"Кримський сепаратизм" поширюється: регіон Гагаузія в Молдові оголосив про створення власної армії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Кримський сепаратизм" поширюється: регіон Гагаузія в Молдові оголосив про створення власної армії

Світ
3712
Сепаратистські настрої, до яких останнім часом сильно були схильні східні і південні регіони України, проявляються і в сусідніх країнах. Йдеться про Молдову, де Придністров’я вже попросилося до РФ на підставі референдуму 2006 року, а автономія під назвою Гагаузія, правовий статус якої аналогічний поки ще українському Криму, оголосила про початок формування власної армії. За її допомогою місцева влада в майбутньому має намір захищатися від дій Кишинева.
Початком створення власних військових з’єднань в Гагаузії став законопроект, покликаний перевести в правове поле питання окремого існування на території, підконтрольній молдавській армії, альтернативного війська. Молдавський “Комерсант” цей документ називає проектом закону про “збройні сили внутрішньої самооборони”. Незабаром до його розгляду приступить парламент Гагаузії, який офіційно називається народними зборами.
“На нас, безумовно, подіяли події в Україні (…). Нам заважали проводити референдум, на наших депутатів тиснуть. Нам треба захищатися самим”, – розповів депутат народного зібрання, який побажав зберегти свою анонімність. “Нам би ще кілька вертольотів Ка-52: поля обприскувати і громадський порядок підтримувати”, – додав він.
Коли гагаузькі депутати приступлять до розгляду законопроекту про власну армію, поки що неясно. Повідомляється лише те, що він вже внесений до парламенту і чекає свого часу. Втім, зараз народні обранці зайняті питанням, яке також стосується самооборони регіону. Вони обговорюють створення в автономії структури, альтернативної молдавським правоохоронним органам. Ця структура називається народними дружинами.
За формування дружин депутати взялися після того, як прибулі з Кишинева більш ніж 90 поліцейських в бронежилетах і з автоматами влаштували обшуки на дев’яти автозаправних станціях, які належать мережі Conan. Цю компанію молдавські слідчі підозрюють в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах і ще кількох економічних злочинах.
Однак в парламенті Гагаузії підозри слідчих пов’язують з тим, що сили правопорядку, особливо в Кишиневі, “занадто політизовані”. “Через тиск на депутатів люди чекають провокацій. Ми вирішили посилити контроль над громадським порядком. Завдяки народним дружинам ми зможемо швидко організуватися”, – сказав незалежний депутат Сергій Чімпоеш. Під тиском на депутатів він, мабуть, розумів той факт, що мережа Conan, контролюється народним обранцем Іллею Узуном.
Для створення дружин гагаузькій владі приймати спеціального закону не потрібно. Вони мають намір скористатися тим, який вже діє на території держави – “Про народні гвардії”. За використання цього закону на позачергових зборах, які відбулися 14 березня, проголосували 25 депутатів з 30, що прийшли на засідання. Всього в гагаузькому парламенті 35 депутатів.
Чи будуть озброєні народні дружинники в Гагаузії, це питання поки що не обговорювалося. Патрулювати вулиці, відповідно до задуму депутатів, дружинники будуть з гумовими кийками. Також не вирішилося питання про те, на які гроші будуть існувати дружинники.
Поки розглядаються ці питання, депутати вступили з ініціативою повернути раніше скасовані пости патрульної поліції на в’їзді в міста Комрат, Чадир-Лунга і Вулканешти. Службу на них, як очікується, нестимуть гагаузькі поліцейські, які попереджатимуть “народних гвардійців” у разі, якщо в автономію знову приїдуть з обшуками співробітники органів правопорядку з Кишинева.
Тиск кишинівської влади на гагаузьке керівництво почалося після того, як 2 лютого в регіоні був проведений референдум. Під час народного голосування 98,09% виборців проголосували за вихід Гагаузії з Молдови. Однак у Кишиневі цей референдум назвали незаконним, передає “Амітел”. Як контрзахід кишинівським керівництвом був прийнятий закон, за яким у межах країни не можна проводити плебісцити, що стосуються національних інтересів країни.
Президент Румунії Траян Бесеску так охарактеризував жителів гагаузької автономії в інтерв’ю в телепрограмі Adevarul Live: “татари з Республіки Молдова”.
Бесеску також заявив, що недавній референдум про статус Гагаузії був організований точно так само, як і референдум в Криму, передає GagauzInfo.
“Цей регіон в Республіці Молдова, населений татарами, провів референдум в лютому і проголосував за шлях до Євразійського союзу. Татар з Криму відправляли до Сибіру, а татар з Республіки Молдова облаштували, а в Сибір відправляли румун”, – сказав Бесеску.
За матеріалами:
NEWSru.com
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас