Подробиці закону про люстрацію: хто піде назавжди — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Подробиці закону про люстрацію: хто піде назавжди

Особисті фінанси
746
Довгоочікуваний закон про люстрацію вже прийнятий в цілому, але він почне працювати після того, як його підпишуть спікер і президент. За даними Кабміну, під дію документа потрапляє приблизно 2 мільйони людей.
ПЕРЕВІРЯТЬ ВСІХ. Відносно представників влади закон прописаний обережно: наприклад, в держоргани більше не потраплять Віктор Янукович, Андрій Клюєв, Віктор Пшонка, Микола Азаров – тобто вся когорта колишньої влади і … Юлія Тимошенко. А ось будь-якого українця, який захоче потрапити в державні органи або залишитися там (це не стосується тільки мобілізованих на фронт і строковиків української армії – Авт.), перевірять на предмет його минулого: наприклад, не керував він місцевими осередками Компартії СРСР, чи не співпрацював з … КДБ, чи не затримував майданівців. Під люстрацію підпадуть і чиновники, які закликали людей до сепаратизму.
НЕМАЄ МЕХАНІЗМІВ. Правда, поки незрозумілі шляхи реалізації закону: наприклад, в ньому прописано момент про подачу людиною, що йде працювати в держоргани, декларації про доходи. Але немає механізму, який дозволяє довести або спростувати факт корупції, якщо реальні доходи перевищують прописані. За словами юристів, для цього потрібно внести зміни в ряд інших законів. Передбачається, що перевірками займуться люстраційні комісії на добровільних основах. “Щоб перевірити навіть тисячу людей, треба створити пару десятків комісій, сотні тисяч людей. – Сотні комісій. Тобто реально провести перевірку Кабміну і АП, а решта не піддається реалізації на добровольчих засадах”, – каже політолог Володимир Фесенко. Автори закону запевняють: механізми будуть опрацьовуватися. Юристи, втім, побоюються, що це породить корупцію: “добровольцям” почнуть платити за вдалу перевірку.
СТРАВИТИ ЛЮДЕЙ”. Представники екс-більшості скептично відносяться не тільки до закону, але і до способи його прийняття. “Можна було прописати закон просто: …Всі, хто був депутатами, міністрами, прем’єрами, президентами, обіймав керівні посади у місцевій владі – не можуть йти у владу. Провели б очищення один раз і назавжди, – каже заступник голови фракції ПР Михайло Чечетов. – Цей закон після початку звільнень збурить країну, яка й так вже в кризі та умовах політичної війни”. “Є небезпека, що закон зможуть використовувати вибірково – проти неугодних владі”, – каже Фесенко.
ВНОСЯТЬ ПРАВКИ. Як з’ясувала “Сегодня”, на сайті парламенту … не остаточний варіант закону. “Документ ще не опублікований. Ряд правок було внесено комітетом перед засіданням, коли голосувався закон, ряд було внесено під час голосування. Науково-експертне управління ВР обробляє стенограму і видає остаточний варіант закону», – запевнив нас ударовець Валерій Пацкан. «Вони на коліні переписали його, і в кого зараз кінцевий варіант закону, хто його дописував, я не знаю. Такого безладу ще не було”, – обурений Михайло Чечетов.
Подробиці закону про люстрацію: хто піде назавжди
“Будуємо дорогу в політичне пекло”
Експерти кажуть: найбільше запитань викликає механізм реалізації закону. “Цей закон суперечить Конституції, трудовому законодавству, тому може стати приводом для подачі позовів до судів. Я скептично ставлюся до того, як він буде працювати. Але якщо буде, якщо влада спробує звільнити сотні тисяч, мільйони людей, ми отримаємо в умовах революції армію контрреволюціонерів. І тоді владу може чекати доля Саакашвілі. А реалізація його в російськомовних регіонах збільшить сепаратистську базу. Благими революційними намірами будується дорога в політичне пекло”, – вважає політолог Володимир Фесенко. При цьому правозахисник Едуард Багіров закликає владу використовувати закон “з розумом”.
“Це можливість очиститися від корупціонерів і негідників, але важливо, щоб жертвами не стали невинні. Сподіваюся, ті, хто буде його реалізовувати, подумають 40 раз і потім тільки “відріжуть”. Інакше це призведе до соціально-правових зрушень в суспільстві. Головне, щоб кадрова гільйотина не рубила голови наліво-направо, як за часів французької революції, коли кати потім самі стали жертвами”. За його словами, необхідні і зміни до інших законів: “Потрібно врахувати право громадян на правовий та інформаційний захист, на адвоката, щоб кожен міг відстояти свої права”.
Олександра Захарова, Варвара Ткачова
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас