649
Українцям стали менше перераховувати грошей з-за кордону
— Особисті фінанси
У той час як українці масово скуповують готівкову валюту і продовжують довіряти тільки «зеленим папірцям», приплив валюти у вигляді приватних переказів в Україну зменшився. За офіційними даними НБУ, за перший квартал 2014 року в Україну було перераховано валюти на суму 1,641 млрд. дол, що на 7,7% менше, ніж торік за перший квартал. Фактично рівень приватних валютних переказів в Україну повернувся до рівня 2012 року, тоді в Україну перерахували за перший квартал 1,660 млрд. дол
Велика частина цих приватних валютних переказів, це заробітки наших гастарбайтерів. Україна експортує не лише метал і зерно, а й робочу силу, і як результат, заробляє навіть більше, ніж від інших видів експорту. За підсумками першого кварталу 2014 року дефіцит зовнішньої торгівлі був більше 1,3 млрд. дол. Тож виходить, що частково цей дефіцит перекрив експорт робочої сили. Інші країни світу теж живуть за рахунок експорту робочої сили. Світовими лідерами вважаються Китай і Індія, вони більше за всіх отримують приватних переказів від своїх заробітчан. Україна в неофіційному рейтингу за кількістю приватних переказів з-за кордону, складеному Світовим банком, посідає 13-е місце, випереджаючи такі країни, як Польща чи Росія.
Але якраз від Росії залежить приплив в Україну приватних переказів. За підсумками першого кварталу 2014 року 33,8% всіх приватних переказів надійшло з Росії. Це пов’язано з тим, що близько 1 млн. українців працює в Росії напівлегально. Позначаються і родинні зв’язки, коли родичі спонсорують своїх домочадців в Україні. Але, на жаль, за підсумками першого кварталу 2014 року на 10% зменшилися обсяги приватних валютних переказів з Росії. Але на 23% зросли приватні валютні перекази з Англії, хоча їхня частка всього 4,7% в загальних обсягах приватних переказів. Крім Росії, в Україну досить багато надходить приватних переказів з США – близько 10%, Німеччини – майже 6% і Греції 5%. Але найменше приватних валютних переказів надходить з Чехії та Польщі. Що досить таки дивно, якщо врахувати, що за неофіційними даними, дуже багато українців працює саме в Польщі. Швидше за все, наші заробітчани з Польщі віддають перевагу нелегальним каналам для переказу грошей в Україну.
Українська економіка на даний момент не тільки не може відмовитися від валюти заробітчан, але зобов’язана якомога більше стимулювати експорт робочої сили. З цієї причини, незважаючи на всю агресивну риторику, не можна допустити, щоб російський ринок був втрачений для українських заробітчан. Це найбільший ринок, і поки що найбільш дохідний, якщо судити за обсягами припливу приватних переказів. Було б корисно на міждержавному рівні вирішити питання легальної роботи українців у Росії. Це усунуло б багато конфліктів, які тільки заважають нашим заробітчанам там, а заразом вирішило б проблему безробіття в Україні. У будь-якому випадку в найближчі десять-п’ятнадцять років в Україні спостерігатиметься великий надлишок робочої сили, яку потрібно зайняти роботою, і бажано роботою, за яку добре платять.
У договорі про асоціацію з ЄС є стаття 18, яка регулює мобільність робочої сили. За цією статтею, ЄС рекомендує Україні укласти з країнами ЄС двосторонні договори про трудову імміграцію, щоб українці мали змогу легально працювати. Передбачається, що Україна в рамках цих договорів зможе отримати квоти від європейських країн на кількість українських заробітчан. Це дозволить українцям легально працювати в ЄС і тим самим отримувати гідну заробітну плату. Але при цьому договір про асоціацію покладає на Україну вимоги з надання допомоги контролюючим органам ЄС з боротьби з нелегальними трудовими іммігрантами.
Протягом найближчих п’яти років Україна повинна змінити своє законодавство з метою посилення покарань за нелегальну імміграцію і забезпечити контролюючі органи інформацією про українців, які перетинають кордони ЄС. Однією з таких вимог вже зараз є запуск біометричних закордонних паспортів та передача даних з відбитків пальців, які будуть зніматися при видачі цих паспортів в поліцейські органи країн ЄС. Вважається, що завдяки загальній базі даних відбитків пальців поліції в країнах ЄС буде простіше виявляти нелегальних іммігрантів з України, що тим самим зменшить кількість нелегальних іммігрантів. Сьогодні жителі країн ЄС негативно ставляться до великого напливу нелегальних іммігрантів, а за умов масового безробіття в ЄС це створює додаткову соціальну напругу. Тому Україна зобов’язана допомогти ЄС усунути проблему нелегальної трудової імміграції, але почати експортувати трудові ресурси на законних підставах. Експорт трудових ресурсів в України досить успішний, варто його і надалі підтримувати.
Олександр Охріменко кандидат економічних наук
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною