Росія намагається задобрити ЄС: ціни на російський газ для нього можуть знизитися на 17% - до $320


Росія намагається задобрити ЄС: ціни на російський газ для нього можуть знизитися на 17% - до $320

За прогнозом Мінекономрозвитку РФ, ціни «Газпрому» на газ за довгостроковими контрактами в Європі до 2017 р. знизяться на 17% – до $320 за 1000 куб. м. Про це повідомив представник міністерства.

«Зазвичай “Газпром” теж планує ціни на основі прогнозів Мінекономрозвитку», – говорить близьке до групи «Газпром» джерело. Ціни компанії в Європі в основному прив’язані до нафтових котирувань. За основним прогнозом Мінекономрозвитку, в 2014 р. нафта коштуватиме $104 за бар. Urals, а в 2015-2016 рр. – $100, тобто фактично не зміниться. «Ймовірно, розрахунки зроблені і на підставі форвардних цін на європейських спотових майданчиках», – говорить інше близьке до групи «Газпром» джерело.

Зниження ціни відбудеться через «розширення джерел постачання, в тому числі з використанням технологій для видобутку сланцевого газу», – говорить представник Мінекономрозвитку. У середньостроковій перспективі це сприятиме насиченню ринку. У результаті ціни на газ можуть поступово знижуватися щодо ціни на нафту.

Ціни «Газпрому» в Європі сягнули піку в 2008 р., в кризу впали і до колишнього рівня повернулися лише у 2012 р. А минулого року знову почали знижуватися. Проте це дозволило «Газпрому» наростити експорт до рекордних обсягів. Цього року надання знижок продовжилося, в травні концерн навіть погодився на перегляд контракту з італійською Eni, прив’язавши ціну газу для неї до спотових котирувань. Хоча досі «Газпром» категорично від цього відмовлявся.

Мінекономрозвитку може враховувати й майбутні знижки, які надасть «Газпром», вважає директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. На перегляді контрактів вже наполягають або збираються розпочати такі переговори німецька E. On, Shell, польська PGNiG, турецька Botas, французька GdF. Додаткова прив’язка до споту знизить для «Газпрому» ризик у разі зниження ціни нафти, говорить Корчемкін. А це цілком може трапитися в середньостроковій перспективі, зазначає представник Мінекономрозвитку. Основна причина – зростання пропозиції нафти від США, Ірану та Іраку, а також завершення циклу м’якої монетарної політики в низці ключових країн, насамперед у США, каже він.

«Газпром» вже зараз продає газ за своїми довгостроковими контрактами з великими знижками щодо ціни на нафту – приблизно вдвічі дешевше, говорить заступник директора Фонду національної енергобезпеки Олексій Гривач. Але Європа не може отримувати газ із альтернативних джерел за нижчими цінами, а отже, прогноз Мінекономрозвитку виглядає занадто песимістичним. Ціни залишаться в діапазоні $350-400 за 1000 куб. м, вважає Гривач.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua