Україна опустила «Газпром»


Україна опустила «Газпром»

Через припинення поставок на Україну «Газпром» був змушений значно знизити видобуток газу. За оцінками експертів, це обходиться компанії в $ 50-60 млн недоотриманої виручки в день, а за підсумками за рік виручка може знизитися на 5% (близько $ 7,7 млрд). Також зафіксовано помітне зниження поставок російського газу в далеке зарубіжжя.

«Газпром» різко скоротив добовий видобуток. Про це в середу повідомляє «Інтерфакс» з посиланням на дані ЦДУ ПЕК. Зокрема, 14 липня був зафіксований мінімальний за останні 10 років обсяг видобутку – 882,8 млн кубометрів. Мінімум торік становив 1044,5 млн кубів, а попередній антирекорд був встановлений в кризовому 2009 році – 891,7 млн кубометрів.

Головною причиною зниження видобутку стало припинення поставок на Україну. Через те що Київ не розраховується за газовими боргами, частина яких збереглася ще з минулого року, «Газпром» 16 червня перевів «Нафтогаз України» на передоплатну схему поставок. З цього моменту Україна російський газ не отримувала (через українську територію йде тільки транзит в Європу). Таким чином, поставки «Газпрому» знизилися приблизно на 100 млн кубів на день.

Представник «Газпрому» був у середу недоступний для коментарів.

«Екстраполювати результати одного дня на річний період не можна, тим більше що зараз йде сезонне зниження попиту, – говорить портфельний керуючий ІК« Анкор Інвест »Сергій Вахрамєєв. – Однак і за даними за перше півріччя 2014 видобуток «Газпрому» (у порівнянні з аналогічним періодом минулого року) впала приблизно на 4,5%, з 240,2 млрд кубометрів до 229,4 млрд кубів».

Експерт нагадує, що 2009 рік був кризовим і, щоб видобуток в 2014 році знизився до його рівня, він повинна впасти на 5,3% (з 487 млрд кубів в 2013-му до 461 млрд. кубів, як було в 2009 році). Це може статися в разі, якщо постачання на Україну не будуть відновлені.

«Зниження річного видобутку більш ніж на 5% явно негативно для компанії, – відзначає Вахрамєєв. – Це означає аналогічне зниження виручки (якщо виходити з того, що ціни залишаться на нинішньому рівні). Втім, інвестори це, швидше за все, вже врахували ».

За підсумками 2013 виручка «Газпрому» становила 5,3 трлн руб. (+10% До 2012 року). Таким чином, падіння виручки на 5% у грошовому еквіваленті складе 265 млрд руб., Або $ 7,7 млрд за курсом на середу.

Заступник глави Фонду національної енергетичної безпеки Олексій Гривач відзначає, що скорочення виробництва газу почасти було викликане і скороченнями поставок «Газпрому» на внутрішній ринок. «По-перше, він стагнує, а по-друге, поступово збільшується частка на ньому незалежних виробників (в першу чергу« Новатека »і« Роснефти». – прим.« Газети.Ru »)», – пояснює експерт.

«Якщо припустити, що 160 млн кубометрів газу, на які впав видобуток,« Газпром »міг би продавати, то його втрати становлять $ 50-60 млн на день», – підрахувала аналітик ГК «Альпарі» Ганна Кокорева.

До кінця торгового дня 16 липня акції «Газпрому» на Московській біржі втратили 3,05%, ціна однієї штуки склала 142,6 руб. При цьому індекс MICEX знизився лише на 0,372%, до 1470,28 пункту.

За словами гендиректора фінансової компанії GKFX Дмитра Раннева, це говорить про те, що інвестори зробили свої висновки. Експерт зазначив, що втрати «Газпрому» на тлі його великих інвестиційних планів з будівництва «Південного потоку» не представляються значними, але служать сигналом того, що компанії потрібно шукати нові ринки збуту і знижувати витрати.

«Інтерфакс» також відзначає помітне зниження з липня поставок в далеке зарубіжжя. За перші два тижні місяця вони знизилися на 11% порівняно з аналогічним періодом 2013 року. За прогнозами Агентства газової інформації, до кінця місяця зниження може досягти 12-13%. Але загальний показник за сім місяців може на частки відсотка перевищити результати січня – липня 2013 року.

Піврічні показники перевищують 2013 рік. На початку липня глава «Газпрому» Олексій Міллер повідомляв, що за перше півріччя поточного року поставки в далеке зарубіжжя зросли на 2,8% (до 82880000000 кубометрів) – навіть з урахуванням того, що 2013 рік був рекордним за рівнем закордонних поставок за всю історію компанії (торік «Газпром» поставив до Європи та Туреччини 162,7 млрд кубів, що на 16,3% вище показників попереднього року).

Олексій Гривач вказує, що до літа 2014 року, на відміну від 2013-го, Європа підійшла з випереджаючим графіком заповнення підземних газосховищ, що пов’язано знову-таки з Україною. Через це поставки «Газпрому» в ЄС у липні почали знижуватися.

Алексей Топалов

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua