Від початку року попит на банківські сейфи збільшився на 50%


Від початку року попит на банківські сейфи збільшився на 50%

Відтік грошей з банківських депозитів спровокував зростання попиту на осередки у фінансових установах в першому півріччі. У січні-червні заповнюваність банківських сейфів зросла більш ніж у півтора рази – з 50% до 80% – порівняно з аналогічним періодом 2013-го, розповіла начальник управління заощаджень населення Укрінбанку Ірина Сарана. Зростання популярності банківських комірок серед населення у січні-червні експерти пояснюють боязню українців зберігати гроші вдома і зростанням їхньої недовіри до банків. «Зняті з депозитних вкладів кошти більшість клієнтів розміщують у скриньках. Підвищення попиту пов’язане виключно з тривалою кризою в країні», – говорить Сарана. Оцінити в грошовому еквіваленті ринок послуг з надання банківських скриньок досить складно: цінова політика та місткість депозитаріїв банків дуже різняться. Приміром, в Укрінбанку щорічний дохід від оренди скриньок за банківською системою оцінюють приблизно в 750 млн грн. Торік чистий відсотковий дохід (різниця між комісійними доходами і комісійними витратами) українських банків становив майже 21 млрд грн.

Сховатися в скриньці

Підвищення попиту на банківські скриньки підтверджує більшість опитаних «Капіталом» банкірів. У банку «Національний кредит» відзначили, що суттєве зростання інтересу українців до банківських сейфів сталося взимку, коли в Києві почалися зіткнення. У міру загострення ситуації збільшувалася й кількість бажаючих скористатися скриньками фінустанов. З початком кримських подій і конфлікту на сході країни попит на скриньки почав підвищуватися майже у всіх регіонах. «За моїми оцінками, інтерес до послуги збільшився приблизно на 40-50%», – зазначила начальник управління касових операцій банку «Національний кредит» Ольга Стеблівська. Деякі клієнти, за її словами, дійсно знімали кошти з депозитних рахунків і поміщали їх в індивідуальні сейфи. «Але я не можу сказати, що виключно вони формували підвищений попит. Часто за послугою зверталися люди, які просто перестали відчувати себе в безпеці. Вони йшли в банк, щоб захистити свої цінності. Заповнюваність сейфів у нашому банку від початку року збільшилася приблизно на третину», – резюмує Стеблівська.

У шостому за активами UniCredit Bank у червні заповнюваність банківських сейфів зросла на 10% порівняно з січнем. Попит підвищився через відсутність впевненості населення, що буде можливість в будь-який момент забрати свій депозит або гроші з рахунку, пояснює начальник відділу депозитів і заощаджень в UniCredit Bank Ірина Стрепетова. 3%-є зростання кількості орендованих осередків від початку року відзначено також у ВТБ Банку, повідомила начальник управління пасивних, комісійних та сервісних продуктів ВТБ Банку Марина Кшініна.

На хвилі попиту

Ажіотаж навколо банківських скриньок стимулював до надання послуги навіть ті фінустанови, які раніше її не пропонували. Гравці скористалися ситуацією і підвищили ціни на оренду сейфів. «З 25 банків-лідерів за активами і пасивами послугу з оренди сейфів пропонують 22 фінструктури», – підкреслила Ірина Сарана. За словами банкіра, найбільш затребуваними залишаються сейфи невеликого розміру заввишки 5-8 см, при цьому середній термін розміщення варіюється від 1 до 6 місяців. За користування малими і середніми сейфами необхідно заплатити 50-70 грн на місяць, великими – близько 80-100 грн на місяць. Піднялася і заставна вартість ключа до 500-800 гривень. У середньому оренда скриньки на місяць обходиться близько 4 грн на день, при оренді на рік ця цифра нижча в півтора-два рази.

«Відновлення документів, наприклад, права власності на активи, квартиру, а також договори та ін. – досить дороге заняття, – зазначив директор з продажу роздрібного бізнесу Фідобанка Дмитро Гавриков. – Тому багато хто воліє зберігати їх в сейфі».

Головною перевагою скриньок вважається анонімність заощаджень, а головним недоліком – необхідність платити за цю послугу, не заробляючи на своєму капіталі. За словами Ірини Сарани, найчастіше в скриньках клієнти зберігають гроші та документи, рідше – коштовності, твори мистецтва та зброю. При цьому в банків немає обмежень для клієнтів у виборі позицій з наповнення скриньок. Заборонені лише, наприклад, вибухові речовини, наркотики і т. д.

Марк Поллок

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua