Якість шкутильгає: російська система супутників навігаційної інформації ГЛОНАСС вийшла з ладу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Якість шкутильгає: російська система супутників навігаційної інформації ГЛОНАСС вийшла з ладу

Світ
1624
За останні два тижні це вже другий масштабний збій в системі ГЛОНАСС. 2 квітня стався найбільший збій за всю історію роботи навігаційної системи. Вона вийшла з ладу більш ніж на 10 годин – космічні апарати видавали невірні дані про своє місцезнаходження і, відповідно, надавали споживачам невірну навігаційну інформацію. Помилка виникла одночасно практично на всіх апаратах.
У ніч на 15 квітня одразу вісім супутників системи ГЛОНАСС вийшли з ладу, передає “Інтерфакс” з посиланням на Інформаційно-аналітичний центр Роскосмосу. За даними добового моніторингу системи ГЛОНАСС за кілька хвилин до години ночі космічні апарати 747, 743, 717, 737, 738, 720, 732 і 735 впродовж півгодини показували ознаку “нездоровий” у своїх ефемеридах, після чого супутники запрацювали в звичайному режимі. За дві години до цього найбільшого збою вийшов з ладу космічний апарат системи ГЛОНАСС 730 – не можуть “привести в почуття” досі.
За словами генерального директора “ІСС імені Решетньова” Миколи Тестоедова, збій в роботі ГЛОНАСС стався через перехід на оновлений контур управління. “… Це величезна і тривала робота, з новими засобами, новою математикою. Тому іноді виникають збої. Що можемо, ми відпрацьовуємо на Землі, але, на жаль, не все можна виловити наземними засобами”, – заявив він “Известиям”, відзначивши, що зараз ймовірність повторення помилок у системі зведена нанівець.
Цього місяця це вже другий масштабний збій в роботі системи ГЛОНАСС. Так, 2 квітня орбітальне угруповання ГЛОНАСС вийшло з ладу на більш ніж десять годин. Відключення було викликано так званим “людським фактором” – помилкою в передачі на супутники невірних ефемерид, тобто з проблемою в математичному забезпеченні діяльності угруповання. Через помилку космічні апарати видавали невірні дані про своє місцезнаходження і, відповідно, надавали споживачам невірну навігаційну інформацію. Помилка виникла одночасно практично на всіх апаратах і в графіку на сайті Інформаційно-аналітичного центру Роскосмосу супутники були позначені як такі, що передають некоректні дані про своє місцезнаходження.
Нагадаємо, російська супутникова навігаційна система ГЛОНАСС була створена як альтернатива американської GPS для використання по всій земній кулі. Вперше в глобальному масштабі система запрацювала в грудні 2011 року. Всього в системі використовується за призначенням 23 космічних апарата, хоча для глобального покриття навігаційним полем всієї Землі необхідно 24 супутника.
На початку квітня стало відомо про розрив російсько-американського співробітництва в галузі освоєння космосу. У розпорядженні ЗМІ опинився документ, в якому говориться, що “з урахуванням триваючого порушення Росією суверенітету і територіальної цілісності України NASA призупиняє більшу частину контактів з Російською Федерацією”. Як стверджувалося, взаємодія буде продовжена тільки щодо забезпечення безпеки та безперервної роботи Міжнародної космічної станції. Водночас в Держдепартаменті США заявили, що не віддавали NASA та іншим відомствам розпоряджень про припинення співпраці з Росією в рамках введених відносно Москви санкцій.
Більш того, Америка припинила продаж Росії електронно-компонентної бази категорії Space. “США традиційно були постачальниками для російської космічної промисловості електронно-компонентної бази, радіостійкої, здатної працювати в такій жорсткому хижому середовищі, космічному середовищі. Зараз практично поставки припинені”, – заявив віце-прем’єр Дмитро Рогозін.
За матеріалами:
Інтерфакс
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас