погіршення якості обслуговування боргу за вже існуючими кредитами, із за чого зростає навантаження на капітал банків. Це спричинило за собою заморожування кредитних програм. «Багато банків встановлюють кредитну стелю, видають кредити дуже зрозумілим і лояльним клієнтам, деякі банки взагалі призупинили кредитування», – зазначає начальник відділу роздрібного кредитування банку «Національний Кредит» Наталія Тарасенко.
Банки перестають кредитувати українців
Особливо гостро проблема позначається на бланкових споживчих портфелях, зазначав раніше радник голови правління Євробанку Василь Невмержицький. Девальвація гривні і зниження її купівельної спроможності поставили багатьох перед вибором: виплачувати кредит або забезпечити сім’ю найнеобхіднішим.
Перекрити збиток
Проблеми з обслуговуванням позик, а також збільшення простроченої заборгованості фізосіб і юросіб – за неофіційними даними, вона досягає 30% портфеля – знизили обсяги процентного доходу банків. Деякі з них навіть пішли в мінус за цим показником. Приміром, чистий процентний збиток Дельта Банку станом на 1 жовтня становив 505 млн грн, а Надра Банку на ту ж дату – 210 млн грн.
Зниження процентних доходів банки частково намагаються компенсувати за рахунок комісійних доходів. Правда, з урахуванням загальної економічної ситуації в країні значно наростити будь-які доходи, крім як від угод з валютою, складно, вважає Юрій Деревко. «Тим більше складно ними замістити знижуються, показники процентних доходів», – каже він. Основна стаття комісійного доходу – розрахунково-касове обслуговування – дорожчає. «Не обходиться без підвищення тарифів. За останні півроку майже всі банки міняли свої тарифні плани з багатьох послуг. Переглядали вартість розрахунково-касового обслуговування, окремі тарифи за картковими продуктами», – розповідав раніше Василь Невмержицький. Деякі банки також різко підвищили комісію при розрахунку гривневої картою за кордоном.
Надіючись на свято
До кінця року активізації роздрібного кредитування очікувати не варто, вважають банкіри. «Обсяг портфеля роздрібних кредитів буде залишатися приблизно на нинішньому рівні. Можливо, з невеликим коригуванням у бік зниження. Зберегти існуючі показники банкам може допомогти високий сезон. Попереду грудень, самий вдалий місяць для споживчого кредитування», – прогнозує Деревко. У той же час, за словами експертів, враховуючи конфлікт в Донбасі та анексію Криму, очікувати звідти великих погашень роздрібних позик поки не доводиться.
Реальне зростання кредитування можливе тільки тоді, коли настане стабілізація в країні, підтверджує Наталя Тарасенко. Стабілізація валютного курсу, за її словами, дасть можливість людям планувати свої покупки, що виражатиметься в постійному попиті на кредити. А банки, в свою чергу, не боячись втратити ресурси, зможуть спокійно розміщувати залучені кошти в довгострокових кредитах.
Марк Поллок
За матеріалами:
Капітал
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас