Реєстр малозабезпечених позичальників допоможе населенню зберегти кредитне житло - УКБС — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Реєстр малозабезпечених позичальників допоможе населенню зберегти кредитне житло - УКБС

Кредит&Депозит
681
Створення Реєстру малозабезпечених позичальників, які обслуговують іпотечні кредити, дозволить державі разом з банківською системою підтримати соціально незахищених громадян, платоспроможність яких погіршилася внаслідок різкої девальвації гривні, і убезпечити себе від шахрайства. Таку пропозицію Асоціація “Український Кредитно-Банківський Союз” озвучила керівництву Нацбанку. Про це повідомили в прес-службі УКБС.
На переконання УКБС, Реєстр дозволить виділити категорію соціально незахищеного населення, яке обслуговує житлові кредити (валютні або рублеві) і дійсно потребує пом’якшення умов кредитування у зв’язку з кризою. А також відмежувати від пільг заможних позичальників, які брали кредити на купівлю VIP-житла або житла для комерційних цілей (здачі в оренду або перепродажу), і боржників, які не платили і при стабільному курсі.
Такий підхід, коли підтримка надаватиметься позичальникові незалежно від валюти кредитування, а залежно від рівня його матеріального забезпечення та соціальної захищеності, більш зважений і справедливий в порівнянні з популістськими ініціативами підтримки лише “валютних” позичальників шляхом примусу банків конвертувати їхні кредити в гривневі за курсом і ставкою значно нижчими від ринкових (законопроекти № 4895 і № 4895-1).
Покладання на банки всіх збитків від різкої девальвації гривні і несумлінної фінансової поведінки боржників за валютними кредитами (які й при стабільному курсі свідомо відмовлялися від пропозицій з їх переведення в гривневі) матиме вкрай негативні наслідки не тільки для банківської системи, а й для всієї держави.
Це підтвердили вже не тільки НБУ, Мінфін, МВФ, Світовий банк, а й Головне науково-експертне управління ВРУ. За його висновком, перерахунок існуючого обсягу іпотечних кредитів фізосіб в понад $4 млрд за визначеним в законопроекті № 4895 курсом призведе до значних збитків банків і додаткового навантаження на їхній капітал. Як наслідок, кількість проблемних банків може швидко збільшитися, в т.ч. і серед державних, докапіталізація яких означатиме додаткові незаплановані навантаження на Держбюджет і зменшення фінансування соціальних програм.
Тому викликають занепокоєння відверто популістські законопроекти № 4895, № 4895-1, які незважаючи на ризики соціально-економічної дестабілізації, наполегливо проштовхуються і пропонуються на розгляд Парламенту вже на поточному тижні.
В УКБС зазначають, що в поточних умовах важливо знайти компроміс для людей, які взяли кредити під купівлю житла і сьогодні з об’єктивних причин не можуть їх належним чином обслуговувати. Незалежно від того, в якій валюті були отримані ці кредити – в іноземній чи національній, сумлінний позичальник повинен бути впевнений, що банк не зацікавлений у його виселенні з єдиного житла.
Зараз банківська система пропонує оптимальні шляхи вирішення проблем неплатоспроможних позичальників і лояльні для клієнтів програми реструктуризації кредитів. Зокрема, тільки за підсумками реалізації банківських програм з переведення валютної заборгованості в гривневу, кількість іпотечних кредитних договорів, укладених з фізичними особами, за останні п’ять років скоротилася більш ніж у 2 рази – з 200,9 тис. од. до 87,1 тис. од., а загальний обсяг заборгованості за такими кредитами зменшився з 9,9 млрд дол. до 4,1 млрд дол. (за даними НБУ).
“Для реальної підтримки населення, доцільно сформувати Реєстр малозабезпечених позичальників, які зможуть розраховувати на допомогу з боку держави і банків у разі погіршення платоспроможності, – зазначає Генеральний директор Асоціації “Український Кредитно-Банківський Союз” Галина Оліфер. – Це може бути компенсація різниці процентних ставок, встановлення кредитних канікул для позичальників, які, наприклад, отримали кредит на придбання єдиного житла економ-класу або мають на утриманні двох і більше неповнолітніх дітей, батьки-одинаки та ін.”
За матеріалами:
УНН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас