Неринкова конвертація валютних кредитів зашкодить інтересам вкладників - УКБС
— Особисті фінанси
2334
Асоціація “Український Кредитно-Банківський Союз” заявляє про економічну необґрунтованість та соціальну несправедливість ініціатив примусової одномоментної конвертації валютних кредитів у гривневі за курсом і відсотковою ставкою, що значно нижчі від ринкових (законопроекти реєстр. № № 4895, 4895-1). Про це повідомили в прес-службі УКБС.
УКБС поділяє стурбованість позичальників щодо негативного впливу різкої девальвації гривні на сплату валютних кредитів, забезпечених іпотекою, і зауважує про необхідність розподілу існуючих ризиків між трьома сторонами – державою, банками і позичальниками.
Одночасно, УКБС зазначає, що законопроекти покладають всі ризики валютних коливань і збитки від знецінення гривні виключно на банківські установи і навіть не передбачають участі ні самих позичальників у розподілі ризиків, ні держави.
Такий підхід не відповідає законодавчим принципам добросовісності, розумності, справедливості та збалансованості інтересів усіх сторін. І є соціально несправедливим стосовно позичальників, які отримали кредити в гривні за ставками, які вдвічі вищі, ніж за валютними кредитами, але впродовж усього терміну кредиту сумлінно виконували свої зобов’язання.
Проведений УКБС аналіз статданих банків показав, що на сьогоднішній день кількість позичальників – фізичних осіб, які мають зобов’язання по валютних кредитах, не перевищує 50 тис. осіб (тобто 0,1% від кількості вкладників банків, яких 47,4 млн осіб, за даними Фонду гарантування вкладів на 01.01.2014 р.). З них менше половини мають зобов’язання по валютних кредитах, забезпечених іпотекою (у вигляді житлової нерухомості, землі, нежитлових приміщень тощо).
При цьому “валютні” позичальники, які зараз вимагають від законодавця зобов’язати банки конвертувати їхні кредити в гривню за неринковим курсом та процентною ставкою, раніше відмовлялися від пропозицій банків про переведення своїх кредитів у гривневі (в т.ч. по курсу 7,99 грн/дол.) І, відповідно, свідомо не вжили заходів для мінімізації власних ризиків, пов’язаних з виконанням власних зобов’язань в інвалюті.
УКБС зазначає, що окремі діячі від політики, проштовхуючи популістські закони в особистих інтересах, мають враховувати, які незворотні руйнівні наслідки для стабільності економіки та держави матиме адміністративний примус банків надавати необґрунтовано широкі пільги обраному колу позичальників.
“Адже це призведе до дестабілізації роботи всієї банківської системи, неспроможності банків виконувати свої зобов’язання, колапсу валютного ринку з наступною різкою девальвацією гривні, а також істотних втрат Держбюджету та ризиків невиконання державою своїх соціальних зобов’язань.
Це, в свою чергу, спровокує соціальний вибух і багатомільйонні мітинги “вдячних” вкладників (кількість яких можна порівняти з чисельністю населення країни) під стінами Нацбанку і Верховної Ради”, – йдеться в повідомленні.
Тому УКБС закликає Парламент впроваджувати лише збалансовані рішення, які б враховувати інтереси держави, бізнесу та суспільства однаковою мірою. Насамперед, вкладників, кошти яких є основою ресурсного забезпечення економіки, а їхня довіра – запорука надійності та ефективності української банківської системи та всієї економіки держави.
“Треба враховувати, що викликаний об’єктивними причинами істотний відтік вкладів з банківської системи поки не подолано, а такі деструктивні для вкладників шляхи підтримки “валютних” позичальників лише посилять цю негативну тенденцію, – зазначає Генеральний директор Асоціації “Український Кредитно-Банківський Союз” Галина Оліфер. – Так, з початку п.р. обсяг депозитів фізичних осіб зменшився: на 12,8% у національній валюті (до 221,1 млрд грн) і на 17,7% в іноземній валюті (до $18,9 млрд). При цьому, саме вклади населення є основною складовою ресурсної бази банків, і, відповідно, джерелом кредитування економіки. Адже частка коштів фізичних осіб у загальному обсязі банківських зобов’язань становить близько 40%, що майже вдвічі перевищує частку вкладів суб’єктів господарювання (становить 21%)”.
За матеріалами: УНН
Поділитися новиною
