Як Рада змінила роботу банків: п'ять головних новинок


Як Рада змінила роботу банків: п'ять головних новинок

Днями Рада прийняла закон, який повинен зробити банківську систему більш надійною, припинити «банкопади», через які вкладники втрачають свої гроші (нагадаємо, з Фонду гарантування повернення вкладів фізособам (ФГВ) відшкодовують не більш ніж 200 тис. грн, а у багатьох на рахунках лежить більше).

Закон прийнято за рекомендацією МВФ, зараз перебуває на підписі у президента і набере чинності, можливо, вже в липні. «Сегодня» розібралася в найважливіших положеннях документа.

П’ЯТЬ НОВИНОК ДЛЯ БАНКІВ І КЛІЄНТІВ

 • Якщо загальний обсяг депозитів за банківською системою зменшується на 5% і більше, Нацбанк отримує право обмежувати банківські послуги (наприклад, встановити ліміт видачі грошей за депозитами, або заборонити їхнє дострокове зняття) у разі стрімкого погіршення ситуації на фінансовому ринку (криза, девальвація гривні). Раніше такі заборони вводилися рішенням голови НБУ, і їх можна було оскаржити в суді.*
 • НАВІЩО. Щоб не допустити краху всієї банківської системи через масове панічне зняття коштів з депозитів населенням і юрособами.

 • Банки несуть відповідальність за маніпуляції з валютним курсом (від попередження – до штрафу 3% від статутного капіталу).*
 • НАВІЩО. Зараз банки мають право робити електронні заявки на продаж і купівлю будь-яких сум валют за будь-яким курсом, і це призводить до «розгойдування» валютного курсу і спекуляцій. Наприклад, якийсь банк за середнього курсу купівлі 12 грн/$ хоче купити $1000, але за ціною 12,15 грн/$. Ця заявка автоматично збільшує середній курс купівлі й продажу валюти на готівковому ринку. Це вигідно банкірам, які хочуть дорожче продати валюту на міжбанку, але зовсім не вигідно людям, які прийшли її купити. Тепер банки повинні будуть робити заявки або на великі суми, або якомога ближче до середнього курсу, встановленого НБУ.

 • Мінімальний розмір статутного капіталу банку збільшено з 120 до 500 млн грн.*
 • НАВІЩО. Це зменшить кількість дрібних, так званих «кишенькових» банків, і зробить фінустанови більш надійними.

 • Власники банків, що стали проблемними, повинні надавати їм фінансову допомогу для оздоровлення (залучати кошти під випуск цінних паперів), а також разом з топ-персоналом банку нести відповідальність (у тому числі кримінальну), якщо їхня дія або бездіяльність завдали шкоди інтересам вкладників.*
 • НАВІЩО. Господарі банків і топ-менеджери не зможуть, як зараз, видавати свідомо неповоротні кредити своїм фірмам, доводячи банк до банкрутства і залишаючи клієнтів без грошей.

 • Фонд гарантування повернення вкладів фізосіб отримав, разом з НБУ, право контролю діяльності банків. Також встановлено критерії надійності банків. Наприклад, якщо 35% активів банку є проблемними, до нього може бути введена тимчасова адміністрація.*
 • НАВІЩО. Подвійний моніторинг (НБУ і Фонд) дозволить виявляти можливі труднощі в роботі банків раніше, ніж труднощі стануть серйозними, і вчасно оздоровлювати проблемні установи.

  Як роз’яснив нам президент Украналітцентра Олександр Охріменко, закон не лише посилить контроль діяльності банків – до моніторингу, крім НБУ, підключили і ФГВ, але виявиться корисний і вкладникам. Наприклад, одразу буде виявлено й припинено видання ризикових кредитів; у разі виникнення проблем власників банків зобов’язали відшкодовувати вкладникам збитки зі своєї кишені (у тому числі й за рахунок позикових коштів), тобто свідомо довести до банкрутства банк стане невигідно; банки мають стати більші, а отже – надійніші; банкіри не зможуть спекулювати валютою на міжбанківському ринку (як буває зараз), тобто гривня стане стабільнішою.

  Очікується, що все це поверне довіру вкладників до банківської системи і вони понесуть гроші на депозити, які почнуть відновлювати економіку. З недоліків – НБУ отримав право обмежувати видачу депозитів під час фінансових криз, відзначає економіст Віктор Лисицький. «Можуть знизитися на 3-4% ставки за депозитами, адже банки будуть змушені менше ризикувати і видавати кредити під високі відсотки, побоюючись санкцій за їх неповернення», – вважає він.

  Олександр Панченко, Коновалова Христина

  • i

   Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
  грн
  Замовити кредит онлайн
  В Контексті Finance.ua