НБУ дозволив фінустановам не погашати старі борги


НБУ дозволив фінустановам не погашати старі борги

Нацбанк (НБУ) дозволив фінустановам, які не можуть вчасно погасити рефінансування, не повертати свої борги. «Враховуючи складну економічну ситуацію в Україні та суттєве обмеження доступу банків України до внутрішнього та зовнішнього фондування, Нацбанк переніс терміни погашення банками основної суми заборгованості за кредитами НБУ для підтримки ліквідності і кредитах зі збереження ліквідності з вересня-листопада 2014 до 10 грудня 2014 р .», – повідомила директор генерального департаменту банківського нагляду НБУ Алла Шульга. Такий крок регулятора назустріч банкам дасть змогу їм тимчасово вивільнити кошти, що дасть можливість не тільки підвищити здатність банків своєчасно і в повному обсязі виконувати свої зобов’язання, але і запобігти «нестабільній ситуації» в банківській системі України, – повідомила Алла Шульга. З початку року регулятор надав комерційним банкам рефінансування на суму більш 130,1 млрд грн.

  • Вимушене пом’якшення *

Рішення регулятора перенести терміни повернення рефінансування закріплено постановою НБУ № 551 «Про зміну строків погашення банками кредитів».

Учасники ринку не приховують, що такі дії регулятора – вимушені. В умовах, коли банки практично не кредитують і платіжна дисципліна позичальників падає, деякі фінустанови не в змозі розрахуватися за старими боргами з Нацбанком. Тільки за липень портфель гривневих кредитів, виданих юридичним особам, зменшився на 2,4 млрд грн. Всього ж з початку року кредитний портфель зменшився на 40 млрд грн (8,4%). Скорочується і обсяг позик населенню. З початку року гривнева його частина втратила 7,2 млрд грн.

«НБУ після стрес-тестів виявив серйозні проблеми з кредитними портфелями: необхідність резервування (до 40%) і відтік депозитів за депозитами населення (до 20%). Це і створило умови для пом’якшення вимог щодо рефінансування, виданого ще в 2008-2009 рр. Сьогодні 15 банків вже виведені з банківського ринку і 32 мають кураторів НБУ – це якраз 47 банків, про які так наполегливо мовчав НБУ з 1 квітня », – підкреслив голова правління Української міжбанківської валютної біржі Анатолій Гулей.

Якщо ж Нацбанк змусить фінустанови в таких умовах повернути рефінансування, то в них не буде грошей розрахуватися з вкладниками – і регулятор буде змушений їх визнати неплатоспроможними. А щоб розрахуватися з вкладниками, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) знову доведеться позичати гроші у Нацбанку, оскільки власних коштів йому не вистачить. В середині червня фонд запозичив у НБУ 4,2 млрд грн. За даними ФГВФО, за перше півріччя 2014 було виплачено 3,2 млрд грн компенсацій.

  • Шлях боржника *

За підсумками першого півріччя найбільшими боржниками Нацбанку були: Ощадбанк – 22,7 млрд грн, ПриватБанк – 18,1 млрд грн і Надра Банк – 10,3 млрд грн. В свою чергу найбільшим боржником Ощадбанку є НАК «Нафтогаз України». «Очевидно, що «Нафтогаз» не може обслуговувати свої кредити. У зв’язку з цим держава вирішила докапіталізувати нацкомпанії на 63,3 млрд грн. У той же час вся банківська система за підсумками півріччя потребувала докапіталізації на рівні 50 млрд грн », – розповів «Капіталу» банкір, що побажав залишитися неназваним. Разом з тим фінансовий експерт Артемій Єршов вважає, що у Ощадбанку не повинно бути труднощів із-за проблем боржника. «Це державне і політичне питання. Ситуація вже узгоджена на всіх рівнях. Тому рішення обов’язково буде знайдено: або рекапіталізують «Нафтогаз», або подовжать рефінансування для Ощадбанку », – прогнозує він.

Постанова НБУ може бути пов’язана з такими фінустановами, як Надра Банк і банк «Київ», вважає старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець. «Наприклад, в банк «Київ» введено куратора НБУ і обслуговуються тільки платежі, пов’язані зі сплатою податків. Напевно, що у банку також “висить” велике рефінансування від НБУ. І щоб повністю не підірвати довіру до держави, банку допомагають », – вважає Кравець.

Також у ЗМІ з’явилася інформація про те, що НБУ визнав Надра Банк проблемним. Чи так це, не відомо -Нацбанк не має права оприлюднювати список проблемних фінустанов, оскільки це може погіршити їх стан. Перш ніж визнати банк неплатоспроможним, регулятор здіснює заходи з порятунку банку. Можливо, постанова № 551 зможе допомогти Надра Банку пережити нинішню кризу.

Під час кризи 2008-2009 рр. Надра Банк мав фінансові труднощі, у зв’язку з цим отримав два кредити для підтримки ліквідності на загальну суму 7,1 млрд грн. У лютому 2009 р НБУ ввів в Надра Банк тимчасову адміністрацію і продовжував термін її роботи до 2011, поки у банку не з’явився новий інвестор. Ним стала компанія Centragas Holding AG Дмитра Фірташа. Колишнє керівництво НБУ надало нового власника відстрочку з повернення рефінансування до 2016 р

За даними ЗМІ, банк досі не приступив до погашення старих зобов’язань, а в 2014 р знову отримав фінансування від НБУ у зв’язку з відтоком депозитів на суму близько 2,5 млрд грн. Про проблеми фінустанови свідчить і той факт, що наприкінці червня Надра Банк звернувся до власників своїх єврооблігацій з пропозицією про реструктуризацію. Йдеться про папери на суму $ 59,66 млн, які знаходяться в обігу з 2007 р і підлягають погашенню в червні 2017. Про отримане рефінансуванні в Надра Банку воліють мовчати – «Капітал» вже неодноразово посилав туди запити про це дотепер не отримав відповіді.

Марк Поллок, Анна Уляніцька

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua