Передання бізнесу Порошенко в управління на сьогодні виглядає доцільніше за продаж - думка


Передання бізнесу Порошенко в управління на сьогодні виглядає доцільніше за продаж - думка

Поточна політична та економічна ситуація в Україні не надто сприятлива для продажу будь-якого бізнесу, і безумовному лідеру дострокових президентських виборів Петру Порошенку, який заявив про намір продати свої активи, доцільно передати їх в управління, вважають інвестиційні експерти.

Як повідомив агентству “Інтерфакс-Україна” старший аналітик інвесткомпанії “Арт Капітал” Андрій Патіота, П.Порошенку, найімовірніше, доведеться реалізовувати свій бізнес частинами, окремо за кожним напрямком. “Не виключено, що навіть активи кондитерського та сільськогосподарського напрямку, що входять умовно в один вертикально-інтегрований холдинг, будуть реалізовуватися окремо. Все залежить від попиту на ці активи, ціни і наявності зацікавлених покупців”, – сказав він.

Водночас, зазначив А.Патіота, поточна ситуація в Україні поки що не сприяє прийняттю інвестиційних рішень іноземними покупцями. “Враховуючи, що первісна ціна на активи, на нашу думку, буде досить високою, навряд чи продаж відбудеться до кінця поточного року”, – вважає експерт.

Віце-президент з корпоративних фінансів інвестиційної компанії SP Advisors Олег Пронін вважає, що закриття такої масштабної операції може затягнутися більш ніж на 12 місяців. “На сьогодні макроризики України для інвесторів ще досить високі, тому якщо продаж активів зараз і розпочнеться, потенційні покупці будуть вимагати від продавця суттєвого дисконту”, – сказав експерт.

Говорячи про вартість бізнесу Петра Порошенка, О.Пронін акцентував увагу на якірному активі його групи – корпорації Roshen. “Враховуючи, що Roshen (виручка в 2013 році становила $1 млрд) стабільно входить до двадцятки найбільших кондитерських компаній світу, мультиплікатори для його оцінки під час продажу в більш стабільний час могли бути порівняні з показниками світових лідерів – Nestle і Mondelez International. Проте російський ринок, який до 2013 року генерував близько 15-20% щорічної виручки корпорації, тепер практично закритий. Тому дисконт до запитуваної ціни за Roshen може сягати 50%”, – вважає він.

Водночас партнер групи “Інвестиційний капітал Україна” (ICU) Макар Пасенюк зазначив, що якщо говорити про прозорість бізнесу або про відстороненість від нього, то у світі ці питання вже давно вирішуються шляхом передання активів в управління третім особам, створенням рад директорів з незалежною більшістю або схожими механізмами.

“Безумовно, якщо П.Порошенко прийняв рішення продати бізнес, він це зробить. Але до кінця не ясні причини, з яких громадськість повинна на цьому наполягати, і чому? Якщо говорити про Roshen, то це системний бізнес, який вибудовувався роками, до президентства існував дуже успішно без будь-яких преференцій з боку держави. Чому зараз він не може продовжувати існувати в такому ж режимі?”, – зазначив експерт.

Крім того, додав він, чим президент з величезним банківським рахунком після продажу або з великою кількістю акцій мультинаціональної компанії кращий за президента з нормально працюючим бізнесом, який як акціонер як мінімум отримує від свого менеджменту зведення з полів про стан економіки?

Експерт вважає, що в сформованій ситуації потенційний конфлікт інтересів хоч і можливий, але навряд чи гідний до вживання.

“Roshen є системним бізнесом, яким вже давно керують професійні менеджери, і П.Порошенко не керує ним у ручному режимі”, – резюмував М.Пасенюк.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua