The Wall Street Journal оцінила свої прогнози майбутнього, зроблені в 1989 році — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

The Wall Street Journal оцінила свої прогнози майбутнього, зроблені в 1989 році

Світ
5114
Американське видання The Wall Street Journal проаналізувало власний прогноз 25-річної давності, зазначивши, що експерти правильно назвали важливі тенденції розвитку людства, допустивши серйозні промахи в деталях.
“Якій версії 2014 року ви віддасте перевагу: тій, в якій ми живемо, чи альтернативній, заснованій на мріях двадцятип’ятирічної давності? Виберете останню – потрапите у світ, де машини роз’їжджають на швидкості 100 миль на годину, де Бангладеш є економічним гігантом і де рясніють дивовижні варіанти Siri і Google Glass, хоча їх винайшли зовсім не Apple і Google”, – пише американське видання.
Прогноз на найближчі десятиліття був опублікований в WSJ 23 червня 1989 року, до сторіччя газети. У ньому не передбачалося виникнення соціальних мереж, хоча прогнозувався вибуховий розвиток технологій. Так, наприклад, в альтернативному 2014 році космоплани повинні розвивати швидкість, що у 25 разів перевищує швидкість звуку, а політ з Каліфорнії до Нью-Йорка займає замість нинішніх шести всього одну годину. У цьому світі тероризм ніколи не порушував роботу аеропортів, тому таких явищ, як огляди з метою безпеки та просвічування взуття, не існує.
Для перетворення жирної і смаженої їжі в низькокалорійні ласощі повинні були винайти синтетичний жир, що не перетравлюється, а Китай і СРСР, як передбачалося, мали залишитися під гнітом “безглуздої бюрократії безкомпромісного комунізму”. 25 років тому експерти вважали, що провідними державами світу стануть Таїланд і Малайзія, а також Бангладеш і Зімбабве.
“За дивним збігом, ювілейний випуск The Wall Street Journal вийшов у друк в червні 1989 року, а всього через п’ять місяців падіння Берлінської стіни звело нанівець геополітичні прогнози газети. Незабаром вир інших подій поклав кінець радянського комунізму. Події розвивалися набагато швидше, ніж очікували редактори”, – йдеться в ретроспективній статті.
Найбільш точними були прогнози про розвиток тенденцій у суспільстві. Так, наприклад, розвиток медичних технологій стримують стрімко зростаючі витрати, а побоювання з приводу негативних наслідків викидів вихлопних газів дійсно звели нанівець страхи перед кислотними дощами.
Глава Microsoft Білл Гейтс ще в 1989 році говорив про те, що в 2014 році ми будемо носити з собою маленькі “рукописні машинки” з бездротовим зв’язком і будемо ділитися нашвидку записаною інформацією. Засновник Intel Роберт Нойс передбачив заміну архівів електронною пам’яттю, а Ральф Гомера з IBM вірно оцінив перспективи використання широкосмугових оптоволоконних каналів, кажучи про доступ до всіх будь-коли знятих фільмів.
Алан Кей з Apple по суті описав Google Glass, а комп’ютерний дослідник Гордон Белл описав комп’ютери майбутнього, що нагадують існуючі нині сервіси.
З компаній, яким в 1989 році пророкували світле майбутнє, більше половини перестали існувати або змінилися до невпізнання, а з числа керівників, за якими експерти пропонували уважно спостерігати, найуспішнішою стала Опра Уінфрі.
“Підбиваючи підсумки, відзначимо, що було багато промахів і багато вірно вгаданих тенденцій. Однак навіть невірний прогноз має право на існування – нехай хоча б і для розваги, – підсумовує Андерс. – У 1966 і 1967 роках газета пророкувала, що в якийсь момент люди висадяться на Марсі, а міста будуть процвітати під величезними куполами з клімат-контролем. Як ми зараз можемо сказати з упевненістю, все це дурниці. Чи ні?”
Липень в The Wall Street Journal став врожайним на підбиття підсумків. Позаминулої неділі, 6 липня, американський філософ, політолог, економіст і письменник Френсіс Фукуяма написав для газети статтю “Наприкінці історії все ще демократія”, де він згадує про публікацію 25-річної давності, що поклала початок його фундаментальній праці “Кінець історії і остання людина”.
Чверть століття тому Фукуяма стверджував, що поширення по світу ліберальних демократій означає кінець соціокультурної еволюції людства і є остаточною формою людського уряду. У 2014 році філософ все ще впевнений, що через 25 років після подій на площі Тяньаньмень і падіння Берлінської стіни ліберальна демократія, як і раніше, не має реальних конкурентів.
Нинішню ситуацію в Росії він оцінює як “зловісний режим електоральної диктатури, що тримається на нафтодоларах”, стурбований прагненням повернути втрачені при розвалі СРСР території. Китай, за оцінкою Фукуями, також залишається авторитарним. А в світ, за висловом аналітика Уолтера Міда, повернулася “старомодна геополітика” з викликами для світової стабільності по обидва боки Євразії.
Однак, вважає автор концепції “кінця історії”, проблема нинішнього світу полягає не в авторитаризмі окремих сил, а в нестабільності існуючих демократій. Він наводить для прикладу Таїланд з його військовими переворотами, Бангладеш і проблеми корупції, а також Туреччину, Шрі-Ланку, Нікарагуа, Румунію і Болгарію з аналогічними тенденціями.
Фукуяма хвалить США та ЄС за успішно подолану фінансову кризу, але зазначає, що доходи в американській економіці розподіляються нерівномірно, а поляризована політична система є поганим прикладом для наслідування.
Френсіс Фукуяма впевнений, що його теорія “кінця історії” залишається по суті вірною, і пропонує не відволікатися на короткострокові політичні тренди. Він ув’язує розвиток світової ринкової економічної системи і зростання виробництва з поширенням демократії.
Додамо, через рік світ зможе оцінити якість прогнозу, зробленого в 1989 році режисером Робертом Земекісом у фільмі “Назад у майбутнє 2”. У цій частині трилогії герої фільму переміщалися в 2015 рік, і глядачу були представлені футуристичні технології, мода і модель суспільного устрою. Шнурків для кросівок, що самі зав’язуються, поки не винайшли, однак автоматизоване обслуговування в ресторанах, відеоігри без джойстиків, комп’ютери, що розуміють голосові команди, зйомки новинних сюжетів з безпілотників і багато іншого давно увійшли в повсякденне життя.
За матеріалами:
Українські Новини
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас