У 2013 році українці витратили на відпочинок за кордоном $6 млрд


У 2013 році українці витратили на відпочинок за кордоном $6 млрд

На 2014-й туркомпанії покладали великі надії. Але майдан, АТО і девальвація гривні розбили їх вщент. Україна втрачає половину інтуристів і різко зменшує масштаби “постачання” відпочиваючих на курорти далекого зарубіжжя. У Крим не дістатися, пляжі Азовського моря ризикують залишитися порожніми, попит на раннє бронювання впав майже до нуля. Ми йдемо шляхом Єгипту, який вибув зі світового туристичного пулу через свої революції…

За попередніми даними, опублікованими на початку року Всесвітньою туристичною організацією (UNWTO), в 2013 році витрати українських туристів у поїздках збільшилися на 15% порівняно з 2012 роком. Україна увійшла до десятки країн зі зростання витрат громадян на зарубіжний туризм. Для порівняння, в 2010 році витрати українців на подорожі за кордон становили $3,8 млрд., в 2011 році жителі країни витрачали на турне $4,5 млрд., у 2013-му – майже $6 млрд.

У 2013 році, за даними Державної служби статистики України, за кордон виїхали більш ніж 23 млн. українських громадян. Найчастіше вони їздили до Польщі (майже 7 млн.), Росії (більше 6 млн.), Молдови (2,4 млн.), Білорусі і Угорщини (по 1,9 млн.). Зрозуміло, що дві третини від цієї цифри – ділові і споріднені візити, але й туристичних поїздок було зроблено чимало.

Характерною особливістю стала зміна вектора попиту, що перемістився від організованого туризму (пакетний, автобусний або стандартний тур) до приватних поїздок. Фахівці заговорили про те, що українці, нарешті, навчилися подорожувати самостійно і перестали відчувати себе за кордоном безпорадними. Вони змогли обходитися або взагалі без допомоги турфірм, або зверталися туди виключно за допоміжними послугами: допомогти отримати візу, купити квитки на транспорт або оформити страховку.

Організований туризм, який являє собою готові продукти (іншими словами – пропозиції) туроператорів, що продаються через турагентства, продовжив різке падіння – з 641,8 тис. поїздок у 2012 році до 345,8 тис. у 2013-му. Фактично попит на тури сконцентрувався в сегменті пляжного відпочинку за системою “все включено” та екскурсійних поїздок на автобусі.

Серед зарубіжних напрямків пляжного відпочинку українці найчастіше обирали Туреччину (756 тисяч організованих українських туристів), а у частині подорожей на автобусі – довколишні Угорщину або Польщу. Це говорить про те, що в пакетні тури їздили ті, хто ще не набрався туристичного досвіду. А таких у нас, судячи зі статистики, рівно половина.

Також більше 4,5 млн. українців торік відпочили в Криму, що становить 70% всіх туристів, що відвідали півострів. Зрозуміло, що нинішнього року ця тема відпала зовсім. Як і так званий в’їзний туризм.

У 2013 році Україну відвідало на 7,4% більше туристів, ніж у 2012 році, коли проводився чемпіонат з футболу Євро-2012. Це привело в захват українські туркомпанії, які вже не сподівалися, що Україна колись стане туристичною країною. Зростання попиту тут же дало відгук у плані пропозицій. З’явилися пакетні тури на Закарпаття, до Львова, екскурсійні програми по Криму та Києву. Пожвавилися готельєри. Запрацював ринок сувенірів і супутніх послуг.

Але от невдача. Виявилося, що туристичною Меккою України стала… для російських туристів, які приїжджали сюди на вихідні заради приємної атмосфери, хороших і недорогих (особливо за московськими мірками) ресторанів і щадного за ціною шопінгу. Більше половини (63,6%) іноземців, що відвідали в 2013 році Україну, приїхали саме з сусідньої Росії (10,28 млн.). Далі йде Німеччина (0,25 млн.), Узбекистан (0,24 млн.) і Туреччина (0,15 млн.). Чому Узбекистан, можна тільки здогадуватися, а німці та турки явно спокусилися на нічні клуби та красивих українських дівчат.

Очевидно, що після революції Україна втратить половину інтуристів. І, перш за все, через втрату Криму, де відпочивали 1,5-2 млн. іноземних туристів, в основному росіян. Не поїдуть зарубіжні гості і на пляжі Азова, до Одеси і навіть у Миколаїв. По туристичному бізнесу на узбережжі Азовського моря нищівного удару завдала ситуація на Донбасі. Який дурень попре (та ще з дітьми) на морське мілководдя Азовських курортів повз блокпости, під прицілом “Градів” , гаубиць і штурмовиків всіх мастей, що засіли в лісосмугах? В Одесі ще пахне пожарищем в Будинку профспілок. А до Миколаєва не їдуть просто через острах переміщення дорогами.

У травневі свята стало чітко видно, що від погіршення російсько-українських відносин виграв Санкт-Петербург – основний туристичний центр Росії, і, мабуть, єдине велике історичне місто РФ, заточене саме під туристів. Якщо торік його відвідали 6,3 млн. гостей, то цього року очікують понад 7,5 млн. І приріст цей йде в основному за рахунок тих, хто раніше обирав: з’їздити до Пітера або махнути в Київ. За ціною майже однаково.

В принципі, те, що очікує Україну, можна прорахувати на прикладі Єгипту, який не так давно був одним з найпопулярніших центрів недорогого пляжного відпочинку в світі. Але після повалення спочатку Мубарака, а потім Мухаммеда Мурсі перестав цікавити західних туристів, які дуже педантично ставляться до особистої безпеки.

Фактично весь ринок туристичних послуг Єгипту на сьогодні тримається за рахунок російських і українських туристів. Трохи – казахів і арабів. Тих, кому не страшно їздити в готель з аеропорту в автобусній колоні під конвоєм автоматників, які змінюються кожні три години на блокпостах (знайоме слово).

Готелі найпопулярніших єгипетських міст в сезон практично пустували: наповнюваність готелів у місті Луксор становила 1%, в ​​Асуані взагалі 0%. На курортах Червоного моря ситуація склалася краще – від 10% до 20%, але це смішні цифри порівняно з тим, що було раніше. 165 приморських готелів були тимчасово закриті в липні і серпні минулого року через повну відсутність клієнтури. Якщо в 2010 році на іноземному туризмі Єгипет заробив $12,6 млрд., то в 2013 році – всього $5,9 млрд.

Враховуючи, що туристична індустрія Єгипту дає 12,5% від загальної кількості офіційних робочих місць і майже 35% – від неофіційного працевлаштування, складаючи 11,3% ВВП, спад турпотоку призвів мало не до гуманітарної катастрофи в окремих регіонах. Місцева влада була вимушена навіть видати безкоштовні пайки сім’ям, які промишляли приватним візництвом і втратили роботу в 2013 році. “Їм потрібно було обирати: годувати сім’ю або коней”, – сказав в інтерв’ю The Guardian голова Федерації туризму Єгипту Ельхам Еззайят.

Чи поїдуть українці влітку до Єгипту або інших країн, сказати складно. Цілком очевидно, що основна маса населення не може нічого планувати через непередбачену економічну ситуацію і вирішить питання з відпочинком в останній момент.

На це вказує той факт, що раннє бронювання (у березні-квітні на літні місяці) номерів в готелях Туреччини, Єгипту і т. д. впало до нуля, хоча зазвичай третина номерів була в цей час вже замовлена​​. Щоб утримати ринок, влада Туреччини почала пропонувати гнучку систему знижок (до 20%), а греки запустили програму видачі шенгенських мультивіз. У результаті для українців відпочинок в турецьких готелях обійдеться дешевше, ніж для російських. Ха-ха, пощастило!

Втім, у росіян теж є привід для радості. Представник Євросоюзу в Російській Федерації Вігаудас Ушацкас кілька днів тому підтвердив, що ЄС не буде ускладнювати в’їзд простим росіянам. За словами Ушацкаса, ніяких додаткових бар’єрів до простих громадян РФ не вживається, крім тих небагатьох осіб, хто знаходиться в списку санкцій. Загалом, підрахувавши можливі втрати через зниження турпотоку з Росії, Євросоюз чітко вирішив не заважати громадянам РФ витрачати гроші в Європі.

Таким чином, найголовніший страх моїх російських друзів знівельовано. Якщо взимку вони з тривогою міркували, чим їм замінити запланований відпочинок в Іспанії, то зараз вже бадьоро збігали до посольства і збирають валізи до Барселони. Документи в посольствах приймають охоче і ставлять штампи в паспорт без проблем. Довгострокові мультивізи теж дають не рідше, ніж раніше. Тому хто над ким посміється влітку, це ще питання…

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua