В'єтнамський сюрприз для України — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В'єтнамський сюрприз для України

Світ
3725
В’єтнамська компанія хоче інвестувати $ 1 млрд в український телеком. Що може приховувати така щедрість?
Новина про плани компанії Viettel, комерційного проекту Міноборони В’єтнаму, створити з нуля в нашій країні ще одного оператора мобільного зв’язку, дуже здивувала.
Ніби як недавно прем’єр-міністр обіцяв завести в Україну нормальних європейських операторів, щоб зруйнувати монополію російського капіталу. А тут далекий В’єтнам.
Впадає в очі неочевидність бізнес-ідеї. Україна знаходиться в стані неоголошеної війни з однією з найбільших військових держав. Значна, до 15%, частина території – в зоні військового конфлікту. Частина території вже не просто окупована – анексована. Коли і на яких умовах закінчаться військові дії, передбачити неможливо.
Економіка країни перебуває в жалюгідному стані, фінансова система – за два кроки від дефолту. Навіть у найкращі роки телекомунікаційний ринок країни вражав іноземців своїми “ножицями”. З одного боку – показники доходу з одного абонента, чи не найменші у всій Європі і СНД. З іншого – близькі до максимальних показники якості та обсягу послуг.
На цьому тлі в’єтнамці декларують свою готовність інвестувати цілий мільярд доларів. І інвестувати вкрай нетривіальним чином.
До кількох загальнонаціональних магістральних мереж передачі даних, які вже існують, вони збираються прокласти ще одну, аж на 60 000 км. Для створення повнофункціональної мережі мобільного зв’язку вони просять всього по 10 МГц для 3G (UMTS), 5 МГц для GSM-900 та 10 МГц для GSM-1800.
В обмін на такі мізерні ресурси обіцяють створити “і мережу електронної комунікації між центральними та місцевими органами влади”, і “підключення безлімітного безкоштовного інтернету в усіх середніх школах України, в центральних та регіональних органах виконавчої влади, а також для 700 000 найменш забезпечених громадян (наприклад, студентів)”. Також декларується зниження фінансового навантаження для населення при користуванні послугами мобільного зв’язку та інтернет-доступу. Це, нагадаю, на ринку з ARPU менше 5 доларів для мобільного зв’язку.
Схвильований появою настільки вигідного клієнта, я вирішив поцікавитися у знайомих. Добре, що є люди, які багато років працюють саме в Південно-Східній Азії і знайомі з фігурантами не з чуток. Ось така вийшла картина.
Торік завершився процес чергової “зміни віх” китайського керівництва і всієї Піднебесної. Умовного Леоніда Ілліча в особі Ху Цзіньтао змінив Сі Цзіньпін, свого роду Юрій Володимирович. Ще до завершення передачі влади партійним і господарським кадрам, керівним товаришам у всіх можливі місця були надіслані недвозначні сигнали.
Суть їх в тому, що протягом останніх років відомі гасла товариша Ден Сяопіна, такі як “Збагачуйтеся!” і “Неважливо якого кольору кішка, головне, щоб вона ловила мишей” було прийнято трактувати занадто буквально, це було викликом для непорушного блоку комуністів і безпартійних.
У зв’язку з перипетіями внутрішньопартійного життя за останні роки з Китаю за кордон вийшли мільярди доларів незроумілого походження. Склалася і процвітає індустрія їх “відбілення” й “відмивання”.
Залежно від обставин ставка за легалізацію коливається від двадцяти до тридцяти відсотків. Одним з популярних інструментів “відмивання” стали інвестиції в телеком-бізнес. Прокладка кабелю скрізь, де його вже прокладено, будівництво вишок з базовими станціями, закупівля обладнання, консультацій та професійних послуг – все це ніби створене для того, щоб на один фактично витрачений долар заявляти про ще кілька інвестованих. По словами моїх співрозмовників, в деяких сегментах телеком-ринку країн ПСА більша частина проектів створена в рамках такого роду бізнес-моделей. Подібні компанії відрізняються незначною маркетинговою активністю при солідних вкладеннях і наявності вражаючої інфраструктури.
Як приклад була названа китайська Xinwei, яка рік вразила телеком-громадськість аналогічними планами. Питання про взаємозв’язок в’єтнамських військових і грошей китайських комуністів, за їх словами, дійсно непросте, але цілком вирішуване. По-перше, у в’єтнамських військових є свої власні бізнес-інтереси, що припускають не дуже прозорі інвестиції. По-друге, цікавий бізнес – це хороший привід забути історичні образи.
Варто визнати, що з цієї позиції все те, що спочатку було недоречним, стає логічним і цілком доцільним. Цілком логічно закопати в землю якомога більше ВОЛЗ, ігноруючи існуючий надлишок канальної ємностей. Причому якщо закопувати, то відразу багато, на рівні найбільших операторів.
Війна? Прекрасно, прекрасно! Будуємо сто веж, десять вибухають, відновлюємо їх, тому вибухають три, але відновлюємо все одно десять. Або двадцять. Або сто. Війна все спише.
Можна порадіти за тих, хто «вирішує такі питання», так званих «високих професіоналів». Двісті-триста, та хоча б і півсотні мільйонів доларів – це більш, ніж хороший куш.
Роман Хіміч
За матеріалами:
Hubs
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас