6294
8 прихованих проблем для Росії - від санкцій ЄС і США
— Світ
Введені санкції ЄС і США проти Росії поки що не надали особливого ефекту, але, наприклад, президент США Барак Обама вже заявив про можливу жорсткість економічних санкцій. При цьому є низка неявних наслідків, які можуть значно ускладнити діяльність російських компаній.
Такі неявні наслідки умовно можна розділити на три групи. По-перше, прямі обмеження. По-друге, ускладнення доступу компаній до фінансування. По-третє, позови до російських державних компаній, що сильно ускладнить їх роботу і відносини з партнерами за кордоном.
1. ПОЗОВИ ЩОДО РОСІЙСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
У першу чергу позови можуть бути пов’язані з компаніями, що працюють в Криму, оскільки націоналізовані об’єкти – це великі підприємства, які мали не тільки іншу юрисдикцію, а й міжнародних партнерів.
Так, наприклад, 27 листопада 2013 р. між українськими компаніями “Води України” і “Чорноморнафтогаз” і італійською Eni і французькою EdF було підписано угоду про розподіл продукції, яка видобуватиметься на родовищі Суботіна і на родовищах, які будуть відкриті після розбурювання структур Абіха, Кавказька та Маячна, розташованих на шельфі Криму. Як реалізовуватимуться ці угоди за нових умов, поки що не ясно, але закордонні партнери можуть бути незадоволені зміненим становищем і спробувати отримати компенсацію.
Крім цього, влада України може вимагати компенсації у зв’язку з втратою інших активів, що раніше належали державі, серед яких “Кримгаз”, “Кримські генеруючі системи”, суднобудівний завод “Море”, Тарханкутська і Донузлавська ВЕС.
Таким чином, готуватися до позовів потрібно вже зараз, тому що якщо до них додадуться втрати від упущеної вигоди, то суми можуть сягати десятків мільярдів доларів.
2. ПОГІРШЕННЯ УМОВ ФІНАНСУВАННЯ ДЛЯ ВЕЛИКИХ РОСІЙСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ НА ЗОВНІШНЬОМУ РИНКУ
Великі російські компанії активно працюють зі своїми боргами, часто шукають фінансування на зовнішньому ринку. Але зараз переговори, особливо з синдикованих кредитів за участю американських банків, проходитимуть складніше. В особливій зоні ризику через цю ситуацію знаходяться нафтогазові компанії і металурги.
Залучення позикових коштів може бути можливе на колишніх умовах, але для цього доведеться йти на додаткові поступки. Проте якість позичальника може і знижуватися. Структура боргового навантаження може змінюватися в бік короткострокових позик, а суми на обслуговування боргу – збільшуватися. Для сировинних компаній важливим моментом може стати необхідність скорочувати капітальні вкладення.
3. ЗНИЖЕННЯ КРЕДИТНОГО РЕЙТИНГУ РОСІЇ ТА РОСІЙСЬКИХ ОБЛІГАЦІЙ
У разі зниження рейтингів залучати капітал стане ще складніше. Обслуговування нового боргу після зниження рейтингу автоматично стане дорожче. При цьому після зниження кредитного рейтингу Росії рейтинги найбільших державних корпорацій і компаній з державною участю з великою ймовірністю будуть знижені або переглянутий прогноз за ними.
Традиційно особливо сильно на зміну рейтингів інвестори реагують в умовах криз, при цьому інтерес учасників ринку зміщується в бік активів з високою якістю.
4. РЕАЛІЗАЦІЯ АМЕРИКАНСЬКОГО ЗАКОНУ FATCA
З 31 березня 2015 р. банки всього світу, включаючи російські банки, повинні будуть надавати податковій службі США (IRS) інформацію про операції американських клієнтів в рамках закону FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act).
Для того, щоб цю інформацію передавав національний податковий орган, необхідно підписання угоди з США, а в умовах санкцій проти Росії ця процедура може розтягнутися на невизначений час.
У такому випадку банкам доведеться або відправляти інформацію одразу в IRS, порушуючи закон про банківську таємницю, або відмовлятися від співпраці, що неминуче відіб’ється на позиціях великих банків за кордоном.
5. ЗМІНА РОБОТИ ЗАХІДНИХ БАНКІВ ДЛЯ ПОСИЛЕННЯ КОНТРОЛЮ НАД ОПЕРАЦІЯМИ З НЕРЕЗИДЕНТАМИ
Ще в лютому стало відомо, що Сбербанк і ВТБ втратили можливість проводити операції клієнтів через JP Morgan, при цьому інші банки, які співпрацюють з JP Morgan, не відчули жодних змін.
Фактично виходить, що з американськими банками працюють в основному великі російські фінансові установи і на них можна чинити певний вплив. При цьому Сбербанк і ВТБ в даному випадку змогли без проблем перенести операції в інші американські банки.
Справа в тому, що контролювати операції третіх банків, які не мають коррахунків у банках США, але мають їх у великих російських банках, практично неможливо, і американські банки змушені піклуватися про зниження власних ризиків.
Крім цього, у них є можливість отримати деякі конкурентні переваги за рахунок введення таких обмежень для російських банків, що займають лідируючі позиції.
При цьому складнощі виникли до загострення ситуації в Україні і в Криму, тобто за умов економічних санкцій обмеження можуть бути ще сильніші.
6. РОСІЙСЬКІ КОМПАНІЇ СТАНУТЬ ОБ’ЄКТОМ ДЕМПІНГОВИХ РОЗГЛЯДІВ В СОТ
Європейський союз, будучи основним торговим партнером Росії, часто незадоволений цінами, за якими поставляються товари та сировина.
У 2002 р. ЄС надав Росії статус країни з ринковою економікою, але продовжував застосовувати щодо російських експортерів несправедливий, на думку Росії, підхід при визначенні демпінгу, використовуючи так звані енергетичні коригування.
ЄС при розрахунку вартості товару не брав до уваги ті ціни, за якими російські експортери закуповували газ чи електроенергію. Замість цього ЄС використовував більш високі ціни на енергію в інших країнах, що не володіють доступом до ресурсів.
Такий підхід автоматично переводив російські підприємства в категорію порушників правил торгівлі, а антидемпінгові мита, що вводяться проти них, значно обмежували або унеможливлювали експорт на ринок ЄС.
За даними Мінекономрозвитку, з 1995 по 2012 рр. ЄС ввів проти російських експортерів 17 антидемпінгових заходів, більшість з яких, на думку Росії, застосовані з порушенням міжнародних правил.
Так, наприклад, ЄС застосовує антидемпінгові мита до російських товарів, оскільки під час розслідувань було доведено, що собівартість виробництва металу в Росії набагато нижча, ніж в ЄС, що обумовлено низькими цінами на енергоносії. Завдяки цьому російські металурги нібито могли демпінгувати на європейському ринку.
Проте ЄС при розрахунку реальної вартості товару виходить з європейських, а не російських цін на енергоресурси, що і дозволяє ЄС говорити про демпінг з боку російських компаній.
При цьому збиток російських виробників від антидемпінгових заходів ЄС оцінюється майже в $500 млн на рік. Крім цього, скарги Росії на порушення з боку інших членів СОТ можуть натикатися на стіну нерозуміння і невідання.
7. ОБМЕЖЕННЯ ДОСТУПУ ДО ТЕХНОЛОГІЙ
Доступ до технологій, і особливо до технологій мобільної безпеки і технологій подвійного призначення, може бути обмежений. Буде розширено список обмежень на продаж сучасних технологій російським компаніям, від чого постраждають Сколково, РВК і “Роснано”.
Прямі збитки будуть несуттєві, але непрямі, особливо в довгостроковому періоді, можуть виявитися величезні.
“Роснано”, наприклад, планує до 2020 р. стати одним зі світових лідерів з інвестицій в високотехнологічний сектор, але без доступу до самих технологій такі інвестиції не матимуть сенсу.
8. ВІДТІК КАПІТАЛУ І ПОГІРШЕННЯ ІМІДЖУ РОСІЙСЬКОЇ ЕКОНОМІКИ
Хоча збиток від погіршення іміджу виміряти неможливо, не можна не визнавати, що від ставлення до тих чи інших активів авторитетів фінансового ринку часто залежить ставлення більшості інших інвесторів.
На початку 2012 р. Нуріель Рубіні вже запропонував виключити Росію зі списку країн БРІКС. “За всі роки країна так і не змогла розумно розпорядитися сировинними ресурсами і не зробила жодного кроку вперед”, – говорив він. Не можна виключати, що подібна риторика не повернеться.
А от колишній голова Федеральної резервної системи Алан Грінспен заявив, що США не можуть перешкодити Росії, якщо тільки не спровокують серйозні проблеми на російському фінансовому ринку, і це єдина можливість, яка може призвести до серйозних ускладнень в економіці країни.
“На сьогодні зміни динаміки фондового ринку можуть негативно вплинути на російську економіку, яка, як ви знаєте, знаходиться не в найкращій формі. Котирування рубля перебувають під тиском багато в чому саме через ситуацію навколо України. Для мене ці ринкові індикатори означають набагато більше, ніж дипломатичні зусилля. Але в цілому я досить песимістично оцінюю цю ситуацію. у США немає реальних можливостей перешкодити Росії в її діях. Єдина можливість – чинити тиск на її фінансовий ринок, що може призвести до серйозних ускладнень в економіці Росії”, – заявив екс-голова ФРС.
Вже зараз адміністрація президента США настійно рекомендує утриматися від купівлі російських акцій.
“На вашому місці я б не став вкладати в російські акції прямо зараз – хіба що в короткі позиції”, – сказав офіційний представник адміністрації президента США Джей Карні.
Звичайно, багато досвідчених інвесторів не стануть діяти одразу, грунтуючись на рекомендаціях Карні, але якщо подібні висловлювання повторять кілька визнаних фінансових гуру, то російський фондовий ринок може зіткнутися з новою хвилею розпродажів.
За матеріалами: Вєсті Економіка
Поділитися новиною