Кримчанам загрожує тотальне шахрайство з нерухомістю


Кримчанам загрожує тотальне шахрайство з нерухомістю

Кримчани, які не заявлять про своє бажання зберегти громадянство України протягом одного місяця, автоматично стають громадянами Росії і отримують російські паспорти протягом трьох місяців. Про це йдеться у федеральному конституційному законі, який Держдума прийняла 20 березня.

У ньому також прописані механізми визнання прав на володіння нерухомістю, об’єктами бізнесу та правила здійснення угод з цим майном. Даний закон викликав паніку як серед кримчан, так і серед жителів інших регіонів країни, які володіють на півострові квартирами, будинками або ведуть бізнес.

Життєві історії

27-річна викладачка Харківського педагогічного університету імені Григорія Сковороди Надія Савинська народилася в Керчі і прописана в квартирі батьків, володіє однією з її частин. Вона категорично незгодна з анексією Криму і з нав’язаними російськими законами. “Я ніколи не буду приймати російське громадянство. Мої батьки теж цього не хочуть. Я сподіваюся, що їм не доведеться це зробити через які-небудь погрози”, – заявила Надія в інтерв’ю DW. Поки вона не переймається через свою власність в Криму.

А ось 35-річний житель Полтави Денис нервує другий тиждень поспіль. Він разом з батьками прописаний в квартирі під Феодосією. До анексії Криму батьки хотіли продати квартиру, щоб купити синові окрему. Тепер, розповідає Денис DW, пенсіонери бояться, що без російських паспортів їм цього не зробити і вимагають від сина також прийняти громадянство РФ. “Я, звичайно ж, хочу квартиру, але я хочу залишитися громадянином України. Що я буду робити? Тягнути з прийняттям рішення”, – каже Денис.

Житель міста Чугуїв Харківської області 45-річний Роман володіє приватним готелем під Судаком. Він розповідає, що консультувався з кількома юристами і прийшов до висновку, що найкращий спосіб “порятунку” готелю – оформлення договору дарування на свою сестру з Новосибірська. “Я сподіваюся, що за цими документами я зможу продовжувати бізнес. Якщо щось почнуть відбирати, то я все спалю!”, – говорить підприємець досить емоційно.

На схожі хитрощі йдуть і жителі Криму, які мають нерухомість на материковій частині України. Як розповіли DW в харківському агентстві нерухомості “Крона”, кримчани, які хочуть стати громадянами Росії, поспішають переоформити свою нерухомість на родичів, щоб, наприклад, у разі продажу не платити Україні збір, що стягується з іноземців. А це додатково 17 відсотків від вартості майна.

Представник агентства Віктор Ємельяненко також розповідає про збільшений попит на обмін квартир за принципом: Крим – материкова Україна і навпаки. “Серед цих людей є, наприклад, чиновники, співробітники правоохоронних органів, які змушені ховатися або від нової української влади, або від “руки Москви” у Криму”.

Чи є юридична правда?

Будь-яка угода, укладена зараз у Криму, може бути визнана недійсною або Росією, або Україною. Ємельяненко вказує на те, що кримські нотаріуси, з одного боку, ще не отримали дозволу на роботу від влади Криму, а з іншого боку, не можуть цього зробити і за українськими законами навіть технічно – український державний реєстр власників у Криму відключений. Проте юридичне оформлення угод за українськими законами для кримчан можливе. Своїм указом міністерство юстиції визначило регіони, куди будуть перенесені кримські реєстри.

Але чи визнає цю угоду влада Криму? “Зараз в Криму настав час “тотального шахрайства”, і в першу чергу будуть намагатися “скинути” іпотечні квартири, будинки, комерційну нерухомість”, – говорить DW харківський адвокат Юрій Аксьонов.

В свою чергу Ємельяненко впевнений, що Криму доведеться пережити “цілу серію скандалів, а може і справжніх воєн” навколо так званих самозахоплень: “Ці землі люди просто брали і самі там будували, що хотіли. Там немає жодного документа. І таких ділянок у Криму дуже багато”.

Росіяни вже придивляються до власності

Те, що в Криму стало з’являтися все більше росіян, які цікавляться цінами на нерухомість і оглядали потенційні об’єкти, підтверджують опитані DW жителі півострова. Люди сподіваються, що їхні інтереси зможе захистити українська держава.

Поки парламент України тільки готує до другого читання законопроект “Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України”. Пропонується визнати будь-які угоди з нерухомістю, здійснені з порушенням українських законів, недійсними, заборонити деякі види бізнесу без українських документів дозвільного характеру.

А тих, хто “добровільно або навмисне співпрацюватиме з окупаційною владою”, автори законопроекту пропонують назвати колабораціоністами, за що буде передбачено кримінальну відповідальність. Втім, всі опитані DW експерти називають цей законопроект “не чітко прописаним” і поки не вважають його реальним інструментом для захисту прав і свобод українців у Криму.

Олександра Індюхова, Марія Рюттінгер

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Яке майбутнє очікує Крим?
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua