1656
Газові переговори у форматі "Україна-РФ-ЄС" безперспективні - експерт
— Енергетика
Переговори у форматі “Україна-РФ-ЄС” з врегулювання спірних газових питань, які днями тривають в Брюсселі, є безперспективними. Україна, давши згоду на переговори, відклала своє звернення до Стокгольмського арбітражу, тим самим позбавляючись від важелів тиску і послабивши свої шанси на досягнення прогресу у вирішенні газових суперечностей. Таку думку в коментарі висловив Президент Київського Інституту енергетичних конфліктів Олександр Нарбут.
“З українського боку є бажання досягти кращих умов газових контрактів, де ціна є лише одним з невигідних компонентів, але російська сторона і через комерційну зацікавленість, і через геополітичні розрахунки, чітко дотримується існуючих цін і умов, – сказав О.Нарбут. – Зараз Росія маневрує, йдучи на переговори з метою як перенесення в часі Стокгольмського арбітражу, так і, одночасно, зриву реверсивних постачань з Європи в Україну”.
Експерт зазначив, що “Росія добре орієнтується в світових нафтогазових трендах, тому можна чекати від неї нових цінових пропозицій в Європі, щоб зробити реверс для України остаточно невигідним. Росія затягує час”.
О.Нарбут припустив, що “рішення України піти на так звані переговори можна пов’язати з недостатнім професійним рівнем присутніх в уряді України посадових осіб, які відповідають за нафтогазову галузь”.
“У 2006 році переговори завершилися появою непрозорого “РосУкрЕнерго”. У 2009 році – появою дуже невигідних газових контрактів. Є підозра, що на переговорах знову дійдуть домовленостей, невигідних для національних інтересів, але вигідних для зацікавлених комерційних сторін, що діють на ринку газу в Україні”, – зазначив експерт.
О.Нарбут висловив стурбованість тим, які “директиви використовують переговорники, і хто і як буде потім відповідати за прийняті рішення”.
“Потрібно посилювати рівень переговорної групи, щоб не допустити непрозорих рішень. Ці обставини мають спонукати Президента і Кабмін відкликати переговорну команду і сформувати нову на вищому міжурядовому рівні. Необхідні кадрові, організаційні та системоутворюючі зміни, якщо Україна хоче мати власну національну енергетичну безпеку”, – резюмував О.Нарбут.
Як відомо, в Брюсселі завершився черговий раунд переговорів у форматі “Україна-РФ-ЄС” з врегулювання спірних газових питань. Оскільки Росія, Україна та ЄС на газових переговорах не досягли домовленості, вони будуть продовжені. Голова Міненерго РФ Олександр Новак повідомив, що Росія і Україна вперше на цих переговорах поговорили про ціну на газ.
Нагадаємо, що “Газпром” з квітня вирішив скасувати всі пільги на постачання газу Україні. У результаті ціна на російський газ з квітня 2014 року збільшилася до 485 дол за тисячу кубометрів з 268,5 дол в першому кварталі цього року. При цьому голова “Газпрому” Олексій Міллер заявляв, що на 7 червня борг України за поставлений газ сягне 5,2 млрд дол.
30 травня управління зі зв’язків з громадськістю НАК “Нафтогаз України” повідомило, що перерахувало “Газпрому” 786,6 млн дол в рахунок оплати за природний газ, імпортований у лютому-березні 2014 року за ціною 286,5 дол. за тисячу кубометрів, яку НАК не оскаржувала.
За матеріалами: УНН
Поділитися новиною