Лукашенко відмовився позбавляти білорусів імпортної їжі на догоду Росії, його підтримав Казахстан


Лукашенко відмовився позбавляти білорусів імпортної їжі на догоду Росії, його підтримав Казахстан

Президент Білорусії Олександр Лукашенко відмовився підтримати російську заборону на імпорт продовольства з країн, які ввели санкції проти Росії.

“Потрібні нам польські яблука – ми купуємо, але не для Росії, а для внутрішнього ринку, – заявив Лукашенко, приймаючи прем’єра Мясниковича. – Потрібні якісь німецькі делікатеси – також купуємо для внутрішнього споживання. Треба нам щось переробляти – ми купуємо і переробляємо”.

Транзитом до Росії імпортні продукти через Білорусію пройти не зможуть, запевнив Лукашенко: це він обіцяв президенту Росії Володимиру Путіну.

Лукашенко вже заявив, що, якщо товар не приймають в Росії, треба запропонувати продати його на території Білорусії або перенаправити на переробку.

“Рішення було введено без попередження, несподівано. І на кордоні скупчилася певна кількість автомашин, рефрижераторів, у тому числі з швидкопсувними продуктами. Не треба цих людей ображати. По-перше, це ж наші і російські перевізники – водії, експедитори. По-друге, товар оплачений і законтрактований. По-третє, просто не по-людськи буде, якщо ми до цих людей ненормально поставимося”, – цитує Лукашенка агентство БЕЛТА.

Лукашенко сказав, що попередив голову митного комітету: “Діяти аж до того, що, якщо постачальник направляв до Росії товар і його там сьогодні не приймають, треба запропонувати йому продати на нашій території або ж забрати товар для переробки. Тобто тут треба дуже акуратно вчинити і щодо західних постачальників, щоб ми по-людськи вийшли з цієї ситуації. Я думаю, це буде не на шкоду Росії. Це не суперечить зобов’язанням, які ми узгодили”.

Тим часом “Ведомости” привели дані Белстата за п’ять місяців 2014: білоруських лимонів в Росію поставлено на 1,7 млн ​​доларів, білоруських ананасів – на 37 тисяч, білоруських горіхів (кокосових, бразильських, кеш’ю та мигдалю) – на 1,8 млн , білоруських мідій – на 792 тисяч, білоруських восьминогів – на 449 тисяч.

Більш того, Білорусія – один з основних постачальників імпортних сирів на російський ринок. Серед експортованих білорусами сирів є і “блакитні сири” (рокфор, горгонзола, дор блю та ін). За п’ять місяців в Росію вирушило 10 тонн білоруського “​​блакитного” ​​сиру на 78 400 доларів.

Другий партнер Росії по Митному союзу – Казахстан – дотримується тієї ж позиції, що і Білорусь. Прес-служба президента країни Нурсултана Назарбаєва після його телефонної розмови з Путіним повідомила: “Це (заборона на імпорт сільгосппродукції) одностороння міра Росії, вона не передбачає залучення інших країн – членів Митного союзу і єдиного економічного простору (ЄЕП)”.

На деяке зростання транзиту через Білорусію товарів з списку санкцій Москва, швидше за все, закриє очі, вважає професор Вищої школи економіки Олексій Портанський. Лукашенко розуміє, що геополітичний проект ЄАЕС надто важливий для Кремля, і грає на цьому.

Білорусія і Казахстан одного разу вже відмовилися підтримати російські захисні заходи – тоді вони стосувалися українських товарів.

Дії Росії можуть зіграти на руку Білорусії і Казахстану, вважає Олександр Кнобель з Інституту Гайдара: постачальники продовольства шукатимуть нові ринки, ймовірно, будуть готові домовлятися на вигідних для Білорусії умовах.

На момент публікації “заборонного” ​​списку російським компаніям було відвантажено і знаходилося в дорозі, за розрахунками Національної м’ясної асоціації, мінімум 35 тисяч тонн м’яса і м’ясопродуктів, в першу чергу з США та Канади, більш ніж на 100 млн доларів.

Виробники і переробники на території Білорусії тепер отримають природну конкурентну перевагу, кажуть експерти: у них буде доступ до дешевої сировини і можливість поставляти продукцію в Росію. Російські компанії в таких умовах зможуть конкурувати з великими труднощами.

Питання про можливе збільшення поставок через країни – члени МС піднімалося на нараді у першого віце-прем’єра Ігоря Шувалова, пишуть “Ведомости”. “Шувалов сказав, що обговорював це питання з Путіним, – тому Лукашенко нібито дав гарантії, що проблем не буде”, – повідомив один з учасників наради. Але Россільгоспнагляд і ФТС все одно збільшать число своїх інспекторів на пунктах пропуску автомобілів.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua