Крим без України отримав подвійні цінники та зарплатні радості


Крим без України отримав подвійні цінники та зарплатні радості

На референдумі 16 березня кримчани обрали Росію. Одні вважають: «Під дулами автоматів!», інші: «Так хотіли». «Вести» перевірили, як змінилося життя півострова за місяць.

Учитель сільської школи Яна Васильченко не натішиться: «Несу додому підвищений на 25% аванс, обіцяють до серпня довести зарплати до російських – 6-7 тисяч у гривнях». Задоволені не лише бюджетники, а й пенсіонери. «Отримував 1500 гривень, а в квітні дали 7100 рублями. На гривні це майже 1900», – каже пенсіонер Геннадій Андрійович.

Радісні настрої поділяють не всі кримчани. Ті, кому було не все одно, що Крим йде від України, навіть у підвищенні зарплат і пенсій бачать мало втіхи: ще не прийшли російські ціни. А вклади в українські банки, які попливли? А майбутній курортний сезон, який буде обов’язково зірваний? І це ще не все, що на нас чекає в обіймах Росії! Нічого доброго! Кримська влада поспішає запевнити, що нічого поганого!

Подвійні цінники і черги з третьої ранку

Більшість повністю занурені в “битовуху” перехідного періоду. Наприклад, у черзі біля паспортних столів, банків, відділень пошти та інших громадських установ.

За російським паспортом стоять більше тижня. Не дивно, їх отримають більше півтора мільйонів осіб, а поки що видали 160 тисячам. Бажаючих відмовитися від громадянства РФ офіційно не більше тисячі, неофіційно – 5-6 тисяч. Вони нарікають, що в паспортний стіл не пробитися, а після 18 квітня їх автоматично визнають громадянами РФ.

Тим часом відділення українських банків у Криму таки закрилися. У тих, у кого там вклади, поява банків РФ радості не викликає. Залишається їхати на материк або… Днями в Криму створили Фонд захисту вкладників. Він компенсує заощадження кримчан. Обіцяють до 700 тисяч рублів (250 тис. грн) за вклад. У підприємців проблем з банками більше. Потрібно відкривати рахунки в російських банках, а зараз сплачувати податки. Їх приймають тільки в одному банку. Туди записуються і о 3:00 ночі.

Бензин в Криму тепер російський , але не надто дешевий. Всього на 1-1,5 грн нижче, ніж в Україні: 13,50 грн за літр А-95. Кажуть, тому що бензин завозиться бензовозами через Керченську переправу. Коли прийдуть танкери, тоді й подешевшає. У ДАІ вже видають російські держномери і обмінюють права. У магазинах – подвійні цінники. Приймають тільки готівку – рублі і гривні. При цьому порідшали товари на полицях супермаркетів. Українські постачальники не готові співпрацювати через введення рублів, а російські ще не встигли.

Зміна вивісок

Крім побутових незручностей і зарплатних радостей, кримчани поки що нічого від Росії більше не бачили. Хіба що з’явилися російські газети, Верховна Рада Криму перейменувався в Держраду, а партактив ПР дружно став активом провладної «Єдиної Росії». При цьому в тому, що Росія надішле своїх представників до місцевих органів влади, ніхто не сумнівається. Правда, їх поки що майже немає. Є в силових структурах, де проводять переатестацію, а представники місцевого самоврядування та інші фахівці держорганів і судів вчаться у російських фахівців на семінарах. Всі чекають на вибори, які розставлять крапки над «i»: які посади залишать місцевим, а куди «виберуть» своїх. На вересень їх вже призначили в Держраду, можливо, проведуть і в містах і селах. Кажуть, ФСБ вже провела заміри громадської думки, кого варто призначати, а кого ні.

Місяць не строк

Кримські експерти кажуть, що висновки робити рано. «Місяць не показав бліцкригів ані в економічному, ані в політичному плані, і реалізації ніяких заяв влади я не бачив. Банківська система не налагоджена, бензин не подешевшав, багато кримчан постраждали від перерахунку цін, тому що один переводить гривні на рублі за адекватним курсом, а інший – ні, українські товари подорожчали, а російських, по суті, ще немає. Проте масового невдоволення поки що немає», – каже політолог Володимир Єгоров.

Завмерли в очікуванні і кримські татари. Вони отримали своїх представників у владі, але не національну республіку, якої чекали. «Прийняли Конституцію, але в ній не враховано права кримських татар. Якщо так будуть розвиватися події, то ми знову вийдемо на площі і вимагатимемо своїх законних прав», – повідомив заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз.

Петро Пуляєв

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Яке майбутнє очікує Крим?
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua