5480
Які можуть бути санкції України проти Росії?
— Казна та Політика
Після того, як Євросоюз ввів третю хвилю санкцій, направлених на цілі галузі економіки Росії, свій список санкцій почала готувати й Україна. Спеціально створений Комітет з впровадження санкцій обіцяє розробити свої заходи протягом тижня.
Поки в Кабміні не коментують, по кому «вдарять» українські санкції. Відомо лише, що фіскальна служба склала список працюючих на території України підприємств, у яких частка російського капіталу понад 50%, і передала його на вивчення до уряду – про це заявив голова ГФС Ігор Білоус. «Сегодня» разом з експертами розбиралася, кого можуть зачепити українські санкції.
ЩО МОЖЕМО. «Розрив торгово-економічних відносин з РФ – це втрата робочих місць. Ми пішли на застосування санкцій з однієї причини – ЄС і США вводять санкції, а ми, постраждала сторона, не вводимо. Тому нам потрібно діяти в координації з ЄС і США, і вводити санкції щодо продукції подвійного призначення та банківського сектору», – сказав нам політолог Володимир Фесенко.
Експерти впевнені: у нас достатньо важелів, щоб створити російській економіці певні труднощі. «Ми можемо зробити так, що банки з РФ не зможуть продавати у нас свої цінні папери, торгувати валютою на Міжбанку, відкривати нові відділення, – перелічує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. – Можливо, банки стануть ретельніше перевіряти. А якщо доведуть виведення частини прибутку до РФ і несплату податків – тоді банк можуть зовсім закрити».
Експерт Фонду «Відкритий діалог» Віктор Мазярчук вважає, що до переліку санкцій може увійти реприватизація держпідприємств, які раніше були повністю або частково продані російським інвесторам – насамперед великі промислові підприємства, а також низка енергетичних і переробних заводів. «Коли іноземні компанії купують в Україні держпідприємство, з ними підписують договір про інвестзобов’язання. Зараз можна їх переглянути і повернути в держвласність підприємства, за якими зобов’язання не виконані», – вважає Мазярчук.
А на думку аналітика МЦПД Олександра Жолудя, найсерйозніший удар, якого може завдати РФ Україна, – стати енергонезалежною, але на це потрібен час: «Так, у нас зникнуть з продажу російські ліки або цукерки. Але серйозної шкоди ці заходи російському бізнесу не принесуть. Ми повинні відмовитися в першу чергу від нафтопродуктів і газу (60% нашого імпорту з РФ, або близько $15 млрд), де втрати РФ могли б бути серйозні. Але для цього потрібно шукати альтернативні джерела енергії та впроваджувати нові технології».
«Ракети РФ обслуговувати доведеться»
Президент Украналітцентра Олександр Охріменко відзначає, що в машинобудуванні багато наших підприємств залежать від поставок комплектуючих з РФ, які до того ж запатентовані. Відповідно, замінити їх не можна – а отже, й серйозні санкції в цих галузях навряд чи можливі.
Насамперед це стосується атомної енергетики, де Україна в обмін на уран отримує тепловиділяючі елементи для АЕС, і підприємств «Південмаш» (виробляє двигуни до цивільних ракет, займається обслуговуванням і ремонтом бойових стратегічних ракет. – Авт.) і «Мотор-Січ» (виробляє авіадвигуни. – Авт.).
Голова спостережної ради «Мотор-Січ» Анатолій Малиш вже заявив, що їхня продукція призначена для цивільних вертольотів і під санкції не підпадає. «Якщо заборонять – постане питання про продовження роботи компанії», – попереджає Малиш.
Що стосується «Південмашу», то за словами військового експерта Костянтина Анатольєва, у РФ немає на цей рік замовлень. «Але навряд чи ми припинимо планове техобслуговування російських ракет з ядерними боєголовками, виготовленими в Україні, оскільки це може призвести до катастрофи планетарного масштабу», – каже Анатольєв.
Олександр Панченко, Зеленюк Христина
За матеріалами: Сьогодні
Поділитися новиною