Рекордний курс долара: Що подорожчало


Рекордний курс долара: Що подорожчало

Вчора гривня зробила історичне піке: Нацбанк встановив найнижчий, починаючи з 1996 року, офіційний курс нацвалюти – 11,10 грн/$. Попередній антирекорд – 10,99 грн/$. Голова НБУ Степан Кубів вже заявив, що Нацбанк «ресурсами (продажем валюти на міжбанківському ринку. – Авт. ) не впливає на встановлення курсу долара» і розкритикував політику колишнього керівництва НБУ з його утримування за рахунок продажу золотовалютних резервів. Прем’єр Арсеній Яценюк вважає коливання курсу гривні в межах 10% «природними» і стверджує: обвалу не сталося завдяки зусиллям уряду. На його думку, гривня зміцниться лише після отримання позики МВФ, перший транш якого очікується вже у квітні. Експерти «Сьогодні» вважають, що після перших траншів курс буде на рівні 10 грн/$. «Зараз на ринку рівновага попиту та пропозиції, долари як юрособи, так і фізособи, купують лише для оплати поточних витрат, а не як засіб накопичення. Якщо почнуть надходити транші від МВФ, курс в травні-червні може бути навіть 9,6-9,8 грн/$», – сказав нам заступник голови правління банку «Фінанси і кредит» Ігор Львов. Президент Украналітцентра Олександр Охріменко вважає, що сам по собі курс не впаде, для цього Нацбанк повинен протягом місяця-двох знижувати його, продавши кілька мільярдів доларів.

ДОРОГИЙ БЕНЗИН. Разом з доларом зростають ціни на імпортні товари, які купуються за валюту. Найбільш яскраво і швидко це відбивається на нафтопродуктах: за даними консалтингової групи «А-95», в листопаді 2013 року (до початку зіткнень у центрі Києва. – Авт.), коли курс був 8,2 грн/$, літр бензину А-95 коштував 10,5 грн, а вже сьогодні при курсі 11,5 грн/$ -13 грн/л. (тобто подорожчав на 24%. – Авт.). А продукти зростають в ціні приблизно вдвічі швидше за промтовари: на 10-20% проти 5-10%. Як роз’яснив нам директор інформкомпаніі «ПроАгро» Микола Верницький, причина в тому, що продукти розкуповуються набагато швидше, ніж телевізори та холодильники. Нові партії фруктів завозяться раз на 2-3 тижні, риби – раз на місяць, сирів раз в 1,5-2 місяці, а техніка зараз майже не ввозиться, за винятком невеликих партій нових моделей, насамперед це смартфони і планшети. «Їх купують за кордоном за новим, більш високим курсом долара, тому торгівля поступово піднімає ціни», – говорить Верницький. Експерт консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник каже, що торговці зараз заробляють на новинках електроніки, продаючи їх набагато дорожче, ніж виріс долар. «За рахунок цього вони майже не підвищують ціни на інші товари, наприклад, ноутбуки, холодильники і т. д.», – стверджує Колесник.

Ціни можуть впасти влітку

Експерти вважають, що на зниження цін можна чекати лише до літа і то за умови, що долар впаде до 10 грн і менше. «При цьому зниження цін становитиме не більше 80% від їх підвищення», – говорить Охріменко. З ним згодна і Колесник: «Це відомий прийом: наприклад, при зростанні курсу долара з 8 до 11,5 грн, кіло привозної риби подорожчало до 70 грн/кг. Якщо долар впаде до 10 грн, то риба повинна коштувати 60-62 грн/кг, але продавець ставить ціну 63-64 грн. Товар подешевшав і його починають розкуповувати, не вдаючись до розрахунків».

Олександр Панченко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua