590
Лондонська влада планує заробляти на порожніх будинках іноземних інвесторів
— Світ
Муніципальна влада боро (адміністративна одиниця районного рівня) Лондона Іслінгтон ініціюють введення санкцій проти іноземних інвесторів, які купують нерухомість, але не проживають в ній і не здають в оренду. Такі порушники можуть бути оштрафовані на суму £60 тис.
Інвестиції в зростання
Столиця Великобританії вже давно відчуває проблеми з дорожчанням нерухомості через інвесторів, які скуповують будівлі в престижних районах в центрі Лондона з метою вкладення коштів, а не проживання. Тільки за останній рік зростання вартості квадратного метра становить 10%. За підрахунками Knight Frank LLP, в період з липня 2011 р. по липень 2013 р. покупці небританського походження уклали на первинному ринку нерухомості в центральних районах Лондона 69% угод. При цьому 28% покупців постійно проживають за межами Великобританії. За підсумками I кв. поточного року лондонське житло подорожчало на 18% порівняно з аналогічним періодом минулого року, показавши максимальне зростання з 2003 р., свідчать дані Nationwide Building Society. Середні ціни досягли рекордних £362,7 тис. ($604 тис.), тобто лондонські будинки більш ніж удвічі дорожчі домоволодінь за межами столиці, які коштують у середньому £178 тис. Останнім аргументом для ініціювання санкцій стали статистичні дані по боро Іслінгтон, де жителі 300 будинків, побудованих в районі Bishop’s Avenue, з 2008 р. так і не зареєструвалися у виборчих списках. А це, на думку чиновників, свідчить про те, що в будинках ніхто не живе.
Тепер, за планами муніципалітету, власники інвестиційної нерухомості повинні будуть «регулярно протягом року» оповіщати владу міста про своє проживання, надаючи оплачені рахунки за комунальні послуги. В іншому випадку вони будуть оштрафовані. Планується, що штрафами наповнюватимуть так званий Фонд доступного житла, який був заснований в британській столиці в червні 2013 р. Влада міста також надасть адміністраціям право стягувати 50% понад встановленого муніципального податку, який на сьогодні становить £1 тис., якщо з’являться докази того, що в будівлі ніхто не проживає два або більше року.
Соціальний аспект
Іноземці стали активно інвестувати свої кошти в лондонську нерухомість після фінансової кризи 2008 р., коли на тлі слабкого фунта стерлінгів, економічних потрясінь в Європі та Азії, а також рекордно низької прибутковості боргових активів іноземці побачили в лондонській нерухомості кращий засіб для заощаджень. Разом з тим, корінні британці, зіткнувшись з посиленням умов іпотеки і зростанням безробіття, все частіше опинялися фінансово неспроможними для таких вкладень. «Жителі міста все менше готові миритися з цією кричуще несправедливою ситуацією і вимагають рішучих заходів», – розповів голова житлового комітету Лондонської асамблеї Даррен Джонсон в інтерв’ю агентству Bloomberg. До того ж, за його словами, низка забудовників продавали нерухомість виключно іноземцям, тому що через дорожнечу квадратних метрів покупці небританського походження стали превалювати і на первинному ринку. Цікаво, що за даними Knight Frank, за підсумками минулого року громадяни України та Аргентини у списку потенційних покупців посідали друге місце (кількість онлайн-запитів збільшилася на 67% за рік) одразу після Бразилії (+115%). «Українці не лише віртуально цікавилися нерухомістю, а й справді її купували. За цей період з українськими громадянами були укладені угоди на купівлю-продаж. Тож ці цифри, безсумнівно, відображають тренд», – повідомив представник дослідницької команди фірми Knіght Frank Том Білл.
Втім голова департаменту нерухомості Великобританії компанії Henley Estates Роман Григор’єв оцінює ініціативу лондонської влади вельми скептично. «Ці заяви носять популістський характер, і суперечки навколо цього питання тривають вже років п’ять. Іслінгтон, навколо якого виник скандал, не є інвестиційно привабливим. Якщо інвестори і купують там нерухомість, то якраз щоб жити. Зате ініціатива не торкнулася боро Челсі, Південний Кенгсінгтон і Вестмінстер, хоча саме туди прямує капітал. Крім того, проконтролювати ефективність цих заходів буде практично неможливо».
Вячеслав Мироненко
За матеріалами: Капітал
Поділитися новиною