Чи дійсно криза в Іспанії добігає свого кінця? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чи дійсно криза в Іспанії добігає свого кінця?

Світ
539
Коли Анґела Меркель два роки тому відвідувала з візитом Іспанію, було зрозуміло, хто є хто. З одного боку, країна, яка втратила шосту частину своєї економічної потужності та в якій кожен четвертий був без роботи. З іншого – німецька канцлерка, яка вимагає ще більше зусиль під час реалізації плану заощаджень та реформ. Для ЗМІ та більшості іспанців Меркель була “негативним персонажем”, згадує Юрґен Донґес.
Професор університету Кельна у відставці тоді був сам в Іспанії, де він проводить багато часу. Тут він народився, звідси родом його дружина. Одну за одною він готував публікації, присвячені питанням іспанської економіки, до того ж, він член Королівської академії економічних та фінансових наук країни.
Неприкрита ворожість, з якою тоді приймали Меркель, шокувала Донґеса, каже він у розмові з DW. Не лише тому, що “традиційно між Німеччиною та Іспанією, взагалі-то, панували добрі відносини”, але передусім через те, що іспанці звинувачують німецьку канцлерку, на його думку, незаслужено.
“Ця “меркель-” та “німеччино-фобія” була пов’язана з тим фактом, що багато іспанців мусили вчитися пристосовуватися, після того як вони 10-15 років жили невідповідно до статків. Вони шукали винуватого й знайшли його за кордоном”, – каже Донґес.
Упевненість в собі чи самолюбування?
Від того часу багато що змінилося. Іспанський уряд зменшив свої видатки, скоротив багатьох держслужбовців та реформував ринок праці, незважаючи на спротив профспілкових організацій. Курс на “здуття” економіки вперше було зупинено, з квітня по червень ВВП країни збільшився на 0,6 відсотка, тоді як економіка всієї Єврозони переживала стагнацію, а німецький ВВП навіть трохи зменшився. Причина, достатня для того, аби іспанський уряд міг приймати німецьку канцлерку з упевненістю в собі. Економіст Донґес, який під час цього візиту знову в Мадриді, говорить навіть про “певне самолюбування”.
“Це можна побачити також у ЗМІ: тепер Іспанія несподівано стала великим локомотивом Єврозони, тоді як справи інших погані. Є навіть щось таке на кшталт злорадства, мовляв, навіть у німців зараз є свої проблеми”, – каже експерт.
Іспанський уряд, за словами Донґеса, намагається поширювати позитивні настрої перед виборами. Але він підкреслює, що це не означає, що зараз є причини для того, аби менше заощаджувати чи не так активно проводити реформи.
На думку експерта, потрібно продовжувати курс на лібералізацію ринку праці, підвищувати продуктивність праці, адже в противному разі Іспанія не матиме шансів на успіх на світовій арені. “Я кажу всім, з ким маю справи: тримайтеся курсу, це дуже важливо”, – каже Донґес.
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас