11549
Захід запропонував Україні $25 млрд за технічного прем'єра - ЗМІ
— Світ
Євросоюз знову надає шанс Віктору Януковичу. Після безрезультатної поїздки президента в Сочі до Володимира Путіна, до Києва приїхав Штефан Фюле, комісар ЄС з питань розширення і політики сусідства.
У середу і четвер він двічі зустрічався з Януковичем. Після чого заявив – ЄС і міжнародні фінансові інституції готові виділити Україні гроші, але тільки, якщо Янукович погодиться на проведення економічних реформ.
Про які саме суми і зміни йдеться, Фюле не уточнив. Зате наголосив – для початку в Україні має бути сформований новий Кабмін. “Ми готові підтримати новий уряд у разі його прихильності до реформ”, – сказав єврокомісар.
На що саме може розраховувати новий Кабмін і хто з потенційних прем’єр-міністрів намагається домовитися із Заходом?
Увечері – стільці, вранці – гроші
Посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінський описує пропозицію європейців більш конкретно. Він розповів INSIDER, що ЄС готовий посприяти, щоб Міжнародний валютний фонд вже цього року виділив Україні $15 млрд для стабілізації держбюджету. Крім того, кредити готові надати Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) і Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а кілька європейських банків можуть викупити українські облігації.
За інформацією позафракційного депутата Петра Порошенка, $3 млрд готові виділити ЄБРР, $2 млрд – ЄІБ і $3-4 млрд – може бути залучено за рахунок викупу облігацій. “Всього до кінця 2014 року ми можемо отримати від МВФ і європейських банків – $25 млрд.”, – говорить Порошенко. Європейці ці цифри не коментують.
Офіційної інформації про те, чи відновив уряд переговори з МВФ, немає. 6 лютого прес-секретар фонду Джефрі Райс офіційно заявив, що МВФ не обговорює з українськими чиновниками можливість відновлення кредитування.
У неофіційних бесідах чиновники Міністерства фінансів стверджують – це не так. “Ми постійно намагаємося відновити переговори. Але вимоги МВФ з осені минулого року не змінилися”, – говорить джерело INSIDER в Мінфіні. За його словами, фонд як і раніше вимагає заморозити збільшення соціальних виплат, підвищити ціни на газ для населення до ринкового рівня і на 40% девальвувати гривню.
Що стосується кредитів європейських банків, то Томбінський запевняє – ЄС готовий виділяти гроші тільки під конкретні проекти. Мовляв, європейці не можуть втручатися у внутрішні справи України і пропонувати свій план реформ.
Посол ЄС вважає, що план реформ має підготувати технічний уряд. У свою чергу Верховній раді варто прийняти тимчасовий Конституційний акт, який буде діяти до підготовки нової редакції Основного закону.
Водночас, Фюле і Томбінський наголошують – про введення Євросоюзом санкцій щодо конкретних українських чиновників поки що мова не йде.
Один з лідерів опозиції в бесіді з INSIDER зазначив, що США та ЄС грають з Януковичем в “злого і доброго поліцейських”. За його словами, США загрожує українським чиновникам санкціями, демонструючи відповідний проект указу Барака Обами. “Чорний список” нібито налічує вже 39 чиновників і депутатів, закордонні рахунки яких можуть бути заморожені.
У свою чергу ЄС пропонує Януковичу “морквини” у вигляді кредитів в обмін на реформи.
Прем’єрський запитання
У Києві Фюле зустрічався не тільки з Януковичем. У середу він більше 5 годин провів з лідерами опозиції. У ніч з середи на четвер єврокомісар прогулявся між наметами Хрещатиком разом з Порошенком і комендантом Майдану Андрієм Парубієм. Це вже друга подібна “екскурсія” Фюле. За словами Парубія, два тижні тому єврокомісар з питань розширення вже гуляв вночі Майданом, “від бочки до бочки”. Порошенко не уточнює, чи обговорював він з Фюле питання свого можливого прем’єрства. Але мільярдер запевняє – Віктор Янукович не пропонував йому очолити уряд.
Під час минулого візиту до Києва, наприкінці січня єврокомісар також зустрічався з Сергієм Арбузовим, який тоді якраз почав виконувати обов’язки прем’єр-міністра. Але подробиці цієї зустрічі не відомі.
Томбінський наголошує – для ЄС прізвище нового голови Кабміну не принципове. Головне, щоб потенційний змінник Миколи Азарова представив конкретний план реформ.
Поки що президент запропонував цю посаду тільки лідерові фракції “Батьківщина” Арсенію Яценюку. Але останній згоден прийняти цю пропозицію тільки за умови, що опозиція отримає контроль над економічним і силовим блоками Кабміну, а також посаду голови Національного банку.
У середу Яценюк і його колега по фракції Олександр Турчинов з’їздили в Харків, і провели зустріч у лікарні з ув’язненою екс-прем’єром Юлією Тимошенко. Після чого на брифінгу заявили, що домагатимуться повернення до Конституції в редакції 2004 року і винесення цього питання на голосування в Раді. Крім того, вони запропонували опозиції сформувати уряд народної довіри, який має затвердити Майдан.
Тим часом Михайло Чєчєтов, перший заступник голови фракції Партії регіонів напередодні заявив, що регіонали попросять президента, щоб він подав в Раду кандидатуру прем’єра з числа членів ПР. За словами Чєчєтова, серед регіоналів багато гідних кандидатур.
Раніше INSIDER писав – більшість регіоналів готові підтримати в якості прем’єра Андрія Клюєва, голову Адміністрації президента. Але переговори з депутатами про своє можливе призначення також веде Сергій Арбузов.
У середу, в день візиту Фюле, на засіданні уряду він раптом заговорив про необхідність реформ. І навіть повідомив подробиці – Кабмін повинен спростити бюджетну систему, провести дерегуляцію економіки, реформу енергетичного ринку та боротися з корупцією. Що заважало поки ще чинному складу Кабміну працювати над цим весь минулий рік – загадка навіть для багатьох регіоналів.
Минулого тижня опозиціонери, позафракційні депутати та деякі регіонали заговорили про те, що президент запропонує в якості нового прем’єра саме Арбузова. Але впевненості в тому, що його кандидатура набере достатньо голосів, немає. Раніше роботу економічного крила Кабміну, яке очолює Арбузов, критикували регіонали, що орієнтуються на власника корпорації СКМ Ріната Ахметова і власника Dgoup DF Дмитра Фірташа.
Упевненості в тому, що Янукович підтримає Арбузова, немає навіть у оточення самого в.о. прем’єра. На зауваження кореспондента INSIDER про те, що за непрямими ознаками президент все ж таки зупиниться саме на цій кандидатурі, а кандидатури Яценюка і Клюєва відіграні, один із соратників Арбузова відповів: “У нас за прямими ознаками два рази здавалося, що Майдану – кирдик. А воно он як вийшло”.
Після цього співрозмовник почав перераховувати потенційних суперників Арбузова – мовляв, депутати від “Батьківщини” відкрито говорять про Клюєва і навіть провели з цього приводу прес-конференцію, російські ЗМІ пишуть про Порошенка, ще цю посаду хоче Яценюк, а до всього почав піаритися Сергій Тігіпко, якого нібито підтримує екс-голова АП Сергій Льовочкін.
Цього тижня ЗМІ розтиражували повідомлення про те, що Тігіпко зустрічався з президентом і запропонував йому якийсь план реформ. Сам Тігіпко цю інформацію не коментує. А, до речі, один з політтехнологів Льовочкіна спрогнозував INSIDER, що новим прем’єром все ж буде Клюєв і прислав sms з сумним смайликом.
Віце-спікер Руслан Кошулинський не виключає, що президент спочатку внесе в Раду кандидатуру Арбузова, а якщо депутати її не підтримають, запропонує проголосувати за Клюєва. “Це як вибори Папи Римського – перший претендент ніколи не постає Папою”, – порівнює “свободівець”.
Деякі регіонали досі впевнені, що президент може зупинитися на кандидатурі Юрія Бойка, в.о. віце-прем’єра з паливно-енергетичного комплексу, тому що він єдиний здатний домовитися з Росією з питання поставок газу.
За законодавством у Віктора Януковича є два місяці, щоб визначиться з кандидатурою нового прем’єра. Тобто у нього є час до 27 березня. Вчора президент заявив – сподівається, що 9 березня, коли відзначатимуть 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, стане національним днем примирення. Але до цього часу запланована тільки одна сесія парламенту, яка пройде наступного тижня.
Тим часом альтернативи західних кредитів у Януковича фактично не залишилося. Кремль з кінця січня наполягає, щоб Київ погасив понад $3 млрд заборгованості за газ, а про транші кредита в $15 млрд, про який Янукович і Путін домовилися минулого року, мова не йде.
7 лютого міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента України за зобов’язаннями в іноземній валюті з “B-” до “ССС”. Це всього на один ступінь вище за дефолтну позначку.
Депутати від ПР в неофіційних бесідах розповідають: на останньому засіданні фракції Арбузов повідомив їм – уряд у першому кварталі гарантовано зможе забезпечувати соціальні виплати, а от далі він загадувати не береться.
Максим Каменєв
За матеріалами: Інсайдер
Поділитися новиною