«Стоп Майдан» перетворився на «Стоп Китай» — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

«Стоп Майдан» перетворився на «Стоп Китай»

Особисті фінанси
3567
Жителі Криму почали активні протести проти реалізації китайських інвестиційних проектів на території півострова. Зокрема в інтернеті противниками будівництва зібрано вже понад 2500 підписів під зверненням до президента та Кабінету Міністрів України з проханням заборонити будівництво порту в Криму, що зашкодить екології півострова. В автономії шириться рух «Стоп Китай!», який використовує видозмінений логотип «Стоп Майдан!».
Активізація протестів викликана тим, що минулого тижня Крим відвідала делегація КНР, яка провела переговори з урядом Криму. Переговори, очевидно, пройшли успішно, оскільки голова Ради міністрів АРК Анатолій Могильов розповів, що їм надано інформацію про можливі місця розташування порту, і зараз групи китайських фахівців відвідують ці місця і безпосередньо знайомляться з умовами майбутнього будівництва. Анатолій Могильов каже, що розроблений проект в обов’язковому порядку буде передано на експертизу екологам, і у разі негативного висновку, фахівці шукатимуть іншого виходу.
СУТЬ ПРОЕКТУ
Як повідомило управління інформаційної політики Радміну Криму, «в ході робочої наради було розглянуто також перспективи розвитку транспортної галузі та агропромисловий потенціал автономії. Крім того, сторони обговорили прогнозні показники розвитку територій. У свою чергу, віце-президент і старший професор-інженер китайського проектно-дослідного інституту Мо Сяолін повідомив, що основна мета візиту китайської делегації — оцінити на місці можливості та перспективи проектів, а також зібрати необхідну для їх реалізації інформацію. «Ми будемо вивчати матеріали щодо цього питання, аби запропонувати найбільш ефективне рішення з використання територій. Для нас також дуже важливим є збереження рекреаційної зони та природного балансу в ході реалізації проектів, тому всі напрацювання обговорюватимуться з українською стороною», — сказав Мо Сяолін . У нараді також взяли участь радник першого віце-прем’єр-міністра України Олексій Мазюк, керівники профільних міністерств і відомств.
Китайські інвестори, як відомо, збираються побудувати в Сакському районі Криму крупний глибоководний порт. Крім того, чиновники мають намір віддати в тривалу оренду інвесторам з Китаю частину території Криму для реалізації спільного проекту у сфері агропромислового комплексу . Проект передбачає також будівництво кількох терміналів і зерносховища на 10-20 млн тонн. Другий етап передбачає будівництво аеропорту, терміналу скрапленого природного газу, нафтопереробного заводу, суднобудівної верфі.
АРГУМЕНТИ ЕКОЛОГІВ
Деякі кримчани побоюються, що «китайські хімікати знищать кримську землю», а сам півострів зазнає «китаїзації», як це вже відбувається на Далекому Сході в Росії. Кримчани при цьому стверджують, що для вирішення цих проблем зовсім не обов’язково залучати людей з Китаю, а реконструкцію системи зрошення, колись побудованої українськими руками, і будівництво вже не першого в Криму порту можуть провести і самі кримчани за участю українського бізнесу, якщо такі проекти будуть схвалені урядом України .
Вчені-екологи Кримської академії наук звернулися до керівництва України та автономії з відкритим листом, у якому на багатьох прикладах довели, що будівництво глибоководного порту, а особливо підвідного каналу в Каркінітській затоці призведе до катастрофічного розмивання кримського берега і порушення екологічного балансу. Яка ще експертиза потрібна кримському уряду, який, як видно з його дій, має намір продавити рішення щодо будівництва порту за будь-яких експертиз?
Висунули свої аргументи проти будівництва порту і вчені-екологи з Кримської республіканської асоціації «Экология и мир». «Заплановане будівництво великого морського порту в самому центрі акумулятивних піщаних пляжів Каламітської затоки зі створенням глибоководного підводного каналу, неминуче призведе до активізації розмиву пляжів і до завершення процесу знищення кримських золотих пісків у Каламітській затоці та Придонузлав’ї, — йдеться в їхньому висновку. — У цьому випадку на перспективах розвитку вже давно сформованого міжнародного Саксько-Євпаторійського бальнеологічного курорту можна поставити жирний хрест…». На їхню думку, «китайських інвесторів треба переконати піти з курортно-рекреаційного регіону в Західному Криму на індустріально-портовий Керченський півострів. Сьогодні — там перетин транспортних шляхів та економічних інтересів, у зв’язку з відродженням Великого шовкового шляху з Азії до Європи, будівництвом підземного або мостового переходу через Керченську протоку», — підкреслили кримські екологи.
РЕАКЦІЯ МЕДЖЛІСУ
У зв’язку з цим Глава Меджлісу і депутат парламенту Криму Рефат Чубаров направив листа на ім’я Надзвичайного і Повноважного Посла Китайської Народної Республіки в Україні Чжан Сіюня. Він звертає увагу посла на те, що корінним народом Криму є кримські татари, які мали в XV — XVIII ст. на території півострова свою незалежну державу — Кримське ханство, а з 1921 по 1944 рік, за радянських часів, Кримську АРСР. Глава Меджлісу також нагадав, що кримськотатарський народ є однією з жертв злочинного режиму СРСР, зазнав 1944 року насильницького вигнання зі своєї Батьківщини. У листі наголошується, що представницький орган кримських татар висловлює особливе занепокоєння з приводу того, що представники китайських підприємницьких кіл обговорюють з кримською владою свої інвестпроекти «поза будь-яким взаємозв’язком та врахуванням стану кримськотатарського народу». «Більше того, низка запланованих в Криму китайських інвестицій передбачає широке використання обмежених природних ресурсів Криму, зокрема земельного ресурсу, що є сьогодні причиною серйозних соціальних конфліктів у Криму. Зрозуміло, з таким підходом, коли настільки відкрито і явно ігноруються права та інтереси корінного народу Криму, ми не можемо погодитися», — йдеться у листі. Чубаров також звернув увагу на те, що представники китайських ділових кіл, перебуваючи цими днями в Криму з презентацією своїх інвестиційних проектів, виключили зі своєї програми зустрічі з представницьким органом кримських татар — Меджлісом кримськотатарського народу.
«Використовуючи наше право інформувати всі зацікавлені сторони і міжнародні організації про свою позицію, ми розраховуємо на виключення в подальшому дій, які ігнорують право кримськотатарського народу на участь у визначенні майбутнього своєї Батьківщини — Криму», — підкреслює Рефат Чубаров.
«Так звана інвестиційна політика Китаю і Росії щодо економіки України відкрито переслідує геополітичні цілі, які можуть надати зовсім непрогнозованого імпульсу змінам геополітичного порядку, що почав формуватися після розпаду комуністичного режиму колишнього СРСР, — заявляє член Меджлісу Алі Хамзін . — Особливо хвилює те, що в цьому проекті Кримському півострову приділяється концентрована увага як важливої ??стратегічної частини Чорноморського регіону. На моє глибоке переконання, стратегічна мета цього проекту направлена на те, щоб за допомогою цих китайських нібито інвестицій посилити можливості реалізації стратегічних цілей російських інтересів у Криму, де Китай виступає лише союзником головних авторів, що сидять у Кремлі. У разі реалізації цього проекту і затвердження на початковому етапі фактора китайської присутності в Східній Україні та в Криму, сама ідея розпаду України стане лише справою часу». Він вважає: «У стратегічному плані проект має на меті відірвати Україну від Європейського Союзу, а у разі її розпаду — гарантувати залучення Східної України та Криму до сфери «непорушних інтересів» новонародженого тандему — комуністичного режиму Китайської Республіки і неорадянської Росії. Це неправильне і вкрай тривожне рішення для України як невід’ємної частини загальноєвропейської сім’ї народів та її складових цінностей».
Микола Семена
За матеріалами:
День
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас