Росіяни продовжують втрачати гроші на Кіпрі: ЦБ країни оголосив про санацію популярного у росіян банку FBME


Росіяни продовжують втрачати гроші на Кіпрі: ЦБ країни оголосив про санацію популярного у росіян банку FBME

Росіяни продовжать втрачати гроші на Кіпрі, де ЦБ вирішив санувати черговий банк, популярний серед громадян РФ, – FBME. Це трапилося після того, як фінансова влада США звинуватила його в порушенні антивідмивного законодавства і запропонувала заборонити американським банкам мати з ним справу.

У понеділок, 21 липня, ЦБ Кіпру опублікував на сайті офіційне повідомлення про початок санації кіпрського підрозділу банку FBME «з метою захисту вкладників». «Цей банк дуже відомий в Росії серед клієнтів, що використовують низькоподаткові офшорні зони, – розповідає партнер Paragon Advice Group Олександр Захаров. – Причому під час кіпрської кризи його не торкнулися заходи, під які потрапили інші банки, оскільки FBME зареєстрований в Танзанії. Тому останніми роками цей банк став притулком для багатьох представників російського бізнесу і приватних осіб з СНД, які побажали залишитися на Кіпрі. Він широко рекламувався консультантами як один з найстабільніших на острові».

Банк FBME вже довгі роки діє на Кіпрі. Він був відділений від ліванського Federal Bank of Lebanon у 1980-і роки, але у них залишаються одні й ті ж контролюючі акціонери. Після серії перереєстрацій в офшорах FBME облаштувався в Танзанії, де він вважається найбільшим банком за розміром активів – $2 млрд, але має лише чотири підрозділи. За даними самого FBME, на Танзанію припадає лише 10% його бізнесу, основна ж його діяльність пов’язана з Кіпром, де у нього ще два підрозділи. Єдиною країною, де він іще представлений, є Росія.

«Банк був дуже популярний серед російських клієнтів багато в чому завдяки простоті відкриття рахунку – це можна зробити віддалено з Москви, – розповідає Захаров. – Процедура нагадувала відкриття рахунку в збанкрутілому банку Laiki Bank». Ця простота привернула увагу не лише російських вкладників, а й американської влади. Саме після претензій, висловлених на адресу банку з боку США, у нього виникли проблеми.

Минулого тижня Служба по боротьбі з фінансовими злочинами Міністерства фінансів США заявила, що FBME бере участь у відмиванні грошей, отриманих злочинним шляхом. Як зазначила в офіційному повідомленні директор служби Дженніфер Кальверо, «банк просував себе як кредитна установа, яка лояльно відноситься до відмивання грошей, що дозволяло йому залучати кошти з кримінального світу. FBME відкрито пропонує допомогу в ухиленні від правил антивідмивного законодавства. На жаль, цей бізнес-план був занадто успішний», – зазначила вона.

«FBME брав участь принаймні в 4500 підозрілих грошових операціях через кореспондентські рахунки в США на суму, яка становила щонайменше 875 млн дол у період з листопада 2006 до берня 2013 року», – йдеться в повідомленні служби.

Внаслідок цього Казначейство США запропонувало ввести заборону фінансовим установам США проводити будь-які операції з FBME – відкривати і вести кореспондентські рахунки або проводити платежі як самого банку, так і інших іноземних банків, що обробляють транзакції, пов’язані з FBME. Ці заходи можуть бути реалізовані після закінчення 60-денного терміну з моменту публікації відповідної норми у Федеральному регістрі.

«Це перший випадок, коли Казначейство США проявляє інтерес до банку, який здійснює основну діяльність на Кіпрі», – зазначає Захаров. Для самого банку потрапляння під нагляд Казначейства – як “чорна мітка”. «Навіть того, що банк просто потрапив під підозру, достатньо, щоб поставити хрест на його діяльності з використанням національної валюти США і через американську фінансову систему. Інші банки не захочуть зазнавати ризику, що пов’язаний із взаємодією з FBME», – додає він.

Банк зайняв оборонну позицію. «FBME в шоці від звинувачень з боку Казначейства США, що стосуються банку… Банк відзначає, що він не отримував ніякого попереднього повідомлення щодо цієї заяви, так само як і не мав можливості висловити свої зауваження з цього приводу або спростувати різні звинувачення, викладені в ній», – йдеться в офіційному прес-релізі банку. У ньому ж банк заявив про готовність співпрацювати з кіпрським ЦБ і про свою «абсолютну прихильність до чинних законів і правил».

Проте вже в п’ятницю, 18 липня, наступного дня після заяви США, ЦБ взяв під повне управління кіпрські філії банку, а 21 липня у цих підрозділах FBME почалася санація.

«Це означає, що ЦБ Кіпру шукає покупця на місцеві підрозділи банку. По суті, він відрізав колишнього власника від активів, щоб той не зміг вивести гроші», – пояснює Захаров. «Вкладники тепер можуть розраховувати на отримання застрахованої суми, яка в ЄС становить 100 тис. євро. Розмір втрат, яких вони зазнають, досі невідомий, все залежить від того, які гроші є на рахунках кіпрського підрозділу. Отримати щось із головного офісу в Танзанії навряд чи вийде. У цілому ж є побоювання, що вкладники, які мають на рахунках у FBME більш ніж 100 тис. євро, отримають лише застраховані суми. Більше того, їм доведеться шукати новий притулок для проведення фінансових операцій на Кіпрі, а це завдання з кожним місяцем стає складніше», – говорить він.

На сьогодні прес-служба банку FBME не надала коментарів, російський підрозділ від коментарів відмовився.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua