Проблиск надії: платіжний баланс України в травні вперше в 2014 р. зведено з профіцитом - НБУ


Проблиск надії: платіжний баланс України в травні вперше в 2014 р. зведено з профіцитом - НБУ

Поновлення зовнішнього фінансування, стабілізація курсу гривні і позитивні тенденції у зовнішній торгівлі дозволили Україні в травні вперше цього року звести платіжний баланс з профіцитом, що становить близько $1 млрд, проте цей результат необхідно закріпити, вважає радник голови Національного банку Валерій Литвицький.

“У перші місяці цього року домінували труднощі, але останній місяць весни дав проблиск надії. Але рано впадати в ейфорію: необхідно травневий успіх перетворити на більш-менш стійкий тренд”, – сказав він.

В.Литвицький зазначив, що в рамках тренда, що намітився від початку року, дефіцит поточного рахунку продовжив скорочуватися, оскільки реальна зарплата зростає в чотири рази повільніше, ніж рік тому, а ВВП залишається практично тим же.

Радник голови НБУ додав, що в травні-2014 вперше цього року вдалося наростити експорт товарів на 1,7% до травня-2013, що є позитивним фактором. Водночас він уточнив, що остаточно перекрити імпорт поки що не вдалося, а досягнутий у квітні профіцит поточного рахунку, швидше, був винятком.

“Що стосується фінансового рахунку, то базовим трендом від початку року були труднощі в зовнішніх запозиченнях, і лише травневий прорив з виділенням кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ) й іншим зовнішнім фінансуванням, що послідувало за ним, дозволив у травні отримати профіцит $1,2 млрд”, – сказав В.Литвицький.

Він зазначив, що в травні також почав сповільнюватися відтік портфельних інвестицій, а з прямих інвестицій зафіксований навіть їхній незначний приплив у кілька мільйонів доларів.

Радник голови НБУ вказав ще на одну позитивну тенденцію звітного періоду – скорочення відтоку валюти населення з банків: у травні він упав до $78 млн з $186 млн у квітні.

В.Литвицький підкреслив, що для закріплення досягнутих у травні позитивних тенденцій необхідно в наступні місяці підтримати експорт, особливого аграрний, і активніше працювати на товарних ринках, де є пожвавлення.

“Девальваційна подушка для експорту достатня, може, навіть надлишкова. А Нацбанку необхідно повернути належну увагу зниженню інфляції, щоб досягнута девальвація курсу не отримала новий імпульс”, – додав експерт.

Він також зазначив, що уряду і НБУ необхідно домогтися виділення другого траншу кредиту МВФ і своїми діями ліквідувати ризики нового виснажливого іспиту для банківської системи з боку вкладників. На думку радника голови Нацбанку, серйозну допомогу в цьому зробило б врегулювання військово-політичної ситуації в країні.

“Щоб гроші почали повертатися до банківської системи, а країна отримала нові відчутні інвестиції, вкрай важливо також надати імпульс розвитку реформам”, – підкреслив на закінчення В.Литвицький.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua