Бездіяльність Міненерговугілля стимулює різке зростання цін на скраплений газ


Бездіяльність Міненерговугілля стимулює різке зростання цін на скраплений газ

Відсутність належного нормативного забезпечення для продажів скрапленого газу державними компаніями сприяє зростанню цін на нього в Україні, вважають в консалтинговій групі “А-95” (Київ).

“Відсутність буфера у вигляді газу внутрішнього виробництва робить український ринок вкрай чутливим до коливань цін на зарубіжних ринках. Саме дефіцит газу українського виробництва став причиною стрибка цін в оптовому сегменті ринку, де вартість газу за першу декаду липня піднялася на 8%, або 1,1 тис. грн/тонна, а також початку зростання в роздробі”, – зазначають у компанії.

За даними експертів, за нинішніх умов підвищення котирувань газу на кордоні України позначається на цінах усередині країни вже через декілька днів.

“Якщо країна залежить від імпорту на 80%, як у випадку з бензином і дизпаливом, чітка кореляція із зовнішнім ринком обгрунтована, проте коли більш ніж 55% обсягу споживання (як у випадку зі скрапленим газом – ІФ) проводиться в країні, такі різкі стрибки не повинні мати місце”, – вважає аналітик “А-95” Артем Куюн.

За даними експертів, стрибок цін на кордоні пов’язаний із зміною кон’юнктури на ринку Польщі та Росії. “Було чимало випадків, коли котирування після зростання протягом тижня-двох поверталися на колишні позиції. Проте ціни в Україні тепер будуть залишатися на високому рівні, поки трейдери не розпродадуть дорогі запаси. За таких умов ціни в роздробі можуть з 7,15 грн/л. впевнено зробити крок за 8 грн/л.”, – відзначає експерт.

Амортизувати стрибки цін імпорту повинні ресурси внутрішніх виробників, проте система їхнього продажу на сьогодні знаходиться в ступорі. Для проведення торгів вже обрана “Українська універсальна біржа”, однак Аукціонний комітет, який визначає регламент торгів, керівництво Міненерговугілля не може сформувати вже чотири місяці. “Фактично державні підприємства поставлені перед вибором – зупиняти виробництво або проводити торги без регламенту на свій страх і ризик”, – говорить А.Куюн.

Він також нагадує, що за умов законодавчого вакууму з січня 2014 року не проводяться спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу, через що з квітня повністю припинено постачання побутового пропан-бутану населенню. Призначення Аукціонного комітету спільним наказом Міненерговугілля і Мінекономрозвитку змогло б розблокувати систему спеціалізованих і комерційних торгів і збалансувати внутрішній ринок.

“Виробники отримають легальний статус торгів, стримавши соціальну напруженість в регіонах, а оператори зможуть прогнозувати наповнення ринку, не створюючи ажіотаж навколо стрибків цін за кордоном”, – резюмує представник “А-95”.

Як повідомлялося, найбільшими виробниками скрапленого газу в Україні є ПАТ “Укргазвидобування” й ПАТ “Укрнафта”.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua