Прогноз експертів: санкції Заходу вдарять по кишені пересічних росіян


Прогноз експертів: санкції Заходу вдарять по кишені пересічних росіян

Розширений список європейських санкцій проти РФ набуде чинності в п’ятницю 25 липня. Імена та організації, щодо яких узгоджені санкції, поки не уточнюються. За даними агентства Bloomberg, в списку опиняться 15 громадян Росії і України, а також 18 компаній.

Раніше були припинені програми ЄБРР і “Євроінвестбанку”, пов’язані з Росією. Інформагентство Reuters зазначає, що за ними Росія могла у 2014-2020 роки отримати близько 450 млн євро. Постраждають також оборонні, ракетно-космічні, авіаційні компанії Росії, для продукції яких, що йде на експорт, потрібні деякі вузли та прилади західного виробництва.

Газета Financial Times напередодні писала, що країни ЄС обговорювали й інші обмежувальні заходи проти Росії, що стосуються її економіки. Це в тому числі заборона на інвестування в акції та боргові папери російських банків, в яких державі належить більш ніж 50%. Крім того, обговорювалася заборона на експорт високих технологій, що необхідні для геологорозвідки та буріння на шельфі.

Як пише “МК”, санкції накрили Росію в момент, коли її економіка переживає не найкращі часи. ВВП стагнує, зростає інфляція, а відтік капіталу переступив позначку 80 млрд за півроку. Нові обмеження з боку Заходу здатні накрити цілі галузі російської економіки, що бумерангом вдарить по добробуту пересічних громадян.

Газета опитала експертів, що представляють академічну й ліберальну економічні школи, щоб з’ясувати, як санкції Заходу вдарять по кишені пересічних росіян.

Руслан Грінберг, директор Інституту економіки РАН вважає, що санкції лише підсилюють застій, що сформувався в російській економіці. Основну причину стагнації він бачить у “інвестиційній паузі”, пов’язаній із завершенням державного фінансування колишніх мегапроектів (Олімпіада, острів Російський, Універсіада) і нерішучістю влади розпочинати нові.

Директор Інституту стратегічного аналізу ФБК Ігор Ніколаєв також вважає, що балансування між стагнацією і рецесією в економіці – наслідок не санкцій, а внутрішніх факторів. Президент Путін, затвердивши в травні 2012 року в своїх указах безліч абсолютно нереалістичних цільових показників, теж несе відповідальність за негаразди в економіці.

У середньому рівень добробуту російських громадян швидше за все знизиться в найближчій перспективі. На росіян чекають важкі часи, оскільки очевидно, що санкції Заходу будуть посилюватися внаслідок трагедії в небі над Донбасом, незалежно від того, хто її спричинив. Будуть проблеми з деякими імпортними товарами, можливе посилення дискримінації експортної продукції.

Руслан Грінберг прогнозує різкі коливання валютного курсу рубля. Вони автоматично прискорять інфляцію, оскільки імпортні товари займають суттєву частку на російському ринку. Крім того, якщо буде прийнята потужна програма імпортозаміщення, то можливий розвиток подій за сценарієм “гармати замість масла”, пояснює він.

Не виключений стрибок цін на три найважливіші позиції для населення – продукти харчування, ЖКГ та ліки, значна частина яких ввозиться з-за кордону. Поліпшення ситуації почнеться лише в міру ослаблення російсько-українського протистояння.

Ігор Ніколаєв попереджає: російська економіка тільки рухається до падіння. Рівень добробуту вже почав знижуватися. Реальні грошові доходи населення в червні 2014 року знизилися на 2,9% порівняно з червнем 2013 року. Час готуватися до неприємностей, вважає він.

Борис Титов, уповноважений при президенті РФ із захисту прав підприємців висловив думку, що секторальні санкції несуть загрозу фінансовій, а отже, і соціальній стабільності Росії. Залежність від експорту вуглеводнів і від світових цін на них може зіграти з країною неприємний жарт, каже він.

Паралельно відбувається скорочення підприємницької активності в Росії через зростання витрат ведення бізнесу. Це показує, що внутрішні російські проблеми для російського бізнесу набагато важливіші, ніж санкції, які навряд чи позначаться на малому й середньому бізнесі, вважає бізнес-омбудсмен.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua