Децентралізація влади: громадам вже не доведеться "вибивати" гроші в Києві?


Децентралізація влади: громадам вже не доведеться "вибивати" гроші в Києві?

Варіанти децентралізації влади в Україні поволі набирають конкретики. Надати фінансову підтримку адміністративній реформі готовий Європейський Союз, повідомив єврокомісар Каллас.

Вибирати, а не призначати владу в регіонах, 30 відсотків податків залишати у місцевих бюджетах та замість обладміністрацій зробити держпредставницва, які наглядатимуть за діяльністю органів місцевого самоврядування та керуватимуть владою за умов введення надзвичайного стану.
Все це уряд обіцяє в рамках реформи з децентралізації влади. “Це вже втретє влада обіцяє нам реформу місцевого самоврядування. Ми не хочемо, аби зараз знову був фальстарт. Люди хочуть відчувати, що впливають на своє життя у громадах”, – обурюється президент Асоціації міст України, Криворізький міський голова Юрій Вілкул. За його словами, люди в регіонах хочуть відчути, що децентралізація позитивно вплине на їхнє життя.

Перші результати вже за рік

Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Володимир Гройсман запевняє, що в 2015 році українські громади у регіонах після чергових місцевих виборів співпрацюватимуть з владою вже на зовсім інших умовах. “Буде реальна децентралізація, бо останні роки дуже багато речей у нас було централізовано і узурповано владою. Ми не хочемо, щоб громади як зараз їздили у Київ, чи на колінах повзали в область просити грошей, щоб відремонтувати дорогу чи ще щось”, – пообіцяв Гройсман, презентуючи реформу з децентралізації на розширеній нараді з представниками міст та областей.

Урядовець повідомив, що місцеві бюджети з 2015-го року отримають право на частку загальнонаціональних податків. “Це ті кошти, які підуть на ремонт доріг, створення дитсадків, інфраструктури або на вирішення інших питань, які є важливими для тієї чи іншої територіальної громади”, – підкреслив він.

Право обирати

За його словами, в рамках реформи з децентралізації, місцеві органи, зокрема районні та обласні ради, будуть виборними і отримають право утворювати свої виконавчі органи. “Всі виконавчі функції передаються органам місцевого самоврядування, які будуть обрані мешканцями”, – каже Володимир Гройсман.

На його переконання, саме така система буде дієвою і не провокуватиме конфліктів. “Зараз облраду вибирають, а голову облдержадміністрації призначають. І йде постійний конфлікт між ними, а не плідна співпраця”, – наголошує міністр.
Окрім цього в ході реформи з децентралізації уряд хоче забрати у Верховної Ради право призначати чергові та позачергові вибори до органів місцевого самоврядування та утворювати чи ліквідовувати райони міста і селища, аби не відволікати парламентарів від законотворчої діяльності.

Європейська підтримка

План з проведення децентралізації влади поки попередній, адже Мінрегіонрозвитку ще збирає пропозиції на місцях щодо реформування місцевого самоврядування. Зокрема дискутують про те, чи залишити адміністративно-територіальний поділ української території на регіони, чи перейменувати їх на “краї”. “Івано-Франківський край так само милозвучно звучить як і Донецький край. І співзвучна назва з назвою нашої країни”, – переконаний голова Івано-Франківської облдержадміністрації Андрій Троценко.

Однак попри “сирість” реформи, вже зараз Євросоюз схвально оцінює напрацювання українського уряду щодо децентралізації. “Дуже важливо, що в Україні готові застосовувати знаменитий європейський принцип субсидіарності, коли рішення, які можуть ухвалювати на місцевому рівні, там і ухвалювались. Ми зі свого боку підтримуємо, щоб всі ці механізми справді в Україні працювали”, – сказав в інтерв’ю Deutsche Welle віце-президент Європейської комісії Сіім Каллас. За його словами, ЄС фінансово підтримає більшість українських реформ. Скільки український уряд витратить на децентралізацію, буде відомо лише в червні.

Голова представництва Євросоюзу в Україні Ян Томбінський наголосив, що українська сторона ще має ретельно виписати повноваження місцевих органів влади і їхні функції.

Лілія Гришко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Кабмін
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua