Новий "ходороковський": російському мільярдеру Євтушенкову загрожує 7 років в'язниці — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Новий "ходороковський": російському мільярдеру Євтушенкову загрожує 7 років в'язниці

Кримінал
1789
Засновник АФК “Система” Володимир Євтушенков, якого затримано та поміщено під домашній арешт у справі “Башнафти”. Слідство підозрює його в легалізації майна, придбаного злочинним шляхом. Це перший арешт бізнесмена з числа найбагатших підприємців за останні десять років, що минули з моменту затримання Михайла Ходорковського. Євтушенков повинен був продати “Башнефть” і тим самим міг уникнути проблем, вважають люди в його оточенні.
Голові ради директорів АФК “Система” Володимиру Євтушенкову пред’явлено звинувачення в легалізації (відмиванні) грошових коштів (ч. 4 ст. 174 КК РФ), таке повідомлення вчора ввечері з’явилося на сайті Слідчого комітету Росії. За клопотанням слідства судом обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, розслідування кримінальної справи про розкрадання акцій підприємств паливно-енергетичного комплексу Республіки Башкортостан триває, повідомив СК в короткому прес-релізі.
Джерело, близьке до “Системи”, розповів РБК, що 15-16 вересня Євтушенков планував виступати перед співробітниками в Горно-Алтайську, але плани різко змінилися і у вихідні він терміново вилетів до Москви без пояснення причин. Вчора Євтушенков ще був на роботі, говорить джерело в “Системі”.
Вчора весь день в офісі “Башнафти” на Моховій працювали слідчі, розповіли РБК два джерела, близькі до АФК. Співробітники СК приїхали на шести машинах і провели в офісі компанії цілий день, перед будівлею весь цей час стояли два мінівена з тонованими стеклами без розпізнавальних знаків, розповів один з них, слідчі перевіряли всю паперову та електронну документацію. Інший співрозмовник РБК стверджує, що співробітники СК просто запитували документацію, але всі співробітники продовжували працювати в штатному режимі.
Офіційно “Система” вчора ввечері заявила лише, що вважає звинувачення, пред’явлене Євтушенкову, “повністю необгрунтованим”, компанія буде використовувати “всі передбачені законом засоби правового захисту” для відстоювання своєї позиції. Представник СК Володимир Маркін в розмові з кореспондентом РБК сказав, що “для арешту Євтушенкова були дуже переконливі і достатні підстави”.
“У слідства є достатні підстави вважати, що Євтушенков причетний до легалізації, – я лише передаю упевненість слідства, там справа не розкрито, як ви знаєте, – заявив Маркін – Чому його заарештували? Ми ж говорили про те, що для нас немає недоторканних – велика, маленька людина, яка нам різниця. Що, великі люди не можуть зробити злочин? Недоторканних для нашої системи немає”.
Чи планує слідство змінити запобіжний захід, Маркін не коментує.
Інші фігуранти
До порушення кримінальної справи про легалізацію Євтушенков був двічі на допиті в СК, розповідалов РБК джерело, близьке до слідства. Перший допит відбувся в кінці липня. Тоді Євтушенков сказав РБК, що розмова стосувалася приватизації “Башнафти” і кримінальної справи стосовно Рахімова-молодшого, а всі події навколо компанії назвав рейдерством. Другий допит Євтушенкова відбувся 22 серпня, а вже 26 серпня було порушено цю кримінальну справу, повідомив співрозмовник РБК, близький до слідства.
Про порушення кримінальної справи щодо “Башнафти” СК оголосив ще в середині липня. Справа була порушена відносно сина колишнього президента Башкирії Уралу Рахімова. Слідство підозрює його в розтраті і легалізації злочинних доходів при приватизації та продажу “Системі” підприємств башкирського ПЕК (у тому числі “Башнафти”). В рамках цієї справи був заарештований контрольний пакет “Башнафти” (близько 84%), що належить АФК і її “дочці” “Система-інвест”. А в серпні слідчий Олексій Весєльєв порушив нову кримінальну справу за фактом легалізації майна: слідство вирішило, що акції нафтової компанії були продані “Системі” в 2009 році на 500 млн дол. нижче договірної ціни.
У першій справі в липні був затриманий Левон Айрапетян, якого слідство вважає посередником при продажі “Башнафти” “Системі”. За даними “Комерсанта”, показання про посередництво Айрапетяна в угоді з “Башнефть” дав екс-сенатор від Башкирії Ігор Ізместьев, який відбуває довічне покарання, і який заявив, що чув від Рахімова-молодшого про бажання продати башкирський ПЕК структурам Євтушенкова. “Айрапетян не давав свідчень у справі Євтушенкова, – заявив учора ввечері РБК його адвокат Ігор Комаров -. Я можу сказати точно, що Айрапетян в даний момент не співпрацює зі слідством – він відмовляється давати свідчення”.
На цьому тижні питання приватизації “Башнафти” вперше прокоментували башкирська влада: республіка не отримала “ані копійки” при продажу компанії, заявив т.в.о. президента Башкирії Рустем Хамітов. За його словами, в разі справедливого розслідування кримінальних справ про приватизацію та продаж нафтової компанії “Системі” республіка може отримати те, що їй належить. Раніше Міністерство земельних і майнових відносин Башкирії подало цивільний позов про компенсацію на 209 млрд руб.
Обмеження свободи
Максимальне покарання за статтею, яка пред’являється Євтушенкову, припускає до семи років позбавлення волі. Тимчасова Євтушенкову легалізація вимагає наявності доходу, отриманого злочинним шляхом, каже адвокат Михайла Ходорковського Вадим Клювгант: “Це ий, предикатний злочин, без якого відповідальність за легалізацію не може наступати”.
“Обмеження особистих свобод” – це найстрашніше, що може статися, говорив у травні РБК сам Євтушенков, відповідаючи на питання про наслідки санкцій: “Якщо мене завтра, приміром, обмежать з точки зору поїздок до Монголії або хоч в Буркіна-Фасо – . Я буду дуже засмучений я ніколи не хотів туди, але ж одразу захочеться Будь-яке обмеження свобод людини -. це серйозний виклик, і хто говорить, що це неважливо – лукавить. Просто треба сприймати багато речей як даність – сталося і сталося “.
Версії події
Ще тиждень тому Євтушенков не хотів нічого розповідати про “Башнафту” і говорив тільки: “відіб’ємо”, розповів РБК один з близьких знайомих підприємця. За його версією, неприємності Євтушенкова пов’язані з тим, що він не захотів вчасно продати компанію. Інший знайомий Євтушенкова також припускає, що від нього хочуть добитися продажу “Башнафти” : “Зараз всі відхрещуються від інтересу до цієї компанії. Але я хотів би подивитися, хто згодом може стати її новим власником. Якщо від нього хочуть добитися продажу [компанії], то це можна було б зробити іншим способом “, – говорить співрозмовник РБК.
Сама “Башнефть” восени готувалася провести SPO, але після арешту акцій компанії стало зрозуміло, що угоду доведеться відкласти. Газета “Ведомости” на початку серпня писала, що “Роснефть” і Незалежна нафтогазова компанія ще до оголошення “Башнафти” про розміщення в Лондоні зробила пропозицію власникам компанії про її придбання або інші форми взаємодії. Джерело газети стверджувало, що власник ННК Едуард Худайнатов зустрічався з головою ради директорів “Башнафти” Феліксом Євтушенковим і запропонував об’єднати компанії, але отримав відмову. За словами федерального чиновника, який знає про цю історію від керівництва “Роснефти”, сторони не зійшлися в ціні, писали “Ведомости”. Представник “Роснефти” вчора ввечері сказав, що не коментує чутки.
Оскаржити рішення про домашній арешт представники Євтушенкова можуть протягом трьох днів. “РСПП готовий дати поручительство за Євтушенкова, що він буде співпрацювати зі слідством, а експерти союзу готові взяти участь в експертизі приватизаційних угод, – заявив учора ввечері РБК глава РСПП Олександр Шохін – Домашній арешт такого підприємця – явно надлишкова міра, яка нічого не дає слідству. Є підстави вважати, що Євтушенков є добросовісним набувачем цих активів. Його домашній арешт вже призвів до різкого зниження котирувань компаній, що входять в групу. Це не в інтересах російської економіки, яка зараз зацікавлена в тому, щоб перебити вплив санкцій створенням сприятливого інвестиційного клімату”.
Вчора на американській майданчику позабіржових торгів позабіржових ринках розписки АФК “Система” впали на 5,1%, до 21 дол. ADS МТС на Нью-Йоркській фондовій біржі до 22.30 мск впали на 4,73%, до 17,72 дол.
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас